אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הופך את מקומות העבודה האלה לטובים בעולם? צילום: ארס טכניקה

מה הופך את מקומות העבודה האלה לטובים בעולם?

גוגל, אמזון ופייסבוק נמצאות בראש דירוג מקומות העבודה הטובים ביותר של לינקדאין ל-2017, אבל מהם המכנים המשותפים לחברות הנחשקות ביותר

19.06.2017, 14:28 | מעין מנלה

באופן לא מפתיע, במקומות הראשונים בדירוג העולמי של מקומות העבודה הטובים ביותר לשנת 2017 של לינקדאין, נמצאות ענקיות הטכנולוגיה אלפאבית (החברה האם של גוגל), אמזון ופייסבוק. אבל אפשר למצוא שם גם את חברת הייעוץ מקינזי וחברת הקוסמטיקה לוריאל.

קראו עוד בכלכליסט

הקריטריונים אותם בחנו ברשת המקצועית על מנת להרכיב את הרשימה היו מספר האנשים שהתעניינו במשרות פנויות בחברה, התעניינות במותג של החברה ובעובדים בה ושיעור התחלופה של העובדים. ההתעניינות במשרות בחברה נמדדה לפי מספר האנשים שבחנו והגישו מועמדות למשרות פנויות שפורסמו על ידי החברה. ההתעניינות בארגון ובמותג נבחנה לפי מספר האנשים שמבקשים להתחבר עם עובדים בחברה, כמה אנשים נכנסים לעמוד הקריירה של החברה, מתעניינים בתוכן שזו מפרסמת או "עוקבים" אחריה. לבסוף, שיעור תחלופה נבחן לפי מספר העובדים שנשארים למעלה משנה באותה החברה.

החברות שדורגו היו כולן כאלה שמועסקים בהן יותר מ-500 עובדים, כאשר לינקדאין בעצמה וחברת האם שלה מיקרוסופט, לא נכללו בדירוג.

אם כך, מה הופך חברה למקום עבודה טוב?

 

לפי הניתוח של לינקדאין יש כמה מכנים משותפים לחברות המובילות בדירוג שגורמים לעובדים שלהם "להתמכר" לחברה. החברות האלה מתמקדות ביותר מאשר שעות העבודה, מציעות לעובדים הזדמנות להתפתחות אישית ומקצועית, עושות מעל ומעבר כדי למשוך 'טאלנטים' ונותנות הטבות ייחודיות.

משרדי פייסבוק בתל אביב, מעורבות פוליטית היא כבר לא טאבו, צילום: איתי סיקולסקי משרדי פייסבוק בתל אביב, מעורבות פוליטית היא כבר לא טאבו | צילום: איתי סיקולסקי משרדי פייסבוק בתל אביב, מעורבות פוליטית היא כבר לא טאבו, צילום: איתי סיקולסקי

אחת הדרכים בהן מושכות החברות הטובות ביותר בעולם את האנשים המוכשרים ביותר היא לאפשר להם הכשרה, צמיחה מקצועית ואישית. לדוגמא, חברת LVMH, חברת מוצרי היוקרה והתכשיטים שדורגה במקום הראשון בצרפת, מפעילה בית ספר מקצועי שמטרתו להכשיר את הדור הצעיר במקצועות אמנות בהם חסרים עובדים מוכשרים. דלויט באוסטרליה מציעה לעובדים שהיו מחוץ למעגל העבודה תקופה ממושכת אפשרות לחזרה הדרגתית לעבודה בהכשרה שאורכה 20 שבועות בסופה חלקם ייקלטו לעבודה בחברה. בארנסט אנד יאנג בגרמניה יש תוכנית דומה שמיועדת לפליטים שבסופה חלקם יכולים להיקלט לעבודה בפירמה.

מאפיין נוסף של מקומות העבודה הטובים ביותר הוא הענקת הטבות ייחודיות ולא שגרתיות. כך למשל, עובדים בדל ובאמזון זוכים לא רק להביא את הכלב שלהם לעבודה אלא אף לאדם שנמצא במשרד אשר כל תפקידו לדאוג לחיית המחמד שלהם בעת שהם עסוקים בעבודה. העובדים ב-BMW בגרמניה מקבלים ביום חתונתם רכב לשימוש באותו היום מתוך כל מבחר כלי הרכב של החברה כולל המכוניות העתיקות. באדובי בארה"ב למשל עובדים מקבלים ערכת "חדשנות בקופסא" שכוללת כרטיסי מתנה בסטרבקס, כרטיס חיוב עם 1,000 דולר במתנה, חטיף וכמה עצות לכל עובד שמעוניין לבדוק רעיונות עסקיים חדשים.

אחד המאפיינים החדשים של מקומות העבודה הטובים ביותר השנה הוא מעורבותם הפוליטית. בעוד שבעבר עירוב פוליטיקה בעסקים היה נחשב לטאבו, למשהו שפשוט לא עושים, הרי שבאקלים הפוליטי שנוצר היום בהרבה מדינות בעולם כולל ארה"ב, החברות מתעלמות מהכללים האלה. כך, פייסבוק, AirBnb.ו-Lyft התנגדו פומבית למדיניות ההגירה של נשיא ארה"ב טראמפ ומנכ"לים של חברות אחרות כולל מנכ"ל טסלה אילון מאסק ומנכ"ל ג'יי פי מורגן ג'יימי דימון יושבים בפורום אסטרטגיה ומדיניות של הנשיא.

לבסוף, מסתבר שבאמת אין כזה דבר פרסום שלילי. חברת אובר, שמשכה הרבה אש השנה ולא הפסיקה לספק סקנדלים כולל סערה ציבורית על התרבות הסקסיסטית בחברה והתפטרות המנכ"ל, דווקא עלתה מקום אחד בדירוג למקום הרביעי.

אלה הן החברות הטובות ביותר בעולם לפי דירוג לינקדאין לשנת 2017:

 

1. אלפאבית

מספר עובדים בעולם: 72 אלף

 

2. אמזון

מספר עובדים בעולם: 341,400

3. פייסבוק

מספר עובדים בעולם: 17 אלף

4. אובר

מספר עובדים בעולם: 12 אלף  

5. אפל

מספר עובדים בעולם: 110 אלף

6. סיילספורס (Salesforce)

מספר עובדים בעולם: 25 אלף

7. מקינזי

מספר עובדים בעולם: 25 אלף

8. LVMH

מספר עובדים בעולם: 135 אלף

9. לוריאל

מספר עובדים בעולם: 83 אלף

10. דל

מספר עובדים בעולם: 145 אלף

11. סיסקו

מספר עובדים בעולם: 73 אלף

12. טסלה

מספר עובדים בעולם: 30 אלף

13. אורקל

מספר עובדים בעולם: 135 אלף

14. סימנס

מספר עובדים בעולם: 351 אלף

15. יוניליוור

מספר עובדים בעולם : 169 אלף

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מטעה
כעובדת לשעבר באמזון (עזבתי לפני כשנה מבחירה לעבור למיקרוספוט) וכיועצת לשעבר במקנזי אני יכולה להבטיח לכם ששני המקומות הללו מושחתים ומתוכנתים על ידי דמגוגים ושרלטנים. אין במאמר הזה שום אמת. המקומות הללו נוראיים לעבודה ורבים עוזבים לאחר שנה או שנתיים כי העבודה מתישה וחסרת סיפוק. אתה רובוט במערכת שלא ממש רוצה שתחשוב לבד.
דניאל  |  19.06.17
7.
"התנגדו פומבית למדיניות ההגירה..."
הו כמה נאצל! החברות האלו הן ממש המצפן המוסרי החדש. עיקר ההתנגדות שלהן נובע מהעובדה שטראמפ רוצה לסגור את הברז לכל תרמית ה-H1B שעוזרת לחברות האלה להעסיק חוטבי עצים ושואבי מים תוצרת חוץ על אדמת ארה"ב, וזאת במקום עובדים אמריקאים שעולים הרבה יותר. כסף היא האידאולוגיה היחידה של החברות האלו. מעניין להשוות את החברות "הנחשבות" האלה למה שנכתב עליהן באתרים דוגמת Glassdoor. פרט לגוגל\אלפאבית\פייסבוק, רוב החברות בעשירייה הפותחת הם מקום נורא ואיום לעבוד בו, ובמיוחד ידועות לשמצה אמזון, אפל, ו-Salesforce שיש בהן תרבות ארגונית זוועתית ותחלופת עובדים גבוהה.
תמר  |  19.06.17
לכל התגובות