אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה: "ייתכן שהרגנו את מנהיג דאעש" צילום: SalamPix/ABACA

רוסיה: "ייתכן שהרגנו את מנהיג דאעש"

משרד ההגנה במוסקבה מסר כי ייתכן שאבו בכר אל-בגדדי נהרג בתקיפה באזור א-רקה, הנחשבת לבירת דאעש בסוריה, בסוף מאי. בהודעה נאמר כי מטרת התקיפה האווירית הייתה פגישה של מנהיגי ארגון המדינה האיסלאמית

16.06.2017, 10:52 | ynet

ייתכן שמנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי נהרג בתקיפה רוסית באזור א-רקה, הנחשבת לבירת דאעש בסוריה, בסוף מאי. כך הודיע הבוקר (יום ו') משרד ההגנה במוסקבה, על פי דיווח ברויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה נמסר כי מטרת התקיפה האווירית הייתה פגישה של מנהיגי ארגון המדינה האיסלאמית. ברוסיה עדיין מחפשים פרטים נוספים ומידע שייאמת שאבו בכר אל-בגדדי אכן נהרג.

לוחמי המדינה האיסלאמית קרובים לתבוסה במוסול בעיראק ובא-רקה בסוריה, ובכירים אומרים שאל-בגדדי התרחק משתיהן ומסתתר במרחק אלפי קילומטרים משם. דיווח זה עומד בסתירה לדיווח הרוסי.

 

"בסופו של דבר הוא ייהרג או ייתפס, הוא לא יוכל להישאר מתחת לפני האדמה לנצח", אמר לאהור טלבאני, ראש המטה ללוחמה בטרור בממשלת כורדיסטאן, האזור האוטונומי הכורדי בצפון עיראק. "אבל יידרשו עוד כמה שנים," אמר לרויטרס.

מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי, צילום: SalamPix/ABACA מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי | צילום: SalamPix/ABACA מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי, צילום: SalamPix/ABACA

אחת הדאגות העיקריות של אל-בגדדי הייתה להבטיח כי הסובבים אותו לא יבגדו בו, במיוחד נוכח הפרס הכספי שהוכרז על ראשו, בסך 25 מיליון דולר, שארה"ב הציעה למי שיסייע לאיתורו. הישאם אל-חשימי שמייעץ לממשלות המזרח התיכון בענייני המדינה האיסלאמית, אמר כי אל-בגדדי מצוי במנוסה מתמדת. "מספר תומכיו הולך ומצטמצם כאשר הארגון מאבד שליטה בעוד ועוד שטחים".

ב-2014 הכריז אל-בגדדי על עצמו כ"ח'ליף", מנהיגם של כלל המוסלמים, מעט אחרי שכוחות צבא עיראק השיבו לשליטתם חלקים נרחבים ממוסול. בתיעוד הווידאו האחרון שלו - מאותה שנה - נראה אל-בגדדי לבוש גלימות כפריות שחורות, מעל דוכן מסגד אל-נורי מימי הביניים, ומצהיר על תפקידו המחודש, שכן כבר עם הקמת "המדינה האיסלאמית" של דאעש בשטחים הנרחבים שכבש בעיראק ובסוריה הוכתר אל-בגדדי ל"חליפה", מילה שפירושה בעברית "המחליף" או "היורש".

זהו מי שנחשב לשליט הרוחני של העולם האיסלאמי, ולמחליפו של הנביא מוחמד עלי אדמות. החליפה היה מנהיג האימפריה המוסלמית כבר לפני יותר מאלף שנה. תפקיד שכזה היה קיים עד להתפרקות האימפריה העותמנית ב-1924. כעת מבקשים הג'יהאדיסטים להשיב את ימי המדינה האיסלאמית ההיא.

לפני שנתיים פורסם כי אל-בגדדי הפך נכה בעקבות ניסיון חיסול שבו נפגע, והוא סבל מנזק בעמוד השדרה. לפי הדיווח בעיתון הבריטי "גרדיאן", הוא נפצע בתקיפה אמריקאית בצפון-מערב עיראק.

אל-בגדדי, שהיה מורה במקצועו, היה איש סתרים, כמקובל בקרב מנהיגים של ארגוני ג'יהאד עולמי. כוכבו דרך כשקרא תיגר על הנהגת אל-קאעידה ועל הזרוע הסורית של אל-קאעידה, ג'בהת א-נוסרה. אל-קאעידה הוא ארגון אכזרי כשלעצמו, אבל הוא סבור כי שיטות ימי הביניים שנוקט דאעש במסגרת ההוצאות להורג והעינויים שלו - אכזריות מדי אפילו במונחים שלו, ולכן התנער מאל-בגדדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות