אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה עושים כשהפשיעה בירידה? ההולנדים מסבים בתי כלא למלונות פאר צילום: Het Arresthuis

מה עושים כשהפשיעה בירידה? ההולנדים מסבים בתי כלא למלונות פאר

בעשור האחרון התרוקנו חלק מבתי הכלא בהולנד; בעיר ההיסטורית רורמונד הפכו בית סוהר למלון, הכולל בין השאר סוויטות הנקראות "הסוהר", "עורך הדין", "מנהל הכלא" ו"השופט"

16.06.2017, 21:15 | שירות כלכליסט

בעוד מתקני מעצר רבים בארה"ב מנסים להתמודד עם עומס היתר, הרי שנראה שבהולנד רב ההיצע על הביקוש, ולא מעט בתי כלא נותרים ריקים. בניסיון לעשות שימוש במבנים העזובים, הרשויות חושבות על דרכים יצירתיות.

במהלך העשור האחרון, צנח שיעור הכליאה בהולנד מאחד הגבוהים באירופה לאחר הנמוכים -  57 אסירים לכל 100 אלף בני אדם. שיעור הפשיעה צנח אף הוא ב-25% במהלך 8 השנים האחרונות, ועל אף שרבים טוענים כי הסיבה העיקרית היא האטה בסגירת תחנות המשטרה ברחבי המדינה, הרי שכעת ישנם יותר ויותר בתי כלא העומדים ריקים ומוצעים להשכרה. חלקם משמשים כמרכזי בריאות נפש או כמקלטים לפליטים הסוריים, אולם אחרים עוברים מהפך והופכים לאטרקציות.

דוגמה אחת לכך הוא מלון Het Arresthuis (מעצר בית בהולנדית), בעיר רורמונד (Roermond). זה היה בית סוהר ששופץ והפך לבית מלון מפואר. תאי הכליאה הוסבו לחדרי אורחים והדבר היחיד המסגיר את עברם הוא הכניסה המקורית לתא.

רורמונד היא היסטורית שראשיתה במאה ה-12 לספירה. היא השוכנת על שפך נהר הרור, יובל הנשפך לגדתו המזרחית של נהר המז וממזרח לה היא גובלת בגרמניה. מרכז העיר הוכרז כאזור לשימור.

האורחים יכולים לבחור שדרוג לאחת מארבע סוויטות – "הסוהר", "עורך הדין", "מנהל הכלא" ו"השופט". החדרים מצויידים בין השאר באינטרנט אלחוטי, והאורחים יכולים לסעוד במסעדת גורמה. כמו כן הם יכולים להתאמן בחדר הכושר או להתרווח בסאונה. המחירים בעונה הזו בין 162.50 ל-171.50 יורו לחדר/סוויטה ללילה.

הולנד אינה היחידה הממחזרת בתי כלא – זהו מנהג שרווח למדי במדינות הנורדיות. בתי כלא אחרים שהוסבו למלונות יוקרה נמצאים בהלסינקי, שטוקהולם, ואוקספורד.

בית הסוהר שהפך למלון Het Arresthuis בעיר רורמונד, צילום: Het Arresthuis בית הסוהר שהפך למלון Het Arresthuis בעיר רורמונד | צילום: Het Arresthuis בית הסוהר שהפך למלון Het Arresthuis בעיר רורמונד, צילום: Het Arresthuis

 , צילום: Het Arresthuis צילום: Het Arresthuis  , צילום: Het Arresthuis

אחת הסוויטות, צילום: Het Arresthuis אחת הסוויטות | צילום: Het Arresthuis אחת הסוויטות, צילום: Het Arresthuis

 , צילום: Het Arresthuis צילום: Het Arresthuis  , צילום: Het Arresthuis

 , צילום: Het Arresthuis צילום: Het Arresthuis  , צילום: Het Arresthuis

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות