אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ל-81% מהדירות אין היתר - שאלות ותשובות על הגרלת הענק של כחלון צילום: תומי הרפז

ל-81% מהדירות אין היתר - שאלות ותשובות על הגרלת הענק של כחלון

שר האוצר משה כחלון הכריז היום על הגרלה של 15 אלף דירות חדשות בתוכנית מחיר למשתכן, אלא שעבור כ־12 אלף מהן לא הוגשה בקשה להיתר בנייה. נראה שהזוכה העיקרי בתוכנית הוא כחלון עצמו. מטה הדיור: 10 אלף דירות יקבלו היתר בנייה תוך שנה

14.06.2017, 20:47 | ענת דניאלי

שר האוצר משה כחלון הכריז היום (ד') כי במוצאי שבת הקרובה תיפתח הרשמה להגרלת ענק של כ־15 אלף יחידות דיור ב־24 יישובים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

בנוסף הכריז כחלון על שינוי במבנה ההגרלות: במקום הגרלות של כמה עשרות דירות בכל פעם, התוכנית תפעל באמצעות הגרלת ענק שתתחלק לתתי־הגרלות ביישובים שונים. הגרלה זו פתוחה לזכאי התוכנית בסדרה הראשונה שלה, הכוללת 45 אלף איש. במסגרת ההגרלה, הזכאים יכולים לתעדף שלוש ערים שבהן ירצו לזכות. מי שלא זכה בהגרלות בערים המתועדפות יעבור להגרלות בשאר הערים. ההגרלות יערכו לפי הסדר, מהערים שבהן מספר הדירות הגדול ביותר ועד ליישוב שבו ייבנה המספר הנמוך ביותר של דירות במסגרת התוכנית. לפי כחלון, בכל יום ייערכו כמה הגרלות, עד לסיום כלל הערים והפרויקטים. הודעה לזוכים תישלח לאחר סיום כל ההגרלות, ב־14 באוגוסט. בנוסף הודיע כחלון על הגרלת ענק של 10 אלף יחידות דיור שצפויה להיפתח להרשמה באוקטובר.

שני מימין: שר הבינוי יואב גלנט, שר האוצר משה כחלון, ראש מטה הדיור הלאומי אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, היום בהכרזה על ההגרלה
שני מימין: שר הבינוי יואב גלנט, שר האוצר משה כחלון, ראש מטה הדיור הלאומי אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, היום בהכרזה על ההגרלה צילום: תומי הרפז

בשנתיים שעברו מאז השקת התוכנית, רק 11 אלף מ־87 אלף איש שנרשמו לתוכנית זכו בדירה בהנחה של 20%‑30%. באוגוסט, בתום כל ההגרלות החדשות, יהיו כבר כ־25 אלף זוכים.

ובעוד שהזוכים בהגרלות יוכלו סוף סוף להפסיק להמתין לזכייה המיוחלת, צפויה להם אי־ודאות חדשה סביב הדירות שבהן זכו, שכן לרוב הדירות שבהגרלות החדשות עדיין אין היתרי בנייה ואפילו אי אפשר למכור אותן. ביקורת שנשמעה פעמים רבות על התכנית היא כי זוכים בהגרלות בחרו לבסוף לא לרכוש את הדירות שבהן זכו מכיוון שמפרט הפרויקט לא תאם לציפיותיהם או כי לא היו הראשונים לבחור את הדירות הזולות יותר בפרויקט.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי עבור כ־12 אלף מתוך 15 אלף יחידות הדיור החדשות לא הוגשו בקשות להיתר בנייה. לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון, משך הזמן לקבלת היתר מהרשות המקומית הוא עשרה חודשים בממוצע.

הסיבה העיקרית שבגללה לא ניתן למכור דירות ללא היתר היא שהקבלן עדיין לא סיים לתכנן את הדירות ובמטה הדיור לא מעוניינים במקרים שבהם זוכה בחר דירה ובסוף קיבל דירה שונה מזו שלה ציפה. היתר בנייה מאושר קובע באופן סופי את גודל הדירה, את מספר החדרים, את גודל המרפסת והמחסן, מספר החניות, כיווני אוויר ועוד נתונים חשובים עבור רוכש שמגיע לבחור דירה. כך, רק לאחר קבלת היתר בנייה נפגשים הזוכים עם הקבלן ומבינים במה זכו.

עם זאת, ההגרלות החדשות של כחלון כן מייצרות ביטחון לגבי המשך קיומה של התוכנית במקרה שהממשלה תתפרק בתקופה הקרובה. במצב שכזה, חלק מהנרשמים כבר זכו ולכן סביר שבסופו של דבר יקבלו דירה, גם אם לא ברור בדיוק מתי זה יקרה ולאיזו דירה ייכנסו. לעומת זאת, קשה לומר מה יעלה בגורלם של מי שנרשמו לתוכנית ולא זכו בהגרלה, במקרה שמחיר למשתכן תיגנז. הדבר נכון במיוחד עבור מי שרשומים לסדרה השנייה שטרם נפתח להגרלות.

ממטה הדיור נמסר כי 10 אלף יחידות דיור יקבלו היתר בנייה תוך שנה.

איך תעבוד ההגרלה הגדולה?

ההגרלה הגדולה מיועדת ל־45 אלף זכאי מחיר למשתכן השייכים לסדרה הראשונה בלבד, מלבד ההגרלות בבית שמש, שיהיו פתוחות גם לנרשמי הסדרה השנייה. ההרשמה להגרלות תיפתח כאמור במוצ״ש, תיסגר ב־9 ביולי ותוצאותיהן יפורסמו ב־14 באוגוסט. ההגרלות יתקיימו על פי סדר מספר יחידות הדיור שמוצעות בכל יישוב, מהגדול אל הקטן. הזכאים יכולים לתעדף שלושה יישובים שבהם ירצו לזכות, לפי סדר חשיבות. ההשתתפות בהגרלות תושפע מתעדוף זה. כך למשל, זכאי שתיעדף במקום הראשון את הרצליה, אחריה את רעננה ואחריה את ראשון לציון, לא ישתתף בהגרלה בראשון לציון אם זו תיערך לפני הגרלה בהרצליה. כל זכאי שלא זכה בהגרלה שבה השתתף יעבור באופן אוטומטי לעדיפות הבאה. מי שלא זכה בכלל העדיפויות שציין יעבור לשאר ההגרלות שנותרו.

במה שונה הגרלה זו מהגרלות קודמות?

מדובר בהגרלה ענקית של אלפי יחידות דיור, לעומת הגרלות קטנות של כמה עשרות יחידות דיור שנערכו עד כה. ההגרלה כוללת 24 יישובים, כך שגם אם הסיכוי לזכות בהגרלה עולה, הסיכוי לזכות בעיר הרצויה דווקא יורד. בנוסף, אתר מחיר למשתכן עבר עדכון שמאפשר לעקוב אחרי הסטטוס של כל פרויקט בהגרלה החדשה, כמו למשל אם כבר הוגשו היתרי בנייה - כך שישנה שקיפות רבה יותר עבור מי ששוקל להשתתף בהגרלה החדשה.

האם מי שכבר רשום להגרלה קיימת יכול להשתתף בהגרלות החדשות?

כן, אך אם יזכו בהגרלות הקודמות הזכייה הראשונה היא זו שתחשב והזכייה השנייה תבוטל, גם אם היא מועדפת על הזוכה. ההגרלה האחרונה שנותרה פתוחה להרשמה, ל־89 יחידות דיור במודיעין, נסגרה אתמול.

איך זה משפיע על הסיכוי לזכות בדירה?

ללא צל של ספק ישנה עלייה משמעותית בסיכויי הזכייה בהגרלות החדשות. כך למשל, להגרלות באזורי הביקוש עד כה נרשמו בממוצע כ־25 אלף לכל הגרלה בת 500 יחידות דיור, כך שהסיכוי לזכות היה 2% בממוצע. כעת, גם אם כל 45 אלף הזכאים ירשמו להגרלת 15 אלף יחידות הדיור, הסיכוי כבר עלה ל־33% ואף יותר מכך למי שמשתתף בהגרלה ביישוב שבו הוא גר.

האם זה יקצר את זמן ההמתנה לדירה?

ההרשמה להגרלה הענקית מקצרת את הזמן לזכייה, אך לא בהכרח לאכלוס הדירה או אפילו להתחלת הבנייה. פרק הזמן הממוצע לקבלת היתר בנייה הוא לפחות עשרה חודשים, בעוד משך הבנייה הפעילה בישראל הוא שלוש שנים בממוצע, לפי התאחדות בוני הארץ.

למה כחלון עושה את זה?

הידיעה שבאוגוסט כבר יהיו כ־25 אלף זוכים במקום 11 אלף שזכו עד כה יכולה להשפיע על שוק הדיור ובמיוחד על זוגות צעירים שמבקשים לרכוש דירה. הוצאת 15 אלף זוגות צעירים ממעגל הביקושים יכולה לספק מענה לטענה שלפיה הקיפאון הנוכחי בנדל"ן הישראלי הוא בין היתר תוצאה של המתנה להגרלות מחיר למשתכן. בנוסף, הזכייה תעניק לזוכים ודאות רבה יותר, שכן סביר להניח שהמדינה לא תתנער מזכייה בתוכנית ממשלתית גם אם תחליט בעתיד לא להמשיך בתוכנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות