אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס עדכנה מטה את הצמיחה ברבעון הראשון ל-1.2% צילום: צביקה טישלר

הלמ"ס עדכנה מטה את הצמיחה ברבעון הראשון ל-1.2%

הלמ"ס הורידה את אמדן הצמיחה ב-0.2% ברבעון הראשון של השנה. הצריכה הפרטית לנפש ירדה ברבעון ב-3.6%. ההשקעה של יזמים פרטיים במכונות וציוד ירדה ב-8.9%. בניכוי הירידה ביבוא כלי רכב התוצר עלה ב-3.1%

18.06.2017, 13:28 | מיקי פלד

התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) ברבעון הראשון של השנה עלה ב-1.2%, כך פרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באמדן השני שערכה לנתוני הרבעון הראשון של השנה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בירידה של 0.2% לעומת האמדן הקודם. גם האמדן הזה הוא זמני וצפוי להתעדכן בחודשים הקרובים. ברבעון הרביעי של השנה שעברה התוצר עלה ב-4.6% ו-4.1% ברבעון השלישי.

גם ברבעון הנוכחי, כמו בזה שקדם לו, התוצר הושפע מאוד מהיבוא של כלי רכב על ידי חברות ליסינג, הנרשמים בנתוני החשבונאות הלאומית כהשקעה. בעוד שברבעון הרביעי ההתחשבנות הזו העלתה את התוצר באופן דרמטי, ברבעון הראשון של 2017 היא עשתה את הפעולה ההפוכה. בניכוי מסים נטו על היבוא, כלומר ללא ההשפעה מהגידול ביבוא כלי הרכב, התוצר עלה ברבעון הראשון השנה ב-3.1%.

יבוא מכוניות השפיע, צילום: אוראל כהן יבוא מכוניות השפיע | צילום: אוראל כהן יבוא מכוניות השפיע, צילום: אוראל כהן

גם באמדן הזה הנתון המעניין ביותר הצריכה הפרטית, שרשמה ירידה של 1.7% לעומת הרבעון הרביעי של אשתקד, בו נרשמה ירידה מתונה של 1%. לפיכך, הצריכה הפרטית לנפש ירדה ברבעון הראשון של השנה ב-3.6%. גם לגבי הנתון הזה ניתן להניח שישנה השפעה גדולה של הירידה בהוצאות על כלי רכב לשימוש פרטי - שירדו ב-72.8% בחישוב שנתי לאחר עלייה של 46% בחישוב שנתי ברבעון הקודם.

שאר סוגי ההוצאות הפרטיות רשמו עליות קלות. ההוצאה לרכישת ציוד משק הבית כגון מקררים, מכונות כביסה, מזגנים וכדומה עלתה ב-5.7% בחישוב שנתי, לאחר ירידה של 21.0% ברבעון הקודם. גם ההוצאות לריהוט, תכשיטים ושעונים עלו ב-5% בחישוב שנתי לאחר ירידה של 3.8% ברבעון הקודם. כך או כך, נראה שהזינוק בצריכה הפרטית שחווה המשק מאמצע 2015 ועד אמצע 2016, שהגיע לשיעורים שנתיים של 7% ויותר, לא יחזור בתקופה הקרובה.

יצוא הסחורות והשירותים עלה ב-8.6% ברבעון הראשון, דווקא על רקע התחזקות השקל מול המטבעות הזרים שכלאורה אמור היה לפגוע ביצוא. הצוא התעשייתי עלה ב-5.5%, יצוא ענף החקלאות ב-12.3% ושל 31% בתיירות. מנגד, יבוא הסחורות והשירותים ירד ברבעון הראשון השנה ב- 9.3%, לאחר עלייה של 1.4% ברבעון הקודם.

הנתון שצריך להדאיג הוא ההשקעה של יזמים פרטיים במכונות וציוד. זהו למעשה הנתון שנותן אנדיקציה עד כמה היזמים הישראלים פותחים פסי ייצור חדשים, משדרגים את הציוד הקיים ועוד, במטרה להדביק גידול צפוי בביקושים. אלא שלפחות על פי התמונה של הרבעון הראשון ליזמים המקומיים אין אופטימיות גדולה. ההשקעה במכונות וציוד ירדה ב-8.9% בחישוב שנתי, ולעומת זאת ההשקעה בבנייני מגורים עלתה ב-6.2%. הרבעונים הבאים יגידו האם הירידה בהשקעה במכונות וציוד חדש היא זמנית או מגמה מדאיגה, או שזו הושפעה מאוד מהשינויים ביבוא המכונות לשדרוג מפעל אינטל החדש בקרית גת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות