אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבצע החדש של כחלון מעצים את הבעייתיות של מחיר למשתכן צילום:אלעד גרשגורן

דעה

המבצע החדש של כחלון מעצים את הבעייתיות של מחיר למשתכן

התוכנית להגרלת 15 אלף דירות שהשיק היום שר האוצר בראש חוצות היא גרנדיוזית וצינית ומזכירה שליט שזורק לחם לנתיניו. הרי איזה צדק יש בלתת 300 אלף שקל למישהו אחד - וכלום למישהו אחר?

14.06.2017, 20:07 | עמרי מילמן
מסיבת העיתונאים של שר האוצר משה כחלון, שבה השיק את הגרלת 15 אלף הדירות, מזכירה לנו, ולנתניהו, שכחלון לא אוהב שמשחקים איתו, ואף פעם לא שוכח. הוא רק חיכה לרגע שבו נתניהו יהיה בחו"ל כדי להשיק את התוכנית, אחרי שבועות בהם נתניהו רדף אחרי מעיר לעיר עם מסיבות העיתונאים שנעשו לכבוד מחיר למשתכן.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהתוכנית הגרנדיוזית, רק מבליטה כמה תוכנית דירה להשכיר היא בעייתית וכמה היא צינית.

במונחי המשק הישראלי, דירות היום הם לחם. הדבר החשוב לנו ביותר. הכרזה על הגרלה המונית עם מספיק דמיון מזכירה שליט שזורק לחם לנתיניו. אלפי זוגות צעירים מחוסרי דיור שמושיטים ידיים ומבקשים מעט מהמזל של הזוכים האחרים לקבל כמה מאות אלפי שקלים בשביל שיוכלו לרכוש דירה, איפשהו, מתישהו.

שר האוצר משה כחלון. מדובר בתוכנית בעייתית, צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון. מדובר בתוכנית בעייתית | צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון. מדובר בתוכנית בעייתית, צילום: יאיר שגיא

אותה הגרלה, הופכת את התוכנית הזו - שמחלקת כסף רק למי שיש לו יכולת מינימלית לרכוש דירה - לבעייתית. הרי איזה צדק יש בלתת למישהו אחד 300 אלף שקל ולמישהו אחר (או אלפי אחרים) כלום? מראש מדובר בתוכנית בעייתית. הרי היא קובעת שרק שמי שיש לו הון עצמי כלשהו יכול בכלל להתמודד על ההגרלה המפנקת, אבל ההגרלה הזו רק מגכיחה את התוכנית עוד יותר.

אולי זה לא פופולרי להגיד את זה, אך 15 אלף דירות במחיר למשתכן, עם הנחה של מאות אלפי שקלים לדירה הם אמנם חסכון של מיליארדי שקלים, אך גם הפסד הכנסות ממסים לשאר הציבור - בעיקר אלה שלא עומדים בתנאים של מחיר למשתכן, או שאין להם מספיק כסף גם אם היו זוכים.

בשורה התחתונה, אותו לחץ פוליטי שמראש הביא את תוכנית מחיר למשתכן (במקום להשקיע את הכספים בתשתיות ובהסרת חסמים של בנייה), לחץ שמחייב להביא תוצאות מהירות של כאן ועכשיו - כמה שיותר חיוכים של זוגות שזכו בהגרלות - התגבר עכשיו פי כמה, ורק מדגיש עוד יותר כמה ציני ולא תשתיתי הפתרון של להגריל לחם, או יותר נכון מאות אלפי שקלים בין התושבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
מחיר למשתכן
שעושים לא טוב שלא עושים לא טוב עכשיו אתם בוכים על הכנסות ממיסים למי אין ילד או נכד שלא צריך עשרה בקניית דירה על איזה מיסים אתם מדברים הואים וקועים עם ילדים בבית כי אין להם כסף לקנות דירה בשביל אותו הורה סה אסון גם לסבתא שלו כל המדינה מחכה לזה מה לא טוב. נכון שצריך להוסיף תוכנית לזוגות שקשה להם
אלונה  |  15.06.17
19.
כחלון זורק גם כספים על טוקבקיסטים בתשלום
מילא, היה מביא אנשים על רמה. בלי קשר לתוכנית מחיר למתקמבן, כחלון שיעבד את העתיד שלנו ושל ילדינו לטובת אנשי הועדים הגדולים של ההסתדרות. הוא חתם על הסכמים שיכניסו מאות מליארדי שקלים לעובדי הנמלים, חח"י, רכבת ועוד. וזה בלי להגיד מילה על העליה הצפויה בארנונה, כתוצאה ישירה מההסכם להעלאת שכר בעיריות עליו חתם כחלון.
עידן  |  15.06.17
לכל התגובות