אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאת הנכים בכניסה לנתב"ג: מאיימים להצית את עצמם צילום: דנה קופל

מחאת הנכים בכניסה לנתב"ג: מאיימים להצית את עצמם

הנכים מחריפים את מאבקם באי-העלאת הקצבאות והבוקר קשרו עצמם עשרות בשרשראות וחסמו את הכניסה לנתב"ג מכביש 1. שלומי מולכו, אחד המפגינים: "אני מדבר ורועד מפחד כי יש כאן אנשים שספוגים בסולר". הם דורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום

21.06.2017, 12:22 | ynet ונעמי צורף

הנכים מחריפים את מאבקם באי-העלאת הקצבאות והבוקר (יום ד') קשרו עצמם בשרשראות וחסמו את הדרך לנתב"ג מכביש 1. הם שפכו על עצמם סולר ומאיימים להצית את עצמם. הם דורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום.

קראו עוד בכלכליסט

 נעמי מורביה, מראשי המאבק, אמרה בשיחה מהמקום עם אולפן ynet כי "אנשים כבולים בשרשראות. אנחנו מחזיקים ג'ריקנים עם נפט ומתכוונים להצית את עצמנו. כלו כל הקצים. נמאס לנו ועדה ועוד ועדה ועוד עיכוב כדי לקבל החלטה מנהיגותית פשוטה - קצבת נכות בגובה שכר המינימום פה ועכשיו".

שלומי מולכו נכה בשיעור של מאה אחוזים שמפגין בנתב"ג אמר: "אנשים לא מבינים מה זה לחיות מ-2342 שקלים בחודש. אנשים מיואשים אין כאן הגיון כי אנשים כאן נזרקו לכלבים. כשאתה מגיע למצב שאין לך מה לאכול ואין לך מה להפסיד, אתה יכול גם להדליק את עצמך ומאבד שליטה. אני מדבר איתך ורועד מפחד כי יש כאן אנשים שספוגים בסולר".

הוא הוסיף "אנחנו רוצים שמישהו סוף סוף יבין שאנחנו צריכים לקבל קצבה שאפשר לחיות ממנה להביא מעט כבוד הביתה. אנחנו נלחמים על אוכל ותרופות, לא על מותרות".

 

מורביה יו"ר עמותת מטה מאבק הנכים וממובילי המאבק באי-עדכון הקצבאות, אמרה: "חסמנו את הכניסה לנתב"ג וכבלנו את עצמנו בשרשראות. שפכנו על עצמנו סולר ונצית את עצמנו אם לא ייענו דרישותינו. אנחנו דורשים מענה. לפחות שיבואו לדבר איתנו פנים אל פנים. אנחנו נלחמים על החיים שלנו ודורשים קצבה בגובה שכר המינימום. אנחנו בני אדם בשר ודם ומתייחסים אלינו באדנותיות".

 

המשטרה מסרה כי "כ-50 מפגינים ניסו לחסום באמצעות כלי רכב וכיסאות גלגלים את הכניסה לנתב"ג". כוח משטרה הגיע למקום ועסק בפתיחת כביש הכניסה לשדה ופינוי כלי הרכב שהושארו במקום.

הפגנת הנכים, צילום: דנה קופל הפגנת הנכים | צילום: דנה קופל הפגנת הנכים, צילום: דנה קופל

באחרונה הפגינו מאות נכים בכמה מוקדים. בין היתר חסמו לפני כשבוע את הירידה לנתיבי איילון מרחוב ארלוזורוב בתל אביב. לפני כחודש הפגינו מאות ליד מחלף השלום בתל אביב. לפני כן חסמו עשרות את אזור גשר המיתרים בכניסה לירושלים ודרשו להעלות את קצבאות הנכות ולקבל סיוע ברכישת תרופות.

ועדה בראשות פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, המליצה להגדיל את קצבאות הנכות ל-4,000 שקלים בכמה פעימות, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את ההמלצות והעביר את הנושא לבחינת ועדה אחרת בראשות פרופ' אבי שמחון. באחרונה דווח כי ועדת שמחון תמליץ להגדיל את הקצבאות במאות שקלים בלבד. המלצה נוספת שמסתמנת היא כי רק נכים בשיעור של 75% ויותר שיוגדרו עניים יקבלו את העלאת הקצבה.

ראשי ארגוני הנכים הביעו התנגדות חריפה להמלצות הוועדה. קצבת הנכות עומדת היום על 2,342 שקלים. הנכים דורשים להשוות את הקצבה שלהם לשכר המינימום (כ-5,000 שקלים בשנת 2018).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
רק מי שנכה יכול להבין מה זה לחיות מקצבה כזאת
גם 5000 ש"ח תבינו זה לא הרבה ביחס לעלות התרופות שצריך לקנות כל חודש כל רופא רושם מרשם כזה או אחר וחייבים לקנות יחד עם זאת הטמטום של הממשלה שאם נכה יוצא לעבוד לא מגיע לו קצבה מאלצים אותו לקבל קצבה ולעבוד בשחור כדיי להתקיים זה אבסורד שהריי אם היו דואגים לכל אלו שבדיאליזה למשל יוכלו לקבל השתלה גם מחו"ל בעלות של 1K$ היו חוסכים 2K$ כי כל שנת דיאליזה עולה למדינה 3K$ זו קומבינה של בתי החולים ומכוני הדיאליזה וזו עובדה מניסיון ובדיקה מעמיקה אע"פ שאנחנו בתור תושבים משלמים יותר אבל להעלות את שכר השרים כל פעם בכמה אלפים הלוואי עלינו התושבים מעלים בשקל או שניים ואח"כ מעלים את הדלק או הסיגריות לפצות על כך בושה למדינה שאלה נבחריה וכל מפלגותיה
מאיר  |  21.06.17
לכל התגובות