אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנפלר לא שילם, ומצלאוי פוצץ את הסכם בעלי המניות צילום: עמית שעל

קנפלר לא שילם, ומצלאוי פוצץ את הסכם בעלי המניות

המשקיע אליהו קנפלר שהציל את חברת הבנייה ממצוקת נזילות ב־2016, כשרכש 37% מהמניות, לא עמד בחלקו השני של ההסכם. הוא אמור היה לרכוש מניות מבני הזוג סמי וקלרה מצלאוי תמורת 10 מיליון שקל, ומשלא עמד בתשלום הם הודיעו על ביטול העסקה

15.06.2017, 07:22 | אלי שמעוני

גם אם נראה היה שמצבה של מצלאוי התייצב, סכסוך בין הבעלים שוב מאיים לטלטל את חברת הבנייה. אליהו קנפלר, שנכנס לשותפות בשליטה בחברה, לא העביר תשלום של 10 מיליון שקל לבני הזוג סמי וקלרה מצלאוי — דבר שמצית קרב על השליטה.

קראו עוד בכלכליסט

הסכם ההשקעה של קנפלר במצלאוי נחתם בתחילת 2016, במטרה לחלץ את החברה ממצוקת הנזילות שאליה נקלעה. ההסכם בין הצדדים כלל שני שלבים עיקריים. הראשון, שאותו ביצע קנפלר, היה הזרמה של 43.7 מיליון שקל לחברה בתמורה להקצאה של 7.04 מיליון מניות של חברת מצלאוי (37%). שלב זה בוצע בכמה פעימות, שהושלמו בתחילת 2017.

הזרמת ההון של קנפלר עזרה לתשלומי האג"ח

הזרמת ההון של קנפלר היתה אז חיונית לחברה ואפשרה לה לעמוד בתשלומי האג"ח. השלב השני כלל רכישת מניות מבני הזוג מצלאוי, שייסדו את החברה ב־1977, וכניסה להסכמי שליטה משותפת בחברת הבנייה.

סמי מצלאוי, צילום: עמית שעל סמי מצלאוי | צילום: עמית שעל סמי מצלאוי, צילום: עמית שעל

קנפלר אמור היה לרכוש מבני הזוג 1.61 מיליון מניות בתמורה ל־10 מיליון שקל. שלב זה משקף למניית החברה מחיר של 6.2 שקלים, הגבוה בכ־50% ממחירה כיום בבורסת תל אביב. מאחר שכספי העסקה הנוכחית היו אמורים לזרום לכיס של משפחת מצלאוי — ולא לקופת החברה — אי־ביצועו של שלב זה לא אמור להשפיע על יכולת החברה לפרוע את האג"ח בקרוב.

קנפלר יצטרך לפצות את מצלאוי במיליון שקל

המצלאוים דיווחו באמצעות החברה הבורסאית על ביטול הסכם ההשקעה והסכם בעלי המניות, וכן על ביטול מנגנון השליטה המשותפת בחברה. לפי ההסכם בין מצלאוי לקנפלר, הפרת הסכם ההשקעה בידי אחד הצדדים תזכה את הצד האחר בפיצוי מוסכם של 10%. כלומר, בהיעדר סיבה מוצדקת יצטרך קנפלר לפצות את בני הזוג בכמיליון שקלים. בנוסף הם ביקשו לסיים את הסכם בעלי המניות באופן מיידי.

קנפלר, משקיע חרדי בשוק ההון, המשמש בתפקיד יו"ר מצלאוי כשלושה חודשים, הגיע לחברה שהתקשה לעמוד בתשלומי החוב שלה, בגלל התעכבות פרויקטים וקשיים במכירת קרקעות.

חברת הבנייה, שבונה ברמת גן, ביהוד וקרית אונו והמנוהלת בשנים האחרונות בידי סמי מצלאוי וערן מזור, היא סוג של אנומליה פיננסית. לפני כעשור היו לה קרקעות במיקומים מבוקשים במרכז המדינה וקופת מזומנים דשנה. ובכל זאת, בניגוד להיגיון הכלכלי, נקלעה החברה למצוקה פיננסית — חרף הזינוק האדיר במחירי הדיור והקרקעות. בחמש השנים האחרונות רשמה מצלאוי הפסד מצטבר של 100 מיליון שקל, והיא נסחרת כיום לפי שווי שוק של 84 מיליון שקל, כ־15% מתחת להון העצמי החשבונאי שלה. מאז הנפקתה לפני כעשר שנים צנחה המניה ב־64%. ולשם השוואה, מניית י.ח דמרי, העוסקת בתחום דומה, זינקה באותה תקופה בכ־80%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות