אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תדהר מגדירה מחדש את עבודות הגמר במתחמי העסקים בישראל צילום: עוזי פורת

תדהר מגדירה מחדש את עבודות הגמר במתחמי העסקים בישראל

דבר ידוע הוא שתעשיית הבניה בישראל מתמהמהת ביישום טכנולוגיות ושיטות ניהול בניה מתקדמות. הפער בולט במיוחד לנוכח העובדה כי, אחרי הכל מדובר באומת הסטארט אפ...

22.06.2017, 11:34 | בשיתוף תדהר

בחטיבת עבודות הגמר של קבוצת תדהר, משנים את המציאות הזאת באמצעות מתודולוגיית ניהול פרויקטים, הנשענת על יישום של מודל BIM (Building Information Modeling) טכנולוגייתמידול-מידע בתלת מיימד–, שמטרתה ייעול התכנון והביצוע של פרויקטי בניה לסוגיהם.

מאז ייסודה לפני כחמש שנים, יישמה תדהר עבודות גמר, בהצלחה את המודל בכמה מהפרויקטים הבולטים בישראל, דוגמת מלון ריץ קרלטון בתל אביב, משרדי אפל בהרצליה, משרדי מיקרוסופט בנצרת עילית, בית קומברס ברעננה, כלל ביטוח, NICE, ריגוס ועוד.

פגשנו את מנהל חטיבת תדהר עבודות גמר – יאיר בן עמי, כדי להבין כיצד מיושם מודל BIM ומשנה את חוקי המשחק בפרויקטים שמבצעת החטיבה ומה יתרונותיו.

BIM ME UP!

תדהר עבודות גמר, מקבוצת תדהר, מתמחה בביצוע עבודות גמר ומעטפת לנדל"ן עסקי. ייחודה של החטיבה היא במעטפת המושלמת של שירותי גמר שהיא מעניקה ללקוחותיה, הן בפרויקטים העסקיים של חטיבת הנכסים המניבים של הקבוצה והן בפרויקטים שנבנו ע"י חברות אחרות.

נקודת המפגש הראשונה של הלקוח מתבצעת עוד בשלב התכנון, והדרך המשותפת נמשכת לאורך כל הפרויקט. החל מאפיון הצרכים יחד עם האדריכל והלקוח, דרך התכנון האדריכלי ועיצוב הפנים, הריהוט,האבזור והציוד ועד לליווי לוגיסטי במעבר לנכס החדש.

הצוותים המקצועיים של תדהר עבודות גמר מובילים את הפרויקט באמצעות יישום של מודל BIM, המאפשר ללקוח ליהנות מהאיכויות הגבוהות ביותר, תוך עמידה קפדנית בלוחות זמנים ובתקציב קבוע וידוע מראש.

"המטרה שלי בסוף היום היא לראות לקוחות מחייכים..." אומר בן עמי, ומוסיף כי "את זה אני יכול להשיג בשתי דרכים: הראשונה לתת להם בדיוק את מה שהם מצפים והשנייה, לתת להם תמיד קצת יותר.

מודל BIM מאפשר לי לתת ללקוח תמונה מלאה של המציאות העתידית שלו, לצד התחייבות ממני על איכות ביצוע, לוחות זמנים ותקציב וזה מספק מענה מלא ומדויק לכשלים הקיימים בתחום עבודות הגמר. הלקוחות שלנו מקבלים בסיום העבודהמפתח ויכולים יום למחרת להיכנס לעבוד. כך, שירותי ה- Turn Key שלנו גורמים ללקוח לדאוג פחות ולחייך יותר..."

תכנון וביצוע במקביל? יש דבר כזה!

כאשר אנו חושבים על תכנון וביצוע פרויקט, אנו נוטים להניח שקודם כל מתכננים ורק לאחר סיום שלב התכנון, מתחיל שלב הביצוע. בתדהר עבודות גמר עושים דברים אחרת. "אחד היתרונות המהותיים של מודל BIM, כפי שהוא מיושם על ידינו הוא העובדה שאנו מנצלים את הזמן ביעילות מקסימלית. במרבית המקרים, אנו משלימים את השלבים המהותיים של התכנון עוד בשלב של הצעת המחיר או המכרז. בזכות הדרך הייחודית שבה אנו ניגשים לפרויקט, לומדים ומנתחים את הצרכים והיכולת להנפיק מודל תלת מימד, שמהווה גם 'בסיס ידע' של הפרויקט, כחלק מהצעת המחיר. המודל מאפשר לנו להעניק ללקוח תמונת מציאות מלאה של הפרויקט, הכוללת תמונת תקציב מפורטת, הכוללת התייחסות מלאה ומדוקדקת לכל פרטי העבודה, תשתיות, בידוד, ניצול אנרגטי ועוד.

לאחר שסיימנו את שלב ההכנה שלנו, אנו מתקדמים במקביל: שלב התכנון ושלב הביצוע מתקיימים כתף אל כתף והלקוח מרוויח מזה פעמיים: בפעם הראשונה משום שאנו מסיימים את מרבית הפרויקטים שלנו לפני הזמן שנקבע בחוזה, ובפעם השנייה, משום שהלקוח נהנה מתמונת מציאות מלאה בנקודת היציאה לדרך, המשולבת עם גמישות תכנונית וביצועית יוצאות דופן".

JIVE – אדריכלית: מאיה אסף, צילום: עוזי פורת JIVE – אדריכלית: מאיה אסף | צילום: עוזי פורת JIVE – אדריכלית: מאיה אסף, צילום: עוזי פורת

הלקוח "מבקר" בפרויקט עוד בשלב המכרז

בתדהר עבודות גמר מהווה המודל התלת מימדי את אחד מאבני היסוד בעבודה על פרויקט: כחלק מתהליך ההכנה לקראת מכרז או הצעת עבודה, מייצרים בתדהר, על פי צרכי הלקוח, מודל תלת מימדי של הפרויקט, באמצעות תוכנה ייחודית לתחום הבניה. המודל מעניק מספר יתרונות מהותיים, אותם מפרט בן עמי:

"הראשון הוא שאנו מסוגלים להציג ללקוח כתב כמויות מדויק, עליו אנו מתחייבים במאת האחוזים.

היתרון השני הוא צמצום מרחב אי הוודאות בקרב הלקוח: בתהליך התכנון של נכס עסקי כלשהו: משרד, קניון, קופת חולים או מלון, מעורבים הרבה מאוד שיקולים ויש מרחבי אי וודאות מהותיים, היוצרים עיכוב מהותי בקבלת ההחלטות, בתכנון ובניהול הפרויקט. ברגע שהלקוח רואה מודל תלת מימד הוא מבין בדיוק כיצד הפרויקט שלו עומד להיראות ובכך מצטמצם מרחב אי הוודאות.

היתרון השלישי והחשוב הוא איתור התנגשויות, הנגרמות בשל הצטלבות בין תשתיות של מערכות שונות בבניין כגון חשמל, אינסטלציה, מיזוג, תקשורת ועוד. אם ההתנגשויות האלה אינן מאותרות בתהליך התכנון, הן גורמות לעיכוב מהותי בפרויקט ולעלויות נוספות הנגרמות מהצורך למצוא דרך להתמודד עמן.

המודל התלת מימדי מאפשר לנו לזהות את ההתנגשויות ולתקן אותן עוד בשלב התכנון וכך להימנע מעבודות חוזרות ובזבוז זמן יקר, כסף והכי חשוב– מכשלי איכות".

היכולת להמחיש ללקוח איך הפרויקט שלו יראה לאחר השלמתו אינו מתמצה רק במודל הוירטואלי: בפרויקטים שמבצעת תדהר עבודות גמר, הלקוח יכול לסייר במודל של הפרויקט ולראות בדיוק כיצד הולך להראות הנכס החדש שלו וזאת תוך פחות משבוע מקבלת הפרוגרמה.

הבלת"ם מחוץ למשחק

מרבית העוסקים בתחום הבנייה והיזמות מכירים מקרוב את הנתון הבא: פערי התקציב בפרויקטים נאמדים ב- 15-25% מהתקציב המקורי והעיכובים בלוחות הזמנים מסתכמים במרבית המקרים ב- 6-15 חודשים.

כאשר מדובר בפרויקטים בעלות כוללת של עשרות מיליוני שקלים, חריגה משמעותית כזאת בתקציב עלולה להעמיד את יציבות החברה בסיכון. עיכוב במסירה גם הוא כרוך לעיתים בצורך לפצות את הלקוח בסכומים משמעותיים בשל הנזק שנגרם לו ובשל עלויות השכירות החריגות שעליו להוסיף לתקציב שלו.

"מרבית העיכובים והחריגות בתחום הבניה נגרמות בשלב עבודות הגמר בשל מספר סיבות: ראשית, כאשר מדובר במכרזים בהם המציע האטרקטיבי ביותר זוכה, לעיתים מוצגת תמונה שנשענת על הערכה ולא על בדיקה ותכנון מדויקים. שנית, כתב הכמויות אינו מתבסס על חישוב מדויק אלא על הערכות בלבד ולבסוף, לא תמיד נלקחים בחשבון התנגשויות בין התכנון ובין המציאות באתר", מוסיף בן עמי ואומר: "בשיטה שאנו עובדים בה, בסיוע מודל BIM , אנו מצליחים להוציא את הבלת"מים מהמשחק ולהעניק ללקוח הערכה מדויקת של עלות הפרויקט, על כל מרכיביו ושל לוחות הזמנים. אנחנו מתחייבים בפני הלקוח על שני המרכיבים האלה, בדיוק באותה המידה בה אנו מתחייבים על תכולת הפרויקט ועל הביצוע המעולה שלו. היכולת שלנו לספק ללקוח אומדן מדויק מאפשרת לו ליהנות מראש שקט ומיציבות פיננסית וניהולית במהלך כל הפרויקט ולאחריו".

אלגוטק – אדריכל: מיכי סתר, צילום: עוזי פורת אלגוטק – אדריכל: מיכי סתר | צילום: עוזי פורת אלגוטק – אדריכל: מיכי סתר, צילום: עוזי פורת

בניה ירוקה אינה יקרה!

אחת הסיבות לחדירה האיטית של בנייה ירוקה בישראל, היא העובדה כי מרבית היזמים מאמינים כי מדובר בשיטות בניה יקרות, שעשויות,בעתיד הרחוק,להחזיר את ההשקעה. יאיר בן עמי מסביר שלא כך היא: " פיתחנו מתודולוגיה שמאפשרת לנו להציע ללקוחותינו בנייה בתקני LEAD המחמירים, מבלי שאלה ייצרו תוספות משמעותיות של עלויות לתקציב. את זאת אנו מייחסים לשלושה יתרונות מהותיים שיש לנו בחברה:

הראשון, העובדה כי תכנון וניהול הנדסי נכון, ביציאה לדרך, מאפשר לעלות על הצרכים הנובעים מעקרונות הבניה הירוקה, ולתת להם מענה כבר המוקדמים של הפרויקט.

השני, הודות ליתרון הגודל ולעובדה שאנו נהנים מיכולת לבנות תקציב שמבוסס לא רק על הידע הנצבר עבודות גמר, אלא על אלפי מ"ר שנבנו בקבוצת תדהר בעשרים השנה האחרונות– שיוצרים חסכון שאנו מגלגלים בסופו של דבר ללקוח.

השלישי, הוא שאנו מעסיקים יועץ LEAD בלתי תלוי בחברה, אשר מטפל בפרויקטים שמיועדים להיות מדורגים בתקן ואחראי על תכנון וביצוע הפרויקט בהתאם לו. כל אלה מאפשרים לנו לתת ללקוחותינו ליהנות מהיתרונות הטמונים בבניה ירוקה עם אכלוס הפרויקט, מבלי להקצות לכך תקציבים גדולים לפניו.

הלקוחות מצביעים ברגליים

לסיכום, שאלנו את יאיר כיצד מגיב השוק למהפכת התכנון והביצוע, שעשתה תדהר. לדבריו "כאשר התחלנו להציע את הפתרון הכולל של תכנון לצד ביצוע , התמודדנו עם התלבטויות שנבעו בעיקר מהעובדה שהרעיון של תכנון לצד ביצוע, לאהיה מוכר בשוק ועורר לא מעט שאלות בקרב לקוחות וספקים, איתם אנו עובדים. עם השלמת הפרויקט הראשון של החברה במסלול TURN KEY, שכלל ליווי תכנון-ביצוע, בחברת ריטליקס, מרבית השאלות שהתמודדנו איתן נענו בהצלחה ומשם הדרך הייתה סלולה.

יתר על כן, הלקוחות הפוטנציאליים שלנו הבינו שאנחנו מאפשרים למנהלים שלהם, שעד כה היו טרודים באיתור וניהול עשרות ספקים שונים בקשר עם הפרויקט, בלוחות זמנים ובטבלאות אקסל, לחזור לתפקידי הליבה שלהם, תוך שאנו מספקים להם נכס מושלם ומוכן לאכלוס מלא,המותאם בדיוק לצרכים שלהם, באיכות גבוהה, בזמן ועם ערך מוסף מהותי. במקביל ללקוחות הקצה שלנו, אנו נהנים משיתוף פעולה ומהפריה הדדית מטובי האדריכלים והמפקחים, משום שהם יודעים שאנחנו מסייעים להם להפוך את הלקוחות שלהם (ושלנו...) למרוצים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות