אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנקאי בכיר הודה שהלבין לפחות 25 מיליון דולר עבור בכירי פיפ"א צילום: איי פי

בנקאי בכיר הודה שהלבין לפחות 25 מיליון דולר עבור בכירי פיפ"א

בנקאי שוויצרי לשעבר הודה כי שילם שוחד של מיליוני דולרים לחוליו גרונדונה, שכיהן כיו"ר ועדת הפיננסים של הארגון וכנשיא התאחדות הכדורגל של ארגנטינה

18.06.2017, 16:33 | שירות כלכליסט
בנקאי שוויצרי לשעבר הודה כי שילם שוחד של מיליוני דולרים לחוליו גרונדונה (Julio Grondona), בכיר לשעבר בפיפ"א שכיהן כיו"ר ועדת הפיננסים של הארגון וכנשיא התאחדות הכדורגל של ארגנטינה.

קראו עוד בכלכליסט

חורחה לואיס ארזואגה (Jorge Luis Arzuaga) (56), הודה בשבוע שעבר באשמת הלבנת הון בעקבות החקירה האמריקאית על השחיתות בפיפ"א. לפי הודאתו, הוא פתח חשבונות בנק בשוויץ עבור גרונדונה והעביר אליהם 25 מיליון דולר בתשלומי שוחד עבורו ועבור בכירים אחרים בארגון, מטורנאוס, חברה לשיווק זכויות שידור מארגנטינה. ארזואגה הודה כי קיבל 1.046 מיליארד דולר לארגון השחיתות הזו, כסף שהסכים להעביר בחזרה לרשויות.

כתב האישום הפלילי נגד ארזואגה שהוגש על ידי משרד המשפטים האמריקאי לא מציין את גרונדונה בשמו, אלא קורא לו "בכיר כדורגל מספר 1", וטוען כי הוא היה יעד לתשלומי שוחד רבים מצידה של טורנאוס, זאת בתמורה לעזרה בזכייה בזכויות השידור. 'בכיר כדורגל מספר 1' מתואר כ"בכיר רם דרג בפיפ"א, בקונפדרציית הכדורגל של דרום אמריקה (Conmebol) ובהתאחדות הכדורגל של ארגנטינה". הוא מת ב- 2014 בגיל 82. 

כתב האישום הפלילי נגד ארזואגה שהוגש על ידי משרד המשפטים האמריקאי לא מציין את גרונדונה בשמו, אלא קורא לו "בכיר כדורגל מספר 1", וטוען כי הוא היה יעד לתשלומי שוחד רבים מצידה של טורנאוס, זאת בתמורה לעזרה בזכייה בזכויות השידור, צילום: איי פי כתב האישום הפלילי נגד ארזואגה שהוגש על ידי משרד המשפטים האמריקאי לא מציין את גרונדונה בשמו, אלא קורא לו "בכיר כדורגל מספר 1", וטוען כי הוא היה יעד לתשלומי שוחד רבים מצידה של טורנאוס, זאת בתמורה לעזרה בזכייה בזכויות השידור | צילום: איי פי כתב האישום הפלילי נגד ארזואגה שהוגש על ידי משרד המשפטים האמריקאי לא מציין את גרונדונה בשמו, אלא קורא לו "בכיר כדורגל מספר 1", וטוען כי הוא היה יעד לתשלומי שוחד רבים מצידה של טורנאוס, זאת בתמורה לעזרה בזכייה בזכויות השידור, צילום: איי פי

גרונדונה היה נשיא ההתאחדות הארגנטינאית החל מ-1979, דמות מרכזית בוועד הפועל של פיפ"א מ-1988 ובן ברית קרוב של הנשיא לשעבר ספ בלאטר, ששיבח את עבודתו כיו"ר ועדת הפיננסים של פיפ"א. הוא כבר זוהה בכתבי האישום שהגיש משרד המשפטים האמריקאי כאחד הבכירים של פיפ"א ודרום אמריקה שהואשמו שהרוויחו מיליונים בכספי שוחד, אך עסקת הטיעון עם ארזואגה מוסיפה פרטים רבים נוספים להאשמות.

לפי כתב האישום, ארזואגה היה מעורב בתשלומי השוחד שהועברו מטורנאוס לגרונדונה ובכירים אחרים בכדורגל עד 2010, אז שימש כשותף של בנק שוויצרי, ששמו לא צוין.

ב-2010 הוא קיבל פנייה מאלחנדרו בורזאקו, נשיא טורנאוס ומנכ"ל של חברת שיווק אחרת ששמו לא צוין, לפתוח חשבון בנק שוויצרי עבור גרונדונה. הוא הוצג בפני גרונדונה כ"בנקאי שלנו", ולאחר מכן העביר תשלומי שוחד גבוהים לגרונדונה בעודו עובד בבנק השוויצרי ובבנק נוסף.

בכתב האישום מציינים כי ארזואגה "ידע שזה יהיה קשה במיוחד לפתוח חשבון בנק עבור בכיר כדורגל מספר 1 בהתחשב במוניטין שלו לשחיתות", לכן הוא הסתיר כי גרונדונה הוא היעד של הכספים. הוא נפגש עם גרונדונה באופן קבוע כדי לעדכן אותו לגבי גובה סכום הכסף בחשבונות הבנקים השוויצרים, כך על פי כתב האישום.

בורזאקו, שמואשם ששילם את השוחד בעת הבטחת זכויות השידור והשיווק למספר טורנירי כדורגל בדרום אמריקה, הודה בשנה שעברה באשמה.

משרד התובע הכללי בשוויץ מסר בהצהרה כי גם הוא ערך חקירה פלילית נגד ארזואגה בשל עבירות שביצע בשוויץ, זיוף מסמכים והפרה של החובה לדווח על הלבנת הון. הכסף שהרוויח בגין העברות הללו - 650 אלף דולר - יוחרם על ידי הממשלה השוויצרית.

משרד התובע הכללי בשוויץ בשיתוף עם משרד המשפטים האמריקאי ממשיך בעבודה על 25 חקירות נפרדות בחשד לשחיתות שביצעו בכירים בפיפ"א, זאת לאחר שהתקבלו 178 דיווחים על הלבנות הון, והם מנתחים מסמכים שמסתכמים ב-19 טרה בייט של מידע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות