אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפך בענף: אי.בי.אי במקום הראשון צילום: אילן בשור

מהפך בענף: אי.בי.אי במקום הראשון

הזינוק באג"ח הישראליות ובמגזר הטכנולוגיה בתל אביב סייע לענף ההשתלמות להשלים עלייה של כמעט 12% בשלוש שנים. במקום הראשון ניצבת אי.בי.אי עם תשואה של 1.34% במאי

21.06.2017, 07:48 | אורן פרוינד

קרנות ההשתלמות סיימו את מאי עם עלייה ממוצעת של 1.1% והשלימו עלייה מצטברת של 3.6% מתחילת השנה ושל 11.8% בשלוש השנים האחרונות. הקרנות נהנו בחודש החולף מעלייה חדה בשוק האג"ח הישראלי, כתוצאה מהריבית הנמוכה במשק, וכן במגזר מניות הטכנולוגיה בתל אביב. 

קראו עוד בכלכליסט

מדד ת"א־35 עלה במאי ב־%5.1. מגמה מעורבת ניכרה במניות הפארמה הגדולות: מיילן עלתה ב־%6 ואילו טבע ופריגו ירדו בכ־%11 ובכ־%8 בהתאמה. מדד ת"א־90, המייצג את המניות הבינוניות בגודלן, עלה בכ־%5 בחודש החולף, מהן בלטו חברות הביוטק הדואליות מנקיינד, לייבפרסון וקומפיוג'ן וכן נייר חדרה. בשוק האג"ח עלייה של כ־%1 אפיינה את חברות הכלולות במדד תל בונד־שקלי, בעוד עלייה מתונה יותר של 0.7% אפיינה את האג"ח הממשלתיות השקליות.

במקום הראשון ניצבה קרן ההשתלמות של אי.בי.אי עם תשואה של 1.34% ותשואה מצטברת של 3.91% מתחילת השנה (מקום שלישי). למקום האחרון, די במפתיע, הגיעה קרן ההשתלמות של ילין לפידות עם תשואה של 0.94% ושל 3.43% מתחילת השנה (מקום שביעי).

ליאור יוחפז, מנהל ההשקעות הראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות, הסביר כיצד הושגה התשואה העודפת: "בחרנו באג"ח בעלות מח"מים ארוכים יותר במאי והיה חודש טוב בעיקר באפיק הממשלתי. במניות התמקדנו בעיקר במניות ישראליות, בייחוד במניות טכנולוגיה. נהנינו מעלייה במניות כמו נובה וטאואר".

יוחפז הסביר כי בית ההשקעות "נהנה מיתרון לקוטן, שמאפשר לאי.בי.אי לעבוד בשוק הישראלי ואת הפריבלגיה להישאר בארץ, בניגוד למתחרים. האלפא שלנו מגיע מישראל". לדבריו, במבט קדימה, "השוק מגלם בסבירות של 40% עליית ריבית באמצע 2018 בישראל, ונוכח האינפלציה נמוכה אנחנו לא צופים עליית ריבית בקרוב. לכן נמשיך לבחור באג"ח ארוכות". יוחפז הוסיף: "הגדלנו חשיפה לבנקים הישראליים, שהיום הרבה יותר בטוחים מאשר לפני שש שנים. יחס הלימות ההון עלה ועם תשואות כאלה הבנקים ייסחרו בהון שלהם ואפילו מעליו. אמנם יש עננה לגבי ההפרשה של בנק הפועלים, אבל אני חושב שהשוק מעניש את הבנק יותר מדי".

קרן השתלמות נוספת שהניבה תשואה נאה במאי והגיעה למקום השלישי היא של כלל, עם תשואה של 1.22%. לימור דנש, מנהלת ההשקעות הראשית, הסבירה ל"כלכליסט": "היתה לנו החודש חשיפה גבוהה יחסית למניות וביצועי יתר של התיקים על המדדים הרלבנטיים. נהנינו ממגזר הטכנולוגיה בארה"ב בכלל וממניות ספציפיות בתחום בפרט. בישראל סייעו לנו מאוד מניות נייר חדרה, נובה, פרוטרום ומזרחי טפחות".

דנש הוסיפה כי "חשיפה נמוכה יחסית למט"ח השפיעה עלינו לטובה לעומת המתחרים". לגבי הריבית בישראל ובאירופה ציינה דנש: "לא צפוי שינוי בריביות בטווח הנראה לעין. בארה"ב תימשך מגמת ההידוק המוניטרי, אם כי בקצב איטי מכפי שמשדר הבנק המרכזי". במבט קדימה לשוק המניות בישראל סיכמה דנש: "מחירי מניות השורה השנייה והשלישית יקרים מדי היום".

ליאור יוחפז, מנהל ההשקעות הראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות, צילום: אילן בשור ליאור יוחפז, מנהל ההשקעות הראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות | צילום: אילן בשור ליאור יוחפז, מנהל ההשקעות הראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות, צילום: אילן בשור

ליאור יוחפז, מנהל ההשקעות הראשי באי.בי.אי גמל והשתלמות
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות