אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופרים בעד גרינפיס ונגד תאגיד הנייר צילום: Greenpeace

קפיטליזם 3.0

סופרים בעד גרינפיס ונגד תאגיד הנייר

כמאה סופרים חתמו על עצומה נגד תביעת ענק שהגיש תאגיד הנייר רזולוט נגד גרינפיס. התביעות הוגשו בעקבות ביקורת שהשמיע גרינפיס על השמדת היער בצפון קנדה

21.06.2017, 09:02 | גיל קליאן

כמאה סופרים, ובהם מרגרט אטווד (סיפורה של שפחה) ויאן מרטל (חיי פי), התייצבו לצד גרינפיס במאבקו נגד תאגיד הנייר רזולוט, ובתחילת החודש חתמו על עצומה התומכת בטענות הארגון הסביבתי. רזולוט הגיש נגד גרינפיס שתי תביעות של 300 מיליון דולר קנדי בעקבות הביקורת שהוא משמיע על כריתת העצים שהחברה מבצעת ביער הבוריאלי בצפון קנדה. בגרינפיס טוענים כי אם תאגיד הנייר יזכה במשפט, הדבר עלול לסכן את הביקורת הציבורית על התנהלות תאגידים, ולעודד חברות ענק נוספות לנקוט טקטיקות דומות.

קראו עוד בכלכליסט

המאבק בין הגופים החל ב־2013. לפי גרינפיס, רזולוט אחראית להרס אזורים רבים מהיער הבוריאלי בצפון קנדה, פוגעת בבתי הגידול של אייל הצפון, המוגדר כמין בסכנת הכחדה, וכורתת שטחים ללא הסכמה מצד השבטים האינדיאניים בקנדה. היער הצפוני קנדי הוא מהיערות הראשונים שהתפתחו אחרי התקופה האחרונה של עידן הקרח. דו"ח גרינפיס ממאי האחרון התמקד בהוצאות הספרים הגדולות, ולפיו רבות מהן רוכשות נייר מרזולוט.

היער בצפון קנדה. רזולוט טוענת כי איבדה לקוחות בגלל גרינפיס, צילום: Greenpeace היער בצפון קנדה. רזולוט טוענת כי איבדה לקוחות בגלל גרינפיס | צילום: Greenpeace היער בצפון קנדה. רזולוט טוענת כי איבדה לקוחות בגלל גרינפיס, צילום: Greenpeace

במקביל החלו אנשי גרינפיס לפנות לסופרים ידועים, ואף להגיע לתערוכות ספרים, כדי למחות נגד הוצאות הספרים ולגייס תמיכה להתנגדות לפעילות רזולוט. לטענת גרינפיס, התביעות נגד הארגון הן תביעות השתקה, ונועדו לפגוע בחופש הביטוי וחופש המחאה נגד פעילות רזולוט. במסגרת הקמפיין קראה גרינפיס קנדה לחברות הכורתות יערות, ובהן רזולוט, לאמץ מדיניות אחראית ולכבד את זכויות הפרט של השבטים האינדיאניים.

מנגד, ברזולוט טוענים כי הם עושים רבות כדי לשפר את הפרמטרים הסביבתיים של פעילותם, וחובתם המוסרית היא לתבוע את גרינפיס על הנזקים שהוא הסב להם. החברה טוענת כי בעקבות צעדי המחאה של גרינפיס היא איבדה לקוחות ונאלצה לסגור כמה אתרי ייצור - וזאת אף שלטענתה כריתת העצים שלה מתבצעת בצורה אחראית. את הטענה כי החברה זנחה את תוכנית האחריות התאגידית שלה, טענה המושמעת על ידי גרינפיס, מכה רזולוט "שקר".

הוצאות הספרים סירבו עד כה לנקוט צד בוויכוח, והגדולות שבהן מגדירות את הוויכוח כ"מורכב". בתקשורת האמריקאית צוטטו בכירים בהוצאות הספרים כמי שאומרים שאין להוצאות הספרים את הכלים המקצועיים לדעת מי צודק בוויכוח, ולכן הן מתקשות בנקיטת עמדה.

הנזקים שבכריתת היער בצפון קנדה:

הרס שטחי טבע נרחבים

פוגעת בבתי הגידול של אייל הצפון, המוגדר כמין בסכנת הכחדה

היעדר הסכמה מצד השבטים האינדיאניים בקנדה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות