אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות פרשת פישמן:  אשראי מפוספס צילום: שאול גולן

בעקבות פרשת פישמן: אשראי מפוספס

חקירה פרלמנטרית של האשראי לטייקונים זה סקסי אבל מאוחר מדי. עדיף טיפול בבועת האשראי הצרכני

20.06.2017, 08:06 | אמיר זיו

איתן כבל קיבל ועדת חקירה פרלמנטרית. מזל טוב. מתברר שקריסת אליעזר פישמן וחובותיו האבודים זעזעו את הח”כים עד כדי כך שהם נזעקו ויחקרו לא רק את האשראי שקיבל הטייקון הנמוג, אלא את כלל האשראי לטייקונים.

נחישות מרשימה בהחלט, שמגיעה באיחור מצער של כמה שנים טובות. חובות המיליארדים של מלכי האשראי, מנוחי דנקנר ולב לבייב עד אילן בן דב ומוטי זיסר, נמחקו מזמן בהסדרי חוב סבוכים. הסוסים לא רק ברחו מהאורווה, הם מכחישים שגרו בה.

בינתיים, בעולם האמיתי, בנק ישראל מפרסם נתונים קשים על ההתנפחות המבהילה של בועת ההלוואות למשקי הבית. מתברר שרק ברבעון הראשון של 2017 האשראי הצרכני צמח ב־3 מיליארד שקל והגיע לשיא של 168 מיליארד שקל. יתרת החוב הכוללת של אזרחי ישראל הפרטיים, לרבות משכנתאות, כבר מסתכמת ב־511 מיליארד שקל.

זה לא במקרה. הרבה לפני חברי הכנסת, הבנקים הבינו שגם מבחינתם יש בעיה עם הלוואות עתק לטייקונים - אם בגלל חוקים ומגבלות הון, ואם בגלל החשש העסקי ממחיקות עתק שפוגעות בשורה התחתונה ובבונוסים. לכן כבר כמה שנים שהם מסיטים את הכסף בנחישות לעבר רוכשי המכוניות הלהוטים ותיירי השמיים הפתוחים, שאינם יודעים שובע.

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל, צילום: עמית שאבי ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל | צילום: עמית שאבי ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל, צילום: עמית שאבי

מ־2011 עד סוף 2016 האשראי הצרכני למשקי הבית זינק ב־40%. באותה תקופה האשראי לעסקים גדולים צנח ב־25%. המשמעות היא שמאות אלפי גברת כהן מחדרה ומר כץ מרמת גן החליפו את הפישמנים והדנקנרים בתיקי האשראי של הבנקים. בסקירה שחיבר הכלכלן הראשי באוצר זה נשמע יותר מבהיל: האשראי של משקי בית, הוא אומר, צומח בקצב דומה לזה שנרשם בשנים שקדמו למשבר הסאב־פריים.

כך שאם כבר מקימים ועדת חקירה פרלמנטרית, היא צריכה לחקור את הבועה המתהווה, כשהפיאסקו העתידי עוד ניתן לטיפול. זו יכלה להיות עבודה פרלמנטרית בעלת משמעות, גם אם מעט פחות זוהרת. במקום זה ימתינו בכנסת לפיצוץ שייגרם בגלל עליית הריבית או סתם בגלל סביבה כלכלית משתנה. וזה יהיה פיצוץ שלא יחסל רק כמה טייקונים, אלא מאות אלפי אזרחים.

חשוב וצריך לחקור את הדרכים הפתלתלות שבהן הצליח פישמן לצבור חוב של 4 מיליארד שקל בלי שהבנקים סגרו את הברז ועברו למימוש ערבויות אגרסיבי. אבל הדרך היעילה לעשות זאת, אחרי הטרפוד המוצדק של הסדר החוב והכרזתו הצפויה כפושט רגל, היא מתן סמכויות חקירה נרחבות לפקיד נחוש מטעם בית המשפט. טיפוס מלא מרץ, שאינו חייב לבנקים ויחטט ללא משוא פנים בשרשרת ההלוואות ובדרך רישום הנכסים הפתלתלה של פישמן, ולבסוף יפרסם את ממצאיו.

ועדה שבה לא פחות מ־20 חברי כנסת, חלקם דוד ביטן ואיתן כבל וגם האחרים אינם שונאי סיקור, לא תצליח לנהל דיון ענייני. הזרקור התקשורתי שיכוון אליה יחשוף ועדה שמנהלת במלוא העוצמה מלחמה שכבר תמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות