אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צירוף מניות סוג A מסין למדדי MSCI: ההשפעה לא מיידית, והמשקל במדד קטן צילום: בלומברג

צירוף מניות סוג A מסין למדדי MSCI: ההשפעה לא מיידית, והמשקל במדד קטן

במדד הכי משמעותי שאליו יצורפו המניות, של השווקים המתפתחים, הן יהיו בעלות משקל של 0.73% בלבד. האפשרות להשקיע במניות אלה אינה חדשה - יש כיום תעודות סל וקרנות שעושים זאת

22.06.2017, 07:18 | אלי שמעוני

חברת המדדים הבינלאומית MSCI החליטה לצרף בהדרגה מניות סיניות מסוג A במדדים שהיא עורכת. מדדים אלה מהווים נקודת ייחוס למשקיעים מוסדיים בעולם, ויש תעודות סל עליהם בהיקף של 11 טריליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

החלטה זו של MSCI הופכת שלוש החלטות קודמות שלה, שלא לצרף את מניותיה המקומיות של סין, A-shares, למדד המדינות המתפתחות. מבחינה הצהרתית מדובר בפריצת דרך, אך בהיבט המיידי ההחלטה הזו לא דרמטית.

כדי להבין מה עומד מאחורי ההחלטה צריך להבין את מבנה שוק המניות הסיני. כשמדברים על סין מקובל להבחין בין שני סוגי מניות: סוג H וסוג A. מניות מסוג H הן מניות של חברות סיניות או מניות של חברות הפועלות בסין, ורשומות למסחר בבורסה בהונג קונג. מניות מסוג A הן לרוב של חברות מקומיות סיניות, והן רשומות למסחר בבורסה בשנגחאי. עד לפני כמה שנים משקיעים זרים כמעט לא יכלו להשקיע בבורסה בשנגחאי, והשלטון בסין סיפק מעט מאוד אישורים לכך. המשקיעים הסתפקו במניות הסיניות שנסחרו בהונג קונג, בהיתר השלטונות כמובן, ושהיו פתוחות לכל המעוניין. רק בנובמבר 2014 השיקה ממשלת סין רפורמה שאיפשרה למשקיעים מחוץ לסין להשקיע במניות הרשומות בשנגחאי.

מדד MSCI למדינות מתפתחות מדד MSCI למדינות מתפתחות מדד MSCI למדינות מתפתחות

בעבר הסבירו ב־MSCI שהם סבורים כי המניות בשנחאי הן בעלות פרופיל סיכון גבוהה, שכן הן נחשבות מניות של משקיעים פרטיים, הנתונות למשחקים של ספוקולנטים סינים. בשנים האחרונות הופסק המסחר בבורסה של שנגחאי כמה פעמים בשל תנודות קיצוניות. חוסר הבהירות סביב השוק הסיני והחשש מבעיות נזילות בשל הפסקות המסחר התכופות, הביאו את חברת המדדים להוסיף את המניות הסיניות באופן מדוד. זו הסיבה שההשפעה של המיידית של המהלך מאופקת - הבורסה בשנגחאי עלתה שלשום, בליל ההחלטה, בכ־0.5% בלבד.

חברת המדדים מצרפת את המניות מסוג A לכמה מדדים, אך המדד המשמעותי ביותר שאליו יצורפו המניות הסיניות הוא MSCI שווקים מתפתחים (MSCI Emerging Markets). בכוונתה להוסיף 222 מניות סיניות, שיהיו בעלות משקל של 0.73% ממדד MSCI שווקים מתפתחים. גם השפעה זו אינה מיידית - היא תחול בהדרגה רק מעוד כשנה. הצעד הראשון יהיה בעדכון החצי שנתי במאי 2018, ומלוא ההשפעה תגיע לשוק רק באוגוסט 2018. לפני נתוני MSCI, מדד השווקים המתמחים מהווה מדד ייחוס לסכומים מנוהלים של 1.6 טריליון דולר.

חשוב לסייג את המהלך של MSCI: כבר שלוש שנים שקיימות בעולם תעודות סל וקרנות המשקיעות במניות מסוג A בסין. עם זאת, MSCI שווקים מתפתחים נחשב המדד הגדול ביותר מבחינת נפח הפעילות והחשיפה מבין מדדי השווקים המתפתחים.

כיום, לפני כניסתו לתוקף של העדכון, מדד MSCI שווקים מתפתחים כבר חשוף למניות של חברות הפועלות בסין, במשקל של 28%. החשיפה היא למניות H הנסחרות בהונג קונג. כך שהפתיחה למניות A מצומצת ולא תשנה במידה רבה את החשיפה לסין בפועל. המניות בעלות המשקל הגדול ביותר במדד MSCI שווקים מתפתחים הן סמסונג, חברת המדיה הסינית TENCENT, חברת האלקטרוניקה טייוואן סמיקונדקטור ועליבאבא. 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות