אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה בקריאה טרומית: פיקוח על מחירי הצהרונים והשתתפות המדינה בסבסוד צילום: יריב כץ, אלעד גרשגורן

הכנסת אישרה בקריאה טרומית: פיקוח על מחירי הצהרונים והשתתפות המדינה בסבסוד

ההצעה מסמיכה את שר החינוך לקבוע מחירים מירביים לצהרונים הציבוריים, מטילה פיקוח על המחירים המירביים שייגבו וקובעת את שיעור ההשתתפות היחסי של המדינה, הרשות המקומית והורי הילדים בתשלום

21.06.2017, 14:57 | שחר אילן
הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק שתטיל פיקוח של הממשלה על מחירי צהרונים ציבוריים, תקבע את השתתפות המדינה והרשויות המקומיות בעלות הצהרונים ותחייב אותם ברישוי. עלות הצעת החוק, שנתמכת על ידי משרדי האוצר והחינוך נאמדת ב-900 מיליון שקל, שהם בעצם תוכנית סבסוד הצהרונים הכלולה ברפורמת "נטו משפחה של האוצר". את הצעת החוק הגישו יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס ויו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ יפעת שאשא ביטון מכולנו.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק, שחלה על צהרונים עד לגיל כיתה ב', מטילה את האחריות לפיקוח על הצהרונים על משרד החינוך וקובעת סל שירותים בסיסי להפעלתם. היא קובעת תנאי רישוי לצהרונים וכן תנאים מחייבים בתחומים החינוכיים, הבטיחותיים והתברואתיים.

שר האוצר משה כחלון על רקע צהרון , צילום: יריב כץ, אלעד גרשגורן שר האוצר משה כחלון על רקע צהרון | צילום: יריב כץ, אלעד גרשגורן שר האוצר משה כחלון על רקע צהרון , צילום: יריב כץ, אלעד גרשגורן

ההצעה מסמיכה את שר החינוך לקבוע מחירים מירביים לצהרונים הציבוריים (צהרונים שממומנים מכספי ציבור או מופעלים במבנה ציבורי), מטילה פיקוח על המחירים המירביים שייגבו בצהרונים וקובעת את שיעור ההשתתפות היחסי של המדינה, הרשות המקומית והורי הילדים בתשלום. מפעיל צהרון שיגבה יותר מהמחיר המרבי, צפוי לקנס של עד 50 אלף שקל.

המשמעות היא שהמדינה שמסבסדת היום צהרונים רק בישובים בשלושת העשירונים הנמוכים תשתתף לאחר העברת החוק בשכר הלימוד בצהרונים בכל אזורי הארץ. זאת לפי מדרג שיתחיל בהשתתפות של 350 שקלים בישובים הנמצאים בעשירונים הנמוכים וירד ל-150 שקלים בעשירונים הגבוהים.

יקבע גם מדרג לשכר הלימודי המרבי (לפני הסבסוד) בהתאם לאיכות וכמות השירותים. שאשא ביטון אומרת ששכר הלימוד לצהרון בסיסי שבו יהיה חוג אחד, הוא לא יכלול את החופשים במהלך שנת הלימודים ופעילותו תסתיים ב-16:00, יעמוד על 650 שקלים. לעומת זאת שכר הלימוד בצהרון משודרג שיכלול שני חוגים, יפעל בחופשים ופעילותו תסתיים ב-16:30 יגיע ל-935 שקלים.

ח"כ יעקב מרגי אמר כי העברת האחריות על הצהרונים היא "צעד משמעותי בצמצום פערים וחיזוק למעמד הביניים". שאשא-ביטון ומרגי הודיעו ש"נבצע הליך חקיקה מואץ על מנת שהחוק שיאושר ייכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הקרובה, ובכך ישים סוף להיעדר הפיקוח ולעושק המחירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות