אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רב הכותל יקבל אישור לתווך בין בעלי הון לנזקקים צילום: עמית שאבי

רב הכותל יקבל אישור לתווך בין בעלי הון לנזקקים

הממשלה צפויה לאשר השבוע הצעת מחליטים של השר לשירותי דת שתעקוף את האיסור על עובדי מדינה לגייס תרומות, בטענה כי "הרב מכיר בעלי הון וזוכה לאמונם"

18.06.2017, 06:55 | שחר אילן

השר לשירותי דת דוד אזולאי מש"ס הגיש לממשלה ביום רביעי האחרון בקשה חריגה: לאפשר לרב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ' לתווך בין בעלי הון לנזקקים ולתפקד כמעין קרן סעד. הבקשה מעוררת שאלות על יחסי הון־שלטון וחששות להעדפת מקורבים. נוסף על כך, הבקשה עלולה ליצור תקדים מסוכן לגבי רבנים נוספים בשירות המדינה.

לדוגמה, בפברואר נחשף כי רבינוביץ' מחלק בישראל את כספי הצדקה של האחים המיליארדרים פאליק ממיאמי, ובמקביל קידם השגת הכשרים למשקאות האלכוהוליים שמשווקת משפחתם. ההצעה מיועדת לאפשר לרבינוביץ' להמשיך בפעילות זו.

רב הכותל שמואל רבינוביץ רב הכותל שמואל רבינוביץ' | צילום: עמית שאבי רב הכותל שמואל רבינוביץ

החלטת ממשלה דרושה כדי לעקוף את הסעיף בחוק האוסר על עובדי מדינה לגייס תרומות. חוק שירות המדינה קובע כי "לא יתרים עובד המדינה כל כספים ולא יגבה ולא יקבל כספים שנתרמו למטרה שהיא זולת לאוצר המדינה". מדובר בהחלטה ללא הצבעה, שתיכנס לתוקף עד שלישי הקרוב, אם שום שר לא יערער עליה.

בעלי הון פונים לרב

 

בדברי ההסבר להצעת המחליטים שהגיש אזולאי לממשלה נטען כי "באופן מסורתי עסקו רבני קהילות לאורך הדורות בעזרה לנזקקים", וכי "בכובעו כרב מקבל רב הכותל כעניין שבשגרה פניות מנזקקים שמתדפקים על דלתותיו. במסגרת כובעיו הנוספים הוא מכיר תורמים בעלי הון וזוכה לאמונם. חלק מהם מבקשים להסתייע ברב לצורך איתור נזקקים הזקוקים לכספי תרומות". לטענתו, מטרת ההחלטה היא לסייע לרב בחלוקת תרומות לנזקקים, "תוך הצבת הסייגים הדרושים לכך בהתחשב בהיותו עובד מדינה".

בחוות דעת שצירף להצעת ההחלטה מציין היועץ המשפטי של הרבנות הראשית עו"ד הראל גולדברג כי "התרמת כספים על ידי עובד מדינה עלולה בין היתר ליצור מחויבות שלו כלפי התורם ולהשפיע על שיקול דעתו של העובד בכל הנוגע להחלטות שיקבל במסגרת תפקידו בעניינו של התורם. כמו כן, קיים חשש שהעובד ינצל את מעמדו וייתן העדפה לגורמים שונים, כגון מקורבים אליו, בחלוקת הכספים שהתרים". לדעת גולדברג, הנוהל שנקבע לקבלת התרומות פותר בעיות אלה.

לפי הנוהל, רב הכותל יוכל להעביר בקשות לתרומות רק לתורמים שיפנו אליו והוא לא יוכל לפנות לתורמים מיוזמתו. כמו כן יהיה חייב הרב לפעול בשוויון ולהעביר לתורמים את כל הבקשות שקיבל בתחום שבו מעוניין התורם לסייע, ולא יהיה רשאי להפעיל שיקול דעת או להעביר המלצה מטעמו. כספי התרומה יועברו ישירות ולא באמצעות רב הכותל.

צריך ועדה לחלוקת כספים

 

גולדברג מציין שגם היועצים המשפטים של משרד ראש הממשלה והמשרד לשירותי דת אינם מתנגדים להצעה. בפועל קשה לראות כיצד הנוהל מונע גיוס תרומות והמלצות בעל פה, ולא ברור למה הבעיה לא נפתרה באמצעות הקמת ועדה מסודרת לחלוקת הכספים.

מקור המקורב לרב הכותל התלונן דווקא שההחלטה לוקחת ממנו כל סמכות. לדבריו, מאז החשיפה בפברואר על קשריו עם האחים פאליק הופסקה כל פעולת חלוקת התרומות של רבינוביץ', ובעקבות המגבלות של החלטת הממשלה ספק אם היא תחודש.

רב הכותל רבינוביץ' מסר בתגובה: "הנושא נבדק במערכת המשפטית והיא שגיבשה את החלטת הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות