אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בפעם השלישית בתוך 7 חודשים: הפד העלה את הריבית בארה"ב

הבנק המרכזי בראשותה של ג'נט ילן העלה את הריבית ב-0.25% לטווח שבין 1% לבין 1.25%; הבנק צופה עוד העלאת ריבית אחת השנה ועוד 3 העלאות בשנת 2018; צפוי להתחיל לצמצם את המאזן שלו

14.06.2017, 21:00 | אמיר רוזנבאום

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, העלה היום (ד') כצפוי את שיעור הריבית בפעם השלישית בתוך 7 חודשים. הבנק בראשותה של ג'נט ילן העלה את הריבית ב-0.25% לטווח שבין 1% לבין 1.25%.  

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שהתלוותה להחלטה נכתב כי הבנק המרכזי צופה עוד העלאת ריבית אחת השנה, ועוד 3 העלאות בשנה הבאה (2018). כמו כן, הבנק ציין כי בכוונתו להתחיל "מאוחר יותר השנה" להקטין את המאזן שלו, אך טרם נקב במועד. נכון להיום, מאזן הבנק עומד על כ-4.5 טריליון דולר. "הסיכונים בטווח הקרוב לתחזית הכלכלית נראים מאוזנים", נכתב בהודעה. עם זאת, הוועדה המוניטרית של הבנק ציינה כי היא עוקבת מקרוב אחרי התפתחות של האינפלציה". 

התחזית החדשה שהציג הפד לא שונה מהותית מקודמתה ולפיה התוצר יגדל ב-2% לשנה (פחות מהיעד של ממשל טראמפ) והאינפלציה הבסיסית תעמוד על 2% לשנה, בדומה ליעד. עם זאת, הנטייה המרכזית של חברי הפד ירדה מעט, כך שהפד רואה כעת סיכוי גבוה יותר לנטייה כלפי מטה של התוצאות בדיעבד.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'נט ילן | צילום: איי אף פי יו"ר הפד ג

במסיבת העיתונאים שלאחר פרסום ההודעה דחתה ילן את הספקולציות לגבי החלפתה, וציינה כי לא שוחחה עם טראמפ על תפקידה אך היא מצפה לסיים את הכהונה במלואה. ילן צפויה לסיים את כהונתה בתחילת 2018. לגבי שוק העבודה אמרה כי היא צופה שהוא ימשיך להתחזק, אם כי בקצב מתון יותר - מכיוון שהוא בקרבת תעסוקה מלאה.  

החלטת הריבית הבאה תהיה ב-26 ליולי.

"הודעת הפד נתנה למעשה גושפנקא לתחושות ולהערכות שהיו בשווקים. לכן, לא היו לה השלכות מהותיות", אמר רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות. לדבריו, "הבנק ימשיך להיות זהיר, לבחון את הנתונים ולפעול רק אם הוא משוכנע שהצמיחה הכלכלית נמשכת. המדיניות תמשיך להיות מרחיבה בעיקרה ולכן תשואות האג"ח אולי יתקנו קצת, אך ימשיכו לשקף גישה זו של הפד. עם זאת, טרם מורגשת בתחזית הבנק השפעה מהותית לצעדים הכלכליים שמתכנן הממשל החדש, נקודה שיש להדגיש היות ושוקי המניות עלו בחודשים האחרונים על גל הציפיות להוצאתם לפועל".

לדברי אילן ארד קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, "הפד עדכן את תחזית האינפלציה מ-1.9% ב-2017 ל-1.6%, ואת תחזית הצמיחה מ-2.2% ל-2.1%. מוקדם יותר היום פורסמו המכירות הקמעונאיות ומדד המחירים לצרכן לחודש מאי, שני הנתונים החמיצו את התחזיות. נתוני האינפלציה המאכזבים, מראים ירידה בקצב השנתי והמגמה נמשכת גם החודש כאשר נתון האינפלציה שהיה צפוי לעמוד על 2% (קצב שנתי) עמד על 1.9%.

 

"ילן ירתה את יריית הפתיחה לצמצום המאזן של הפד שעומד על 4.5 טריליון דולר. התוכנית תכלול מכירה של 10 מיליארד דולר אג"ח ממשלתי ואג"ח מגובה משכנתאות ותגדל ב-6 מיליארד דולר כל חודש עד 50 מיליארד לחודש. הנגידה ציינה שהתוכנית תחל 'מתי שיהיה ניתן', אך התכנון הוא להתחיל עוד בשנה הנוכחית.

 

"בנוסף מציינת ילן כי לא תעשה שימוש במכירות האג"ח ככלי מוניטרי ובמידת הצורך היא משאירה לעצמה את האפשרות להפסיק את התוכנית ואף לחזור לרכישות. תוכנית הפד לצמצום המאזן עלולה להכניס אי ודאות לשווקים בטווח הקצר, אם זאת היא מבוצעת תוך אמון בעוצמת הכלכלה. לאור הנתונים הסותרים של ירידה ברמת האבטלה יחד עם ירידה באינפלציה והורדת התחזית הצמיחה ל-2017, ספק אם יתקיימו התנאים שאליהם ילן מדברת על מנת להתחיל את תוכנית צמצום המאזן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות