אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי אשם בהקצבות הבלתי חוקיות לגרעינים התורניים? המבקר צילום: אלכס קולומויסקי

מי אשם בהקצבות הבלתי חוקיות לגרעינים התורניים? המבקר

בדיון על דו"ח מבקר המדינה, שגילה כי משרד הבינוי והשיכון העביר בתקופת השר אורי אריאל תקציבים בלתי תקינים לגרעיני התיישבות תורניים, תקפו חברי כנסת מהימין את המבקר יוסף שפירא

14.06.2017, 13:38 | שחר אילן

חברי כנסת מהימין ניצלו את הדיון שנערך הבוקר (רביעי) בועדה לביקורת המדינה על דו"ח מבקר המדינה בנושא הגרעינים התורניים להתקפות חריפות על המבקר יוסף שפירא והדו"ח. ח"כ בצלאל סמוטריץ' טען שמדובר בדו"ח "פוליטי, מוטה וחובבני", שמבוסס על מניפולציות. חברי הכנסת גם האשימו את המבקר בהסתכמות על דו"ח של ארגון השמאל מולד.

קראו עוד בכלכליסט

דו"ח המבקר שפורסם בחודש שעבר גילה כי משרד הבינוי והשיכון העביר בתקופת השר אורי אריאל מהבית יהודי תקציבים בלתי תקינים לגרעיני התיישבות תורניים במרכז הארץ, שבהם פעילים מקורבי השר. בסך הכול 56% מהגרעינים שקיבלו סיוע היו מקורבים לבית היהודי. שפירא הגדיר את הממצאים "נורה אדומה" וקבע שהשר אריאל "נושא באחריות למחדל חמור בסדרי המשילות ולפגיעה בסדרי המנהל התקין". המבקר כתב כי על היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדנבליט לחקור הקצבות אלו.

סמנכ"לית משרד מבקר המדינה ליאורה שמעוני אמרה בדיון שגורמים פרטיים המקורבים לשר אריאל ולמפלגתו היו שותפים לקבלת ההחלטות על חלוקת ההקצבות, ואף נתנו הוראות ישירות לאנשי המקצוע: "ההתנהלות מעלה חשש לסדרי משילות ולמנהל התקין".

אורי אריאל, היום שר החקלאות, צילום: אלכס קולומויסקי אורי אריאל, היום שר החקלאות | צילום: אלכס קולומויסקי אורי אריאל, היום שר החקלאות, צילום: אלכס קולומויסקי

השר אורי אריאל (היום שר החקלאות) אמר ש"אישרו את ההחלטה ארבעה יועצים משפטיים שונים ממשרדים שונים". לדבריו, הכסף שחולק היה מהכספים הקואליציוניים של הבית היהודי. הייתה לי אפשרות לקחת את כל הכסף לגרעינים הדתיים. נאבקתי בחבריי כדי לתת לכולם. אין מי שביקש ולא קיבל". הוא אמר עוד ש"תכנית הגרעינים הצליחה. המספרים הולכים וגדלים. נמשיך ונגדיל את התקציב ואת הגרעינים".

בוועדה התפתחו חילופי דברים קשים. ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני תקפה את אריאל: ''אתה גנבת מיליארדי שקלים ממפוני גוש קטיף ומהפריפריה''. השר אריאל אמר לה "את שקרנית, מסתכלת לי בעיניים ומשקרת. צעירה וחצופה". ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי אמרה לשפיר כי ''השקרים שלכם מביכים. המטרה שלך סתיו ושל ארגון מולד זה לפרק את מדינת ישראל".

חברי הכנסת מהבית היהודי הגיעו לוועדה כדי להגן על אריאל. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי תקף את משרד המבקר: "זה דו"ח פוליטי מוטה וחובבני. עשיתם מניפולציות. אתם פוגעים במוסד מבקר המדינה ובאמון שלו. אני דורש שהוועדה תמנה צוות שיבדוק את הדוח הפיקטיבי והמופרך הזה. עשיתם קופי פייסט למה שנתן לכם ארגון מולד. שפכו את דמו של השר אריאל". שפיר אמרה לסמוטריץ': ''אתה מושחת'' .

ח"כ מועלם אמרה ש"אנשי משרד המבקר כתבו דו"ח שמתבסס על ארגון שמאל קיצוני שמנסה לפגוע במדינת ישראל. זה דו"ח מוטה פוליטית". יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד אמר ש"הביקורת לא לגיטימית ופוליטית, אין אף גרעין בפריפריה שלא קיבל את מה שהוא ביקש."

יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד האשימה ש"הקואליציה מנסה לעשות דה-לגיטימציה של משרד מבקר המדינה. ההשתלחויות הבלתי פוסקות בגוף המקצועי הזה לאורך כל הדיון הן מבזות. תהיה פה במדינה ביקורת. למרות הניסיון לבטל אותה כדי שתוכלו לעשות ככל העולה על רוחכם. זה דוח שנעשה על ידי גוף אובייקטיבי ומקצועי ברמות הגבוהות ביותר שיש". לדבריה, מדובר ב"דו"ח חמור מאוד שמצביע על כשלים מהותיים בהתנהלות של שר במדינת ישראל". ח"כ יעל גרמן מיש עתיד אמרה ש"לא יכול להיות שכשהביקורת לא מוצאת חן בעיני מישהו אז תוקפים את המבקר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות