אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חילוקי דעות בסעודיה: היכן תבוצע ההנפקה הגדול הביותר בהיסטוריה צילום: רויטרס

חילוקי דעות בסעודיה: היכן תבוצע ההנפקה הגדול הביותר בהיסטוריה

ענקית הנפט ארמאקו מתכוננת להנפקה בשווי של עד 2 טריליון דולר - מנהלי החברה מעוניינים לבצע את הרישום בלונדון, נציגי המלוכה מעדיפים את הבורסה של ניו יורק

15.06.2017, 12:36 | שירות כלכליסט

מחלוקת בסעודיה לגבי מקום הנפקת ארמקו (Aramco), ענקית הנפט של הממלכה, מעכבת את ההוצאה לפועל של ההנפקה הגדולה בהיסטוריה. בעוד שהמנהלים הבכירים בחברה מעוניינים לבצע את הרישום בבורסה של לונדון, גורמים מרכזיים במשפחת המלוכה מעדיפים שההנפקה תתבצע בבורסה של ניו יורק.

שתי הבורסות מנהלות בחודשים האחרונים מאבק קשה על הנפקת החברה, שצפויה להתבצע על פי שווי של 2-1.5 טריליון דולר לארמקו.

קראו עוד בכלכליסט

ההנפקה הראשונה לציבור של ארמקו (IPO) צפויה להתבצע ב-2018, אולם המחלוקת מעכבת כאמור את ההתקדמות בתהליך. כך על פי גורמים המקורבים לעניין.

בכירים בארמקו דוחפים את המלך הסעודי ואת בנו, מוחמד בין סלמאן, להנפקה בבורסות לונדון. הם חוששים מהנפקה בארה"ב, העלולה לחשוף את החברה לסיכונים משפטיים גדולים יותר, ובכלל זה תביעה ייצוגית מצד בעלי מניות.

אולם בחצר המלוכה הנטייה היא דווקא להגיע לבורסת ניו יורק, בין היתר לנוכח הקשרים הפוליטיים של משפחת המלוכה עם ארה"ב וכן בשל העובדה שהשוק האמריקאי הוא הגדול בעולם. ביקורו של הנשיא דונלד טראמפ בסעודיה בחודש שעבר חיזק עוד יותר את העדפתו של הנסיך להנפקה בניו יורק. "יורש העצר מעדיף את ניו יורק והוא דוחף להנפקה שם יותר ויותר בשבועות האחרונים", אמרו גורמים מקורבים.

נשיא קבוצת NYSE תומס פארלי הצטרף לקבוצת בכירים שלוו את הנשיא טראמפ בביקורו בממלכה. גם מנכ"ל בורסת לונדון ליווה את ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, בביקורה בסעודיה באפריל האחרון, שם נפגשו עם יו"ר ארמקו ח'אליד אל-פאלי.

ההחלטה על מקום ההנפקה היתה אמורה להתקבל לפני חודש הרמדאן, אולם כעת היא אינה צפויה עד לסוף יולי ואולי אף יותר מאוחר, אמרו גורמים.

במפגש הקבינט הסעודי בליל יום ב' השבוע בעיר ג'דה, השתתפו הן המלך סלמאן והן הנסיך. בכירי החברה הציגו לנסיך ולמלך את הסיבות שבגינן הם מעדיפים לבצע את ההנפקה בלונדון, ובכלל זה ההערכה כי שם ההנפקה בטוחה יותר. "לונדון היא בהחלט המועמדת המובילה עבורם ועבור הצוות המשפטי של החברה", אמר גורם המקורב לעניין.

המחלוקת מלבה תחרות בין שתי הבורסות, שבדומה לבורסות מובילות אחרות, משקיעות מאמצים בקידום עצמי מול הסעודים, בין היתר באמצעות הצגת חברות האנרגיה הנסחרות בהן וסקטור האנרגיה המפותח של מדינותיהן. זאת בניסיון לזכות במה שעומדת להיות הנפקת-על הגדולה בהיסטוריה.

דובר ארמקו אמר שטרם התקבלה החלטה על מקום ההנפקה, מלבד רישום בבורסת "טאדוול" הסעודית, וש"כל האופציות ממשיכות להיות על השולחן". משפחת המלוכה לא מסרה את תגובתה.

ארמקו, צילום: רויטרס ארמקו | צילום: רויטרס ארמקו, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות