אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדה פרלמנטרית תחקור את כלל האשראי העסקי צילום: מיכאל קרמר

ועדה פרלמנטרית תחקור את כלל האשראי העסקי

שר האוצר כחלון ויו"ר ועדת הכלכלה כבל סיכמו על הקמת ועדה בראשות כבל שתבדוק לא רק את קריסתו של פישמן, אלא את כל מתן האשראי מצד בנקים וגופים מוסדיים לאנשי עסקים גדולים

15.06.2017, 06:50 | שחר אילן

שר האוצר משה כחלון ויו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל הגיעו להסכמה לפיה תוקם ועדת חקירה פרלמנטרית בראשות כבל שתבדוק את מתן האשראי לאנשי עסקים גדולים. המנדט של הוועדה צפוי לכלול לא רק את האשראי שהעניקו הבנקים לאנשי העסקים הגדולים במשק, אלא גם את האשראי שהעניקו הגופים המוסדיים.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע קריסת איש העסקים אליעזר פישמן, סיכמו כבל וי"ר הקואליציה דוד ביטן בשבוע שעבר שוועדת הכלכלה תוכרז כוועדת חקירה פרלמנטרית לנושא. יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן הציב סימן שאלה סביב מינוי איש אופוזיציה להובלת הנושא בשל הדרישה שהקמת ועדה כזו תתואם עם כחלון. בסופו של דבר, כבל וכחלון שוחחו והגיעו להבנות בנושא.

 , צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר  , צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר

נערכים להקמת הוועדה פרקליטו של פישמן נרשם כלוביסט בכנסת עו"ד שלום גולדבלט נערך להקמתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית שתבדוק את מתן האשראי לאנשי עסקים גדולים שחר אילןלכתבה המלאה

כדי להקים את הוועדה יש להגיש למליאה הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. לאחר שהמליאה תאשר יועבר הנושא לדיון בוועדת הכנסת שתקבע את הרכב הוועדה ונושאי עבודתה. לאחר מכן המליאה תתבקש לאשר את הקמת הוועדה שוב.

הקמת הוועדה תחל בשבוע הבא. הוועדה תכלול את 15 חברי ועדת הכלכלה וחברים נוספים. בסה"כ צפויים להיכלל בה 20 חברים. פולקמן וביטן יהיו חברים בוועדה מכוח חברותם בוועדת הכלכלה.

הניסיון מלמד שלרוב הישיבות של ועדות כאלו מגיעים מעטים. עם זאת, יתכן שבשל הפרופיל הגבוה שהאשראי לאנשי עסקים גדולים זוכה לו בציבור, חברי הוועדה ירבו לפקוד את ישיבותיה. כפי שאמר פולקמן, "כולם רוצים להצטרף למסיבה".

בכנסת כבר פועלת ועדה אחת שדנה בנושא האשראי לאנשי עסקים גדולים — ועדת המשנה של ועדת הכלכלה בראשות איילת נחמיאס־ורבין, שצפויה לתפקד במקרי הצורך במ"מ של כבל בראשות ועדת החקירה הפרלמנטרית.

לדברי נחמיאס־ורבין, אחד הנושאים שעל ועדת החקירה לברר הוא אם בנק ישראל קבע או ידע כבר לפני כמה שנים שפישמן פושט ארגל ואם העובדה שלא נקט אז צעדים אפשרה לו להבריח נכסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
ביזבוז זמן וכסף
הגופים המוסדיים מעניקים הלוואות ומשקיעים בעסקי חברים. נקודה. כשמשהו משתבש הציבור מתעורר. וועדת חקירה תייצר עוד רגולציה מיותרת שהיישום שלה יעלה כסף אותו יממן הציבור - אותו ציבור שנפגע מההשקעות הכושלות. כבר היום יכולים הרגולטורים (הרדומים) לטפל באותן תופעות. יש להם את הכילים. אבל כשהמפקח על הבנקים, יו"ר הרשות לני"ע ויו"ר הרשות לשוק ההון ביטוח וחיסכון לא משתמשים כיאות בכלי הביקורת והבקרה, ה"עכברים" חוגגים על חשבון הציבור. פעם אחת שישלחו לבית סוהר מנהל השקעות/חבר וועדת השקעות/דירקטור/מנכ"ל שקיבל החלטה המפרה את חובת הנאמנות לניהול תקין של הכספי הציבור וראו איך הדברים מסתדרים. דנקנר, בן דב, תשובה, לבייב, פישמן ועוד קיבלו כספים למכביר ללא בקרה ואף אחד מה"נותנים" לא נתן דין וחשבון!
כלכלן  |  15.06.17