אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

טלטלה באובר: טרוויס קלניק לא ישוב לתפקיד המנכ"ל

טרוויס קלאניק ייסד את החברה ובנה אותה בדמותו - מה שהוביל לתלונות על הטרדה מינית, תרבות ארגונית רעילה לנשים ובעיות תפעול. הוא יצא לחופשה ללא הגבלת זמן לאחרונה - ועתה פרש בלחץ הדירקטוריון

21.06.2017, 08:47 | עומר כביר

תדהמה באובר: מייסד החברה טראוויס קלניק התפטר מתפקידו ולא ישוב לכס המנכ"ל. הוא צפוי, עם זאת, להמשיך לכהן כדירקטור בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

קלניק נמצא מאז שבוע שעבר בחופשה ללא הגבלת זמן. זאת, על רקע שורה של פרסומים על תרבות של הטרדות מיניות וסקסיזם שהתפתחה באובר תחת הנהגתו. אתמול, חמישה מהמשקיעים העיקריים בחברה דרשו את התפטרותו המיידית של קלניק, ועתה זה נענה לדרישה. "אני אוהב את אובר יותר מכל דבר אחר בעולם, וברגע קשה זה בחיי האישיים אני צריך לקבל את בקשת המשקיעים לעזוב, על מנת שאובר תוכל להתפתח ולא לסבול מהסחות דעת של מאבק אחר", כתב קלניק בהודעה.

טרוויס קלניק, צילום: UBER טרוויס קלניק | צילום: UBER טרוויס קלניק, צילום: UBER

את הדרישה שקלניק יעזוב את תפקידו העלו קרן ההון סיכון Benchmark, שאחד משותפיה, ביל גורלי, הוא דירקטור באובר, והקרנות First Round Capital, Lowercase Capital, Menlo Ventures ו-Fidelity Invesments. היא הועלתה במכתב שכותרתו Moving Uber Forward, ושנשלח לקלניק בעת שהותו בשיקגו. במכתב, שהגיע לידי הניו יורק טיימס, המשקיעים כתבו לקלניק שהחברה צריכה לשנות את הנהגתה. בעקבות המכתב התייעץ קלניק עם לפחות דירקטור אחד וכמה משקיעים נוספים, לפני שקיבל את ההחלטה לפרוש.

העובדות מוטרדות, ההנהלה מתעלמת

פרישתו של קלניק היא שיאו של המשבר התקשורתי חמור ממנו סובלת אובר בחודשים האחרונים. זה פרץ בפברואר, בעקבות פוסט שפרסמה סוזן פאולר, לשעבר מהנדסת תוכנה באובר, בו טענה שהמנהל שלה הטריד אותה מינית ושמחלקת כוח האדם הודיעה לה שהוא לא יוענש בגלל הביצועים המשובחים שלו. בנוסף תיארה פאולר בפירוט מקום עבודה סקסיסטי עם תרבות עבודה הרסנית שפוגעת בעיקר בעובדות. האפקט של הפרסום היה עצום, ופתח את הסכר לעשרות סיפורים אחרים של עובדות אובר בעבר ובהווה, שהציגו מקום עבודה עוין לנשים.

הנהיג תרבות רעילה לנשים. קלניק, צילום: רויטרס הנהיג תרבות רעילה לנשים. קלניק | צילום: רויטרס הנהיג תרבות רעילה לנשים. קלניק, צילום: רויטרס

הסערה הובילה לגל פרישות מהחברה שלמעשה רוקן את שורות ההנהגה הבכירה שלה (המשקיע אדן שוחט אף התלוצץ בפייסבוק שכעת עם יציאתו של קלניק לחופשה הופכת אובר מחברה שמפתחת רכב אוטונומי לחברה אוטונומית), ואילץ את אובר לנקוט בצעדים מהותיים לתיקון תרבות העבודה בה.

הצעד המשמעותי ביותר היה מינוי ועדת בדיקה מיוחדת בראשת אריק הולדר, התובע הכללי של ארה"ב תחת הנשיא לשעבר ברק אובמה. במשך שבועות ערך הצוות יותר מ-200 ראיונות עם עובדי החברה ועובדים לשעבר ובסיומם גיבש דו"ח ובו 47 המלצות לשינוי התרבות הארגונית של אובר. ביום ראשון, בישיבת דירקטוריון מיוחדת, הוחלט פה אחד לאמץ את כל ההמלצות. במקביל דן הדירקטוריון ביציאתו של קלניק לחופשה ללא הגבלת זמן. הודעתו שלשום, כך נראה, היא ניסיון לזוז הצידה עם קצת כבוד עצמי.

כנפיים קצוצות

הדו"ח של צוות הולדר הותיר לקלניק מעט מאוד כבוד להתהדר בו. שכן אף שלא נאמר זאת במפורש, ההמלצות משאירות מעט מקום לספק: קלניק הוא האחראי המרכזי לתרבות העבודה הקלוקלת של אובר, שהובילה למשבר הנוכחי. הדבר עולה בברור מההמלצה הראשונה: לקצץ בסמכויות של קלניק ולהעבירן למנהלים בכירים אחרים.

ההמלצה השנייה קוראת למינוי של סמנכ"ל תפעול, שיהיה למעשה שותף מלא של המנכ"ל ויוביל את הפעילות היומיומית של החברה ואת התוויית התרבות שלה. המלצות אחרות, כמו הגדלת יכולות הפיקוח של הדירקטוריון, מינוי יו"ר עצמאי והקמת ועדת ביקורת מכוונים גם הם להגבלת כוחו של קלניק, אם וכאשר יחזור לחברה. בקיצור, אומר דו"ח הולדר, יש כאן מנכ"ל בעייתי ואם אי אפשר להחליף אותו, בואו לפחות נקצץ לו את הכנפיים וננסה למנוע ממנו לעשות נזק נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות