אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנליסט כמעט הכפיל נכסי קרן בחסות פירצה ובהיתר רשות ני"ע צילום: בועז אופנהיים

אנליסט כמעט הכפיל נכסי קרן בחסות פירצה ובהיתר רשות ני"ע

הרשות אישרה לבית ההשקעות לשנות סיווג של קרן מניות יתר, המסוכנות יותר, לקרן מניות כללי, הסולידיות יותר — תוך שמירה על תשואות העבר. הקרן זינקה לראש דירוג הייעוץ בבנקים וגייסה ממרץ 130 מיליון שקל. מיטב דש שכפל לאחרונה את המהלך

21.06.2017, 07:49 | רחלי בינדמן

פירצה בהוראות רשות ני"ע אפשרה לאחת הקרנות המנייתיות של בית ההשקעות אנליסט להציג תשואות עודפות בקטגוריית מניות כללי שאליה עברה, ולהתברג למקום ראשון בדירוג של מערכות הייעוץ הבנקאיות. בעקבות כך רשמה הקרן גיוס משמעותי של 130 מיליון שקל בתוך חודשים ספורים. בחברת הקרנות של מיטב דש התמרמרו על כך שאנליסט עוקף אותם שלא בצדק בדירוג, ומיהרו לנצל את אותה פירצה. 

קראו עוד בכלכליסט

קרנות מניות כללי משקיעות במניות המדדים המובילים

במרץ האחרון הצליחה חברת הקרנות של אנליסט להעביר קרן שמשקיעה במניות יתר — השקעה ברמת סיכון גבוהה — לקטגוריית מניות כללי, שרמת הסיכון בה נמוכה יותר, שכן הקרנות הנכללות בה משקיעות בעיקר במניות הנמצאות במדדים המובילים. למרות מעבר הקטגוריה, שכנעה אנליסט את רשות ני"ע להתיר לה לשמר את ההיסטוריה של ביצועי הקרן, שהיו גבוהים לעומת הקרנות בקטגוריית מניות כללי בזכות התנופה שחוו מניות היתר.

כיצד הצליחה אנליסט לעשות זאת? במרץ יצאה לדרך הרפורמה במדדי המניות בבורסת ת"א, ששינתה את הרכב המדדים. מדד ת"א־25 נהפך לת"א־35 ונכללות בו 35 מניות גדולות וסחירות, מדד ת"א־75 נהפך לת"א־90 ומדד יתר־50 נהפך לת"א־SME60. הרפורמה גררה מחזורי שיא במדדים המובילים, כיוון שחברות תעודות הסל נדרשו להתאים את אחזקות התעודות ולהזרים ביקושים למניות שהצטרפו למדדים החדשים. גם קרנות הנאמנות נדרשו להתאמות, כדי להתאים את השקעותיהן למדדים החדשים. בעקבות כך חרגה רשות ני"ע ממנהגה ואפשרה למנהלי הקרנות גמישות מסוימת במדיניות ההשקעות, מבלי שתראה בכך שינוי מהותי בקרן המחייב מחיקה של ביצועי העבר.

ההשפעה המשמעותית ביותר היתה על קרנות הנאמנות בקטגוריית מניות היתר, שכן מניות יתר רבות נכנסו למדד ת"א־90 וחדלו להימנות עם קטגוריית מניות היתר. מנהלי הקרנות, מצדם, נדרשו להחליט אם ברצונם להמשיך להשתייך לקטגוריית מניות היתר או לעבור לקטגוריית מניות כללי. כל קרנות היתר בחרו להישאר במקומן, למעט אנליסט יתר, שביקשה לעבור לקטגוריית מניות כללי — היא והיסטוריית התשואות שלה גם יחד. הקרן, שניהלה ערב השינוי במדדים 200 מיליון שקל, הצליחה לגייס תוך חודשים ספורים 130 מיליון שקל בזכות המהלך. ואכן, בתגובה למהלך הקפיצה מערכת הדירוג של בנק הפועלים את הקרן של אנליסט לראש הדירוג בקטגוריית מניות כללי, הן בביצועי השנה האחרונה והן בשלוש השנים האחרונות, וזאת בזכות כך ששמרה על ביצועי העבר שלה, שהתבססו על השקעה במניות מסוכנות יותר.

קרן מניות כללי של מיטב דש נדחפה מטה

אנשי מיטב דש הביטו בעיניים כלות על ההתפתחויות וראו את הקרן של אנליסט מזנקת לראש הדירוג, בעוד קרן היתר שלהם מדשדשת. אם לא די בכך, קרן אחרת שלהם — מיטב מניות ביי סייד — שהשתייכה מלכתחילה לקטגוריית מניות כללי והובילה אותה, נדחקה בעקבות קרן אנליסט למקום השני.

בשבוע שעבר, כארבעה חודשים אחרי החלת רפורמת המדדים, ולאחר שבמיטב דש ראו כי מניות היתר ממשיכות להציג תוצאות טובות על פני מדדי המניות המובילים, החליטו גם הם לנצל את הפירצה ולבקש מרשות ני"ע לשנות גם לקרן היתר שלהם, שמנהלת 140 מיליון שקל, את הסיווג ולהפוך לקרן מניות כללי. זאת, כמובן, תוך שמירת ביצועי העבר העודפים, כפי שהותר לאנליסט. לרשות לא היתה ברירה, וכעת גם במיטב דש צפויים ליהנות מפירות רפורמת המדדים ולעקוף על הדרך כמה מתחרים בקטגוריית מניות כללי.

רצף האירועים הזה מדגים כי רצוי לא להתבסס רק על מערכת הדירוג הממוחשבת של הבנקים בעת קבלת החלטות השקעה, שכן היא מוגבלת ביכולה לזהות אירועים המשפיעים על ביצועי הקרן באופן מלאכותי. בשורה התחתונה, לקוחות שמצטרפים כעת לקרן של אנליסט משוכנעים כי מדובר בקרן שהציגה את הביצועים הטובים ביותר בשנים האחרונות בקטגוריית מניות כללי, בעוד התשואה הושגה בזכות השקעה במניות היתר.

מרשות ני"ע נמסר: "לאחר בחינת מכלול הגורמים, בנסיבות החריגות של השינויים המהותיים בהרכבי המדדים, הגענו למסקנה ששינוי סיווגי הקרנות ושימור תשואות העבר שלהן הם פתרון מאוזן והולם יחסית לכל חלופה אחרת".

מאנליסט נמסר: "שינוי המדדים לא נעשה על ידינו, אלא נכפה עלינו. האלטרנטיבה שבה בחרנו היא חוקית ונעשתה בתיאום מלא ובהתאם להנחיות רשות ני"ע. בעקבות שינוי המדדים נהפך מדד היתר למסוכן יותר. מתוך רצון לשמור על טובת המשקיעים בחרנו לא לשנות את הרכב הקרן ולעבור לסיווג הכללי".

איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט, צילום: בועז אופנהיים איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט | צילום: בועז אופנהיים איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט, צילום: בועז אופנהיים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות