אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת אירלנד החזירה את הבנק הגדול במדינה לבורסה לפי שווי של 12 מיליארד יורו צילום: בלומברג

ממשלת אירלנד החזירה את הבנק הגדול במדינה לבורסה לפי שווי של 12 מיליארד יורו

אירלנד הפכה לבעלת הבנק AIB במשבר הסאב פריים, כאשר הזרימה לו הון של 21 מיליארד יורו מכספי משלם המסים. הזרמה זו חיבה את המדינה לקבל תוכנית סיוע מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית

23.06.2017, 14:29 | גיל קליאן

ממשלת אירלנד הנפיקה היום (ו') את הבנק AIB, הבנק הגדול במדינה, באמצעות מכירת 25% ממניות הבנק תמורת 3 מיליארד יורו. המכירה העניקה לבנק שווי של 12 מיליארד יורו. מדובר במכירת המניות הגדולה ביותר שהתקיימה השנה באירופה.

קראו עוד בכלכליסט

Allied Irish Banks עבר לשליטת המדינה במשבר הפיננסי של 2008. צניחת שוק הנדל"ן הכניסה את הבנק לסחרור פיננסי, שחייב את ממשלת אירלנד להלאים את הבנק באמצעות הזרמת הון של 21 מיליארד יורו בשנים 2009 ו-2010 מכספי משלמי המסים.

החילוץ חייב את ממשלת אירלנד לבקש סיוע מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. אירלנד קיבלה סיוע של 67.5 מיליארד יורו. המדינה סיימה את תוכנית הסיוע שלה בשנת 2013.

לאחר השלמת מכירת המניות מקווה ממשלת אירלנד לרדת לאחזקה של 71% בבנק. הבנק עצמו מציג רווחים ב-3 השנים האחרונות, כאשר בשנת 2016 רשם רווח לפני מס של 1.7 מיליארד יורו. מניות הבנק ייסחרו באופן מלא החל מיום שלישי הקרוב בבורסה של לונדון ובבורסה של דבלין.

בנק AIB, צילום: בלומברג בנק AIB | צילום: בלומברג בנק AIB, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות