אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים החליטה: הסיגריה האלקטרונית אייקוס תמוסה כמו סיגריה רגילה צילום: IQOS

רשות המסים החליטה: הסיגריה האלקטרונית אייקוס תמוסה כמו סיגריה רגילה

זאת תשובת הרשות לבג"ץ בעקבות עתירה של חברת הסיגריות המתחרה דובק, שדרשה להשוות את המיסוי על המוצר החדש. עד היום, לפי הסיווג של רשות המסים, סיגריות אייקוס היו "מוצר טבק אחר" שאינו ממוסה

14.06.2017, 17:50 | עמרי מילמן

בתשובה לבג"ץ שהוגשה היום (ד') על ידי הפרקליטות הודיעה רשות המסים כי תמסה את סיגריית אייקוס של פיליפ מוריס (IQOS) - מכשיר המחמם את הסיגריות המיוחדות ולא שורף את הטבק שבהן - כמו סיגריה רגילה. זאת בעקבות שינוי המדיניות שנעשה במשרד הבריאות בעקבות לחץ ציבורי.

התשובה לבג"ץ הגיעה בעקבות עתירה של חברת הסיגריות המתחרה, דובק, שדרשה להשוות את המיסוי על המוצר החדש.

עד היום, לפי הסיווג של רשות המסים, סיגריות אייקוס היו "מוצר טבק אחר" וככזה אין עליו מס קנייה כלל, אלא רק מכס של 6%, בעוד שעל סיגריות משלמים מס בגובה של 394 שקל לאלף סיגריות ועוד 270% ממחירן (כאשר שיעור המס המינימלי הוא 755 שקל).

חברת דובק טענה כי הדבר מפלה אותה לרעה ופוגע בתחרות שלה, וכי יש לראות את סיגריית אייקוס כסיגריה לכל דבר. המס הגבוה נועד לבטא את ההשלכות הבריאותיות השליליות של עישון סיגריות ואת ההשפעות החיצוניות של העישון שלהן - על הסביבה ועל המעשן, שמשית עלויות על כלל הציבור.

בתשובה ציינה רשות המסים כי בחינה שנעשתה על ידי ד"ר בוריס גינזבורג, מעריך ראשי ארצי, קבעה כי לא מדובר בסיגריות אלא במוצר אחר, שבאופן אוטומטי נופל לקטגוריה שעליה אין מס קנייה.

סיגריית אייקוס , צילום: IQOS  סיגריית אייקוס | צילום: IQOS סיגריית אייקוס , צילום: IQOS

עם זאת צוין בעתירה כי ארגון המכס העלומי דן בחודשים האחרונים בסוגיית מוצרים כמו אייקוס, ונבחנת האפשרות להוסיף תעריף חדש למוצרים כאלה.

בפיליפ מוריס טענו כי מאחר ומדובר במוצר שהנזק שלו נמוך משל סיגרייה רגילה, לפי מחקרים שנעשו על ידי החברה, אין לראות אותו כסיגריה, ולכן המיסוי צריך להיות שונה מסיגריה רגילה (גם אם לא אפסי).

בימים אלו נבחן המוצר על ידי ה-FDA האמריקאי, בטרם תתקבל שם החלטה בנוגע לסיווג המוצר, כאשר במדינות אחרות, ויפן המובילה בהן, המוצר כבר חדר לשוק באופן משמעותי יחסית.

מחברת פיליפ מוריס נמסר: "צר לנו שהמדינה החליטה, בעקבות עתירה של חברה מתחרה, להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן, על ידי רגולציה ומיסוי זהים לסיגריות, וזאת בניגוד לעמדתן של ממשלות רבות ברחבי העולם ומבלי לבחון באופן מעמיק את המדע העומד בבסיסם של מוצרים אלה. ישראל בחרה להיות המדינה הראשונה בעולם בה משווק IQOS, אשר מטילה על יחידות הטבק לחימום מס זהה לסיגריות. זאת, בעוד שעל טבק לגלגול, אשר הנזק שלו זהה לסיגריות, מוטל מס נמוך בהרבה. בפועל, המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במוצרי טבק מסורתיים, במקום בשיווק מוצרים חדשים שמהווים אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים, שמתכוונים להמשיך לעשן. בכל מקרה, נמשיך לשווק את IQOS למעשנים הבגירים בישראל, ובהם אלפי המשתמשים שכבר הפסיקו לעשן סיגריות ועברו להשתמש במוצר, ולקדם את החזון לעתיד ללא עשן בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קניתי , אהבתי
סגריות מעולות , אותו כמות ניקוטין אם לא פחות , בלי ריח , בלי עשן , ובלי עוד גורמים מזהמים בסיגריות רגילות , וממש לא בא לי לחזור לסיגריות רגילות , ניסיתי ובא לי להקיא , ועוד דבר תעשו סטטיסטיקה כמה אנשים שצרכו סיגריות רק של דובק נמצאים בבית קברות , וכמה אנשים שצרכו סיגריות של פיליפ מוריס נמצאים בבית בקברות , זה יהיה מאוד מעניין , דוד שלי כבר שם עישן טים ומזמן נגמר לו הזמן .
יוני  |  19.06.17
2.
לא לרחם על פיליפ מוריס
המונופול העולמי הענק הבין שבמקום להילחם אפשר לעקוף את הביקורת הציבורית. התוצאה היא iQOS . מוצר מתוחכם שמרגע הפצתו מתומחר כמעט כמו סיגריות רגילות של החברה. בתור לקוח שרכש ומשתמש באייקוס כמה חודשים אוכל להעיד שמגיע לפיליפ מוריס צל'ש על המוצר אבל אינני מרחם עליהם בנושא הכספי. הם בנו על פטור ממס והרוויחו מצוין עד שהגיע התיקון. כדאי גם לזכור שעד היום אין להם מתחרים לאייקוס ולכן אין להם תמריץ להוריד במחיר. עישוןהוא דבר מזיק אבל אייקוס מזיקה קצת פחות.
יחיעם  |  15.06.17