אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרכטנברג: "בישראל יש ועדות והבלחות אבל אין מדיניות חברתית" צילום: אוראל כהן

טרכטנברג: "בישראל יש ועדות והבלחות אבל אין מדיניות חברתית"

חבר הכנסת מהמחנה הציוני אמר את הדברים בכנס הורוביץ שהחל היום: "במשק הישראלי יש פרדוקס שאין כדוגמתו בעולם המערבי - יש ביצועי מאקרו מצוינים מתמשכים ואמתיים, אבל מיקרו צולע ומאכזב. הצמיחה לא מחלחלת לחלקים ניכרים באוכלוסיה"

19.06.2017, 11:15 | שחר אילן

"בישראל לא קיימת מדיניות חברתית", כך אומר היום (ב') ח"כ מנואל טרכטנברג מהמחנה הציוני שעמד בראש הוועדה לצדק חברתי בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריו, "מעת לעת יש הבלחות ויש ועדות. פעם נטו זה ופעם נטו אחר, אבל לא נטו מדיניות. דרושה מדיניות חברתית שלא קיימת". 

"במשק הישראלי יש פרדוקס שאין כדוגמתו בעולם המערבי - יש ביצועי מאקרו מצוינים מתמשכים ואמתיים, אבל מיקרו צולע ומאכזב", אומר טרכטנברג. "הצמיחה ברובה לא מחלחלת לחלקים ניכרים של האוכלוסייה הנורמטיבית ושיעורי העוני והאי שוויון גבוהים". טרכטנברג ציין כי, "זה פועל יוצא של מדיניות ממשלתית ששמה את המאקרו על השולחן כיעד יחיד כמעט ממחצית שנות ה-80".

טרכטנברג. שיעורי עוני ואי שיוויון גבוהים, צילום: אלכס קולומויסקי טרכטנברג. שיעורי עוני ואי שיוויון גבוהים | צילום: אלכס קולומויסקי טרכטנברג. שיעורי עוני ואי שיוויון גבוהים, צילום: אלכס קולומויסקי

טרכטנברג אמר עוד שמדינת ישראל נכשלת במערכת החינוך, "מהגנון להשכלה גבוהה, מה שיוצר שתי כלכלות". לדבריו, "בישראל יש את שיעור ילודה הכי גבוה ב-OECD אבל היא לא יודעת להתמודד עם הגיל הרך. רק 23% מהילדים עד גיל 3 נמצאים במסגרת מפוקחת. יש עלויות עצומות לטיפול בילדים בגיל הרך. לכן הילדים מגיעים לכיתה א' כשהפערים כבר נפערו והם יבואו לביטוי בפריון הנמוך".

עוד אמר ש"מערכת החינוך מיושנת לא מקנה כישורי למידה אלא שינון". לאחר הצבא, "המדינה מתנערת מחצי מכל מחזור שלא מקבל הכשרה אקדמית. אומרת להם שיסתדרו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות