אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוג'ין קספרסקי: נקים מאיץ סטארט-אפים בירושלים צילום: רפאל קאהאן

יוג'ין קספרסקי: נקים מאיץ סטארט-אפים בירושלים

מייסד חברת האבטחה הרוסית חנך את מרכז המו"פ של החברה בעיר. במהלך האירוע סיפר מדוע אינו רוכש סטארט-אפים בישראל, כיצד קשורים האקרים מרוסיה לפריצות למערכות בארה"ב ושטח טענות נגד מיקרוסופט

14.06.2017, 12:41 | רפאל קאהאן
"ישראל היא מהמובילות בתחום הסייבר בעולם" - כך אמר יוג'ין קספרסקי, מנכ"ל ומייסד מעבדת קספרסקי, באירוע פתיחת מרכז הפיתוח החדש של החברה בירושלים. המרכז, שיתמקד במו"פ לתחומי אינטרנט הדברים וסייבר תעשייתי, צפוי לגייס עשרות חוקרים ומומחי סייבר בחודשים הקרובים. באירוע סיפר קספרסקי על תוכניות החברה שלו לשוק הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט

"ירושלים היא עיר ייחודית", אמר. "אנחנו מתכננים להקים פה מאיץ סטארט-אפים שיסייע לחברות בשלבים מוקדמים בייעוץ, סיוע והכוונה. אנחנו גם מזמינים חוקרים וסטודנטים להשתמש במשאבים ובמידע שלנו".

יוג יוג'ין קספרסקי באירוע החברה בירושלים | צילום: רפאל קאהאן יוג

ואולם, קספרסקי לא מתכנן לבצע רכישות של סטארט-אפים בישראל בשלב זה. "אנחנו לא נוהגים לרכוש חברות" הסביר."הפעם האחרונה שעשינו רכישה זה היה ב-2003 וזו היתה הצלחה מינורית. הבעיה הייתה שלאחר הרכישה חצי מהמהנדסים עזבו כי הם לא הסתדרו עם התרבות הארגונית שלנו. אנחנו לא מתנגדים לרכישות אבל מהניסיון שלנו עדיף לפתח את הטכנולוגיות מבפנים".

מה אתם מתכננים לפתח בישראל?

"המערכות שלנו מסוגלות לספק ראייה עמוקה לתוך התהליכים התעשייתיים ולנטר באופן שקוף את כל התהליכים שמתבצעים בתוכה. הצוות של המרכז יתמקד בפיתוח היכולות של המוצרים שלנו. מדובר על טכנולוגיה ולא על מוצר, משום שלכל מפעל או ארגון יש צרכים ייחודיים ושונים. כל לקוח הוא פרויקט בפני עצמו וזה דורש מאיתנו לפתח את הפתרון הייחודי עבורם כל אחד מהם כל פעם מחדש".

האם יש לכם מידע לגבי המעורבות של האקרים מרוסיה בבחירות בארה"ב?

"אין לנו גישה למידע על ניסיונות של האקרים רוסים לפרוץ למערכות בחירות - אבל אני לא אהיה מופתע אם אכן האקרים רוסים עומדים מאחורי זה. האקרים רוסים עובדים כמו אנשי עסקים הם מספקים שירותי פריצה לכל מיני לקוחות. הם דוברים שפות רבות ויש להם קשרים בכל העולם".

לפי המידע שבידי החברה, מהן המדינות הבולטות בתחום הסייבר בעולם?

"אנחנו מסוגלים לנחש את המקור של ההאקרים על פי השפות שהם משתמשים. במקרה של התקפות מדינתיות אנחנו רואים בעיקר שימוש באנגלית, רוסית וסינית. יש שם שימוש בעברית - אבל לא באותו היקף. השפה היחידה שאנחנו לא נתקלים בה במקרים האלה זו יפנית. אבל בכל השאר כן". לדברי קספרסקי, החברה משתפת פעולה עם ממשלות, מחלקות סייבר משטרתיות וגורמים כאינטרפול, אך יש מקום לשיתופי פעולה נוספים כדי להילחם בפשע המקוון.

"לפני שנתיים, למשל, ספגנו בעצמנו ניסיון פריצה מצד שחקן מדיני שככל הנראה משתמש באנגלית ולא עובד בשבת - והם חיפשו אצלנו בעיקר מידע על נוזקות שאנחנו חוקרים. לא מידע פיננסי או טכנולוגי - רק על נוזקות".

לאחרונה נודע כי קספרסקי תובעת את מיקרוסופט והגישה שורה של תלונות לגורמי בקרת הגבלים עסקיים, בטענה שענקית התוכנה מתנהגת בבריונות בשוק האנטי וירוס. "מיקרוסופט לא מאפשרת לנו גישה לגרסאות מוקדמות של ווינדוס והיא גם לא מאפשרת לנו לבצע עליהן בדיקות", אמר קספרסקי. "בגדול, הם מתנהלים בצורה שהפכה למאוד לא נוחה עבורנו ועבור חברות צד שלישי. הרבה חברות מסכימות איתנו וקיבלנו מהם מסרים חיוביים לגבי התביעה אבל אף אחת עדיין לא הצטרפה ליוזמה שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות