אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה עתרה לבג"ץ: "לבטל ההיתר שנתן ביה"ד לעובדי חברת החשמל לשבות" צילום: אלעד גרשגורן

המדינה עתרה לבג"ץ: "לבטל ההיתר שנתן ביה"ד לעובדי חברת החשמל לשבות"

גם יצרני החשמל הפרטיים הגישו עתירה בעניין; לדבריהם, פסק הדין שמתיר לעובדים לשבות מאפשר להם לכאורה להפר את חוק ההגבלים העסקיים

21.06.2017, 20:19 | ליאור גוטמן

מדינת ישראל ופורום יצרני החשמל הפרטיים עתרו היום (ד') כל אחד בנפרד לבג"צ בדרישה לבטל את פסק הדין שניתן בחודש שעבר בביה"ד הארצי לעבודה, שהתיר לעובדי חברת החשמל להשבית כל תחום בחברה שהם רואים לנכון ותחת שני תנאים - שאספקת החשמל לא תיפגע ושביטחון המדינה לא יעמוד במבחן.

החודש החלו העיצומים בפועל ועיקרם הקפאת משק החשמל בכל הקשור לחיבור תחנות כוח חדשות. בשבועיים האחרונים התקיימו ארבעה דיונים בביה"ד האזורי לעבודה בחיפה בניסיון לבטל את העיצומים; ואולם מלבד הוראה לשלם לחלק מהספקים - השיבושים נמשכים.

עיון בעתירה של יצרני החשמל הפרטיים מעלה ש"בית המשפט מתבקש בזאת להוציא מלפניו צו על תנאי, המופנה אל המשיבים והמורה להם לבוא וליתן טעם מדוע לא יבוטל פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה תוך הוצאת צו על תנאי לפיו 'נציגות העובדים לא תוכל לנקוט צעדים ארגוניים הכוללים פעולות המשפיעות על יצרני החשמל הפרטיים המתחרים בחברת החשמל ו/או על התחרות במשק החשמל".

יצרני החשמל הפרטיים, שמחזיקים כבר כשליש מכוח הייצור במדינה, טוענים שההחלטה לתת לעובדי חברת החשמל אפשרות לשבות או לקבוע כל רפורמה שהממשלה תחפוץ בה מקורה בחוסר סבירות, זאת "על רקע המעמד החריג והמיוחד של חברת החשמל; בשים לב לכוח המוחלט של חברת החשמל בניהול פעילותם של הגופים המתחרים בה ויכולתה המוחלטת לפגוע ביצרני החשמל הפרטיים המתחרים בה ובתחרות כלפיה; לאור האינטרס המובהק והברור של חברת החשמל ועובדיה לצמצם את התחרות הקיימת והעתידית במשק החשמל; בשל הנזקים העצומים והבלתי הפיכים שעלולים להיגרם (וכבר נגרמים) לגופים הפועלים להתחרות בחברת החשמל".

תחנת כוח של חברת החשמל, צילום: אלעד גרשגורן תחנת כוח של חברת החשמל | צילום: אלעד גרשגורן תחנת כוח של חברת החשמל, צילום: אלעד גרשגורן

עוד נטען שפסק הדין שמתיר לעובדים לשבות מאפשר להם לכאורה "להפר את חוק ההגבלים העסקיים (בהיות חברת החשמל מונופול מוכרז ומאחר שפגיעה בתחרות מהווה ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי) ובכל אופן הוא אינו עולה בקנה אחד עם חוק ההגבלים העסקיים", ולכן "אין זה סביר ובוודאי אין זה הגיוני לקבוע, כפי שקבע בית הדין הארצי, כי חזקה על נציגות העובדים שתפעיל את כוח השביתה באופן מידתי וסביר, שכן האינטרסים שלה ושל חברת החשמל הפוכים לחלוטין. פסק הדין חייב להתבטל".

משרדי הממשלה שעתרו כאמור במקביל מדגישים צדדים אחרים וטוענים שמה שהנחה את העובדים הוא התנגדות לרפורמה במשק החשמל שעיקרה הוצאת הייצור מחברת החשמל לרבות קביעת שר האנרגיה יובל שטייניץ לסגור עד שנת 2022 כשני שליש מייצור החשמל בתחנות הכוח הפחמית בחדרה והקמה תחתיו תחנות כוח פרטיות. גם המדינה מבקשת לבטל את קביעת ביה"ד הארצי לעבודה וקביעה נגזרת שאין לעובדים זכות ווטו על אף רפורמה ושהמדינה אינה חייבת בהיוועצות מול על שינויים שונים במשק האנרגיה.

דיון בשתי העתירות נקבע לסוף יולי הקרוב, והחשש הוא שיו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי, יחד עם ההסתדרות הכללית, ימנפו ויגררו את השביתה ככל שהם יוכלו ועד לקיום בחירות למזכירות הארצית בחברת החשמל שצפויה להתקיים בעוד כשלושה חודשים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות