אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
83% מענפי הספורט משלמים כספי זכייה שווים לגברים לנשים - הכדורגל הרחק מאחור צילום: גטי אימג'ס

83% מענפי הספורט משלמים כספי זכייה שווים לגברים לנשים - הכדורגל הרחק מאחור

מחקר שנערך על ידי ה-BBC ובחן 68 ענפי ספורט שונים, מצא כי פערי השכר הצטמצמו משמעותית בשנים האחרונות, כשכספי הזכייה בספורט הנשים במגמת עלייה

21.06.2017, 10:00 | שירות כלכליסט
ב-83% מענפי הספורט משלמים כיום כספי זכייה שווים לגברים ולנשים, כך חשף מחקר חדש.

קראו עוד בכלכליסט

ריאל מדריד הרוויחה 13.5 מיליון ליש"ט עבור הזכייה בליגת האלופות, ואילו ליון, שזכתה במהדורה הנשית, הרוויחה 219,920 ליש"ט בלבד, צילום: איי אף פי ריאל מדריד הרוויחה 13.5 מיליון ליש"ט עבור הזכייה בליגת האלופות, ואילו ליון, שזכתה במהדורה הנשית, הרוויחה 219,920 ליש"ט בלבד | צילום: איי אף פי ריאל מדריד הרוויחה 13.5 מיליון ליש"ט עבור הזכייה בליגת האלופות, ואילו ליון, שזכתה במהדורה הנשית, הרוויחה 219,920 ליש"ט בלבד, צילום: איי אף פי

המחקר, שנערך על ידי ה-BBC ובחן 68 ענפי ספורט שונים, מצא כי פערי השכר הצטמצמו משמעותית בשנים האחרונות, כשכספי הזכייה בספורט הנשים נמצאים במגמת עלייה. עם זאת, בכדורגל נשאר פער גדול בין כספי הזכייה של הגברים והנשים, בייחוד בהבדל בין הפרמיירליג והסופר ליגה של הנשים.

מבין 68 הגופים המנהלים, 55 ענו לחוקרים, ומתוכם 44 משלמים כספי זכייה. בשניים מבין ענפי הספורט הללו (שחייה צורנית וספורט החורף nordic combined) גברים ונשים מתחרים יחד. מבין 42 הנותרים, 35 משלמים סכומים זהים - והם מייצגים 83% מענפי הספורט.

בפעם האחרונה שבוצע מחקר מסוג זה ב-2014, רק 70% מענפי הספורט התגאו בשוויון בפרסים, זאת בעוד שב-1973 אף לא ספורט אחד השווה את כספי הזכייה של הגברים והנשים.

אולם, בעוד שמספר הולך וגדל של ענפי ספורט משווים את פרסי הזכייה של גברים ונשים, הכדורגל משתרך לו הרחק מאחור, וכדורגלניות מרוויחות הרבה פחות מעמיתיהן הגברים.

הקבוצה שמסיימת ראשונה בסופר ליגה של הנשים לא מקבלת כיום שום כסף על ההישג, זאת בעוד שצ'לסי אלופת הפרמיירליג קיבלה 38 מיליון ליש"ט לכבוד זה.

ריאל מדריד הרוויחה 13.5 מיליון ליש"ט עבור הזכייה בליגת האלופות, ואילו ליון, שזכתה במהדורה הנשית, הרוויחה 219,920 ליש"ט בלבד.

הנבחרת שזוכה במונדיאל הנשים מקבלת רק 2 מיליון ליש"ט, לעומת האלופה של נבחרות הגברים שמקבלת 35 מיליון ליש"ט.

בגולף ובקריקט גם נרשם פער מגדרי, כשאלוף היו.אס.אופן מרוויח 1.8 מיליון ליש"ט - כפול הסכום של האלופה.

נבחרת הגברים שזוכה באליפות העולם בקריקט מקבלת 3.1 מיליון ליש"ט לעומת 470,500 ליש"ט עבור נבחרת הנשים המנצחת.

איוון פטר חודבחאש (Ivan Peter Khodabakhsh) מנכ"ל טורניר גולף הנשים, אמר כי הוא ממשיך לשאוף לשוויון. "אנחנו גאים ביותר בהישגים המשמעותיים שהושגו בפתירת אי השוויון המגדרי מבחינת כספי הזכייה בשלוש השנים האחרונות", אמר.

"עם זאת", הוסיף, "בהכירי את המציאות בשוק אני מטיל ספק בנתון ש-80% מענפי הספורט מחלקים פרסי זכייה שווים. אנחנו מאמינים שעדיין יש פער משמעותי בין הטיפול באירועי גברים ונשים. יש עוד עבודה שצריך לעשות מנקודת מבט חברתית לשפר את התפיסה של הספורט הנשי והתגמולים הפיננסים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות