אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה לא טיפלה בבקשה לסגירת מרפסת? היא תהפוך להיתר בנייה בתוך 45 יום צילום: עמית שעל

המדינה לא טיפלה בבקשה לסגירת מרפסת? היא תהפוך להיתר בנייה בתוך 45 יום

שר האוצר חתם על תקנות שמחייבות את הרשויות לעמוד בזמנים קצובים לצורך אישור היתרי בנייה. מדובר בבקשות להוספת ממ"ד, תוספת בנייה על גג בניין מגורים, סגירת מרפסת מקורה, הוספת מעלית בבניין עד 4 קומות ועוד

25.06.2017, 18:32 | דותן לוי

שר האוצר משה כחלון חתם היום (א') על תקנות המקצרות בחצי את הזמן הדרוש למתן היתרי בנייה, כך שמתן היתר יעמוד מקסימום על 45 יום ממועד קליטת הבקשה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בחלק ברפורמה לתכנון ובנייה אשר צפוי לחייב את כל הוועדות המקומיות ברחבי הארץ, כאשר המטרה היא הפחתה של הרגולציה בהליכי הרישוי והבנייה וקיצור לוחות הזמנים למתן היתרי בנייה להליכי רישוי מצומצמים

מנגנון כזה קיים במספר מדינות מערביות ומטרתו לחייב את הרשויות לקחת אחריות על תפקידן ולהימנע מסחבת ובירוקרטיה מיותרים ומעבודה בלתי יעילה. אלא שבמדינות מסוימות אי מתן היתר בנייה בזמן תקפה גם לגבי אישור של בנייה חדשה ואילו בארץ מדובר כרגע על מספר מצומצם של היתרים.

הוספת מעלית (ארכיון), צילום: שאטרסטוק הוספת מעלית (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק הוספת מעלית (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

בתקנות נכללים הוספת ממ"ד לדירת מגורים קיימת, הוספת בנייה בשטח של 25 מ"ר בקומת קרקע של בניין מגורים, תוספת בנייה על גג בניין מגורים, סגירת מרפסת מקורה, הוספת מרפסת או מעלית בבניין עד 4 קומות, התקנת מכפילי חנייה, התקנת מערכות הסקה בדירה והתקנת צוברי גז, הקמת חממות חקלאיות, עבודות פיתוח ועבודות לשיפור הנגישות.

התקנות קובעות כאמור כי במידה ולא תינתן החלטה של רשות רישוי בתוך 25 יום מקליטת הבקשה, ניתן יהיה לראות את הבקשה כאילו התקבלה החלטה לאשרה. זאת בשונה מהליך רישוי רגיל שבו היעדר החלטה הוא בפועל סירוב לבקשה. נוסף על כך, ככל שבסוף התהליך לא ניתן ההיתר בפועל, רואים את הבקשה כהיתר.

עוד נקבע בתקנות, בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל, כי לגבי מרבית העבודות לא נדרשת הסכמת רמ"י כפי שהיה עד כה, ובהתאם רמ"י לא תגבה דמי היתר. מדובר בקיצור נוסף של התהליך ובהפחתת עלויות לציבור מגישי הבקשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה