אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה מסים משלם שחקן NBA? צילום: רויטרס

כמה מסים משלם שחקן NBA?

חתימה על חוזה של 7 או 8 ספרות לא הופכת אותך ל"מסודר" לכל החיים. שחקן העבר אנודל פויל חושף נתונים משכרו ומסביר מדוע כ"כ חשוב להעניק חינוך פיננסי לספורטאים

26.06.2017, 22:42 | שירות כלכליסט
כשהשחקנים שנבחרו בדראפט של ה-NBA ביום חמישי יחתמו על החוזים הראשונים שלהם, מהם חוזים רב שנתיים במיליוני דולרים, הם לא בהכרח יהיו מסודרים לכל החיים.  

קראו עוד בכלכליסט

 ישנן כמה עלויות לא צפויות המתלוות לחתימה על חוזה של 7 או 8 ספרות, שאנשים לרוב לא מודעים להן, כך לפי אדונל פויל, שנבחר בסיבוב הראשון ב-1997 ושיחק במשך 12 שנים ב-NBA.

"ברגע שעוזבים מדינה, משאירים בה 1/82 מהמשכורת", אומר פויל, בהתבסס על 82 המשחקים של כל קבוצה בליגה. "כך זה מתחלק. לכן אני חושב שמרבית האנשים לא מכירים את חוקי המס המדינתיים, המקומיים והפדרליים וכל מה שמרכיב את חשבון המס, ולכך עוד יש להוסיף את מס הספורטאי"., צילום: רויטרס "ברגע שעוזבים מדינה, משאירים בה 1/82 מהמשכורת", אומר פויל, בהתבסס על 82 המשחקים של כל קבוצה בליגה. "כך זה מתחלק. לכן אני חושב שמרבית האנשים לא מכירים את חוקי המס המדינתיים, המקומיים והפדרליים וכל מה שמרכיב את חשבון המס, ולכך עוד יש להוסיף את מס הספורטאי". | צילום: רויטרס "ברגע שעוזבים מדינה, משאירים בה 1/82 מהמשכורת", אומר פויל, בהתבסס על 82 המשחקים של כל קבוצה בליגה. "כך זה מתחלק. לכן אני חושב שמרבית האנשים לא מכירים את חוקי המס המדינתיים, המקומיים והפדרליים וכל מה שמרכיב את חשבון המס, ולכך עוד יש להוסיף את מס הספורטאי"., צילום: רויטרס

בראיון עם ביזנס אינסיידר לקידום הספר שלו "הספורטאי המנכ"ל" (The Athlete CEO), פויל תיאר כמה מהעלויות הפחות מוכרות הקשורות לשחקן NBA , כולל ההשתתפות עצמה במשחקים.

"אני חושב שהדבר העיקרי הוא הרעיון של מס ספורטאים", אמר פויל. "מרבית האמריקאים לא מכירים את מס הזה. משלמים גם מסים בכל מדינה שבה משחקים. מי שלא נמצא בעסקי הספורט או הבידור, לא מבין מה פירוש הדבר ומה היקף עבודת המסים והמסמכים המשפטיים המעורבים בהשתתפות בליגה, במובן זה שמשחקים ב-30 מקומות, ומשלמים 30 שיעורי מס שונים".

לדבריו של רוברט ראיולה מספורטס אילוסטרייטד, 21 מבין 25 המדינות שבהן יש קבוצות ספורט מקצועיות (לפני השקת לאס וגאס גולדן נייטס ולאס וגאס ריידרס העתידית) מטילות מס ספורטאים, שחל על שחקנים, מאמנים, מאמני כושר וכל מי שמתלווה לקבוצה.

"ברגע שעוזבים מדינה, משאירים בה 1/82 מהמשכורת", אומר פויל, בהתבסס על 82 המשחקים של כל קבוצה בליגה. "כך זה מתחלק. לכן אני חושב שמרבית האנשים לא מכירים את חוקי המס המדינתיים, המקומיים והפדרליים וכל מה שמרכיב את חשבון המס, ולכך עוד יש להוסיף את מס הספורטאי".

פויל הרוויח 63 מיליון דולר במהלך הקריירה שלו, כך לפי Basketball-Reference, אך אם מוסיפים לכך את המסים ועלויות אחרות, הסכום נמוך בהרבה.

"יש מסים, יש נושאים פסיכולוגים, יש סוכן שיכול לקבל עמלה שנעה מ-1% ועד ל-4%, ויש את היועצים הפיננסים ואת הדרכים להשקיע. גם הם יכולים לקחת בין 0.5% ועד ל-1% מההכנסות כדי לנהל את התיק שלכם. יש את אנשי השיווק שלוקחים גם אחוז. חייבים לשים לב לכל האנשים שלוקחים חלק במשכורת שלכם ושאתם אחראיים להם בסופו של יום, ולוודא שנותר עוד כסף בסוף".

שחקן הכדורסל לשעבר ג'וש צ'ילדרס הסביר פעם שחוזה בגובה 11 מיליון דולר הופך להיות 5 מיליון דולר לאחר מסים. לאחר שהשחקנים מוציאים על עצמם וקונים דברים כמו בית ומכונית, הם לעיתים ירכשו גם למשפחה שלהם או לחברים משהו נחמד. ואז לפתע, הכסף נעלם מהר מכפי שציפו.

לפי פויל, חשוב לשחקנים לנהל את הכסף שלהם, לדעת לאן הוא הולך ולשאול שאלות. פויל אומר שהשחקנים צריכים "לערוך ביקורות" לכולם, כולל האמהות שלהם. "אם תבצעו ביקורת חשבונות לאמא שלכם, אין מי שיעקם את האף, כי עורכים ביקורת לכולם".

פויל אמר שהוא מקווה לחנך ולהעצים דורות עתידיים של ספורטאים כד למנוע מאנשים להתרושש. הבנה כיצד אפילו חוזה של 8 ספרות מתבזבזים במהירות היא מקום טוב להתחיל בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות