אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א ממשיכה לחקור אם כל שחקני רוסיה במונדיאל 2014 השתמשו בסמים ממריצים צילום: איי אף פי

פיפ"א ממשיכה לחקור אם כל שחקני רוסיה במונדיאל 2014 השתמשו בסמים ממריצים

דו"ח: 30 ספורטאים לפחות, כולל שחקני כדורגל, היו חלק ממזימה להסתיר ולחפות על דגימות של מעל אלף ספורטאים בין השנים 2015-2011

27.06.2017, 09:19 | שירות כלכליסט
פיפ"א הודיעה כי היא "ממשיכה לחקור את ההאשמות" לפיהן שחקני כדורגל היו מעורבים בתכנית הסימום הממשלתית ברוסיה.

קראו עוד בכלכליסט

נבחרת רוסיה בגביע הקונפדרציות. במונדיאל 2014 רוסיה הודחה במונדיאל כבר בשלב הבתים, לאחר שסיימה שני משחקים בתיקו והפסידה בשלישי., צילום: איי אף פי נבחרת רוסיה בגביע הקונפדרציות. במונדיאל 2014 רוסיה הודחה במונדיאל כבר בשלב הבתים, לאחר שסיימה שני משחקים בתיקו והפסידה בשלישי. | צילום: איי אף פי נבחרת רוסיה בגביע הקונפדרציות. במונדיאל 2014 רוסיה הודחה במונדיאל כבר בשלב הבתים, לאחר שסיימה שני משחקים בתיקו והפסידה בשלישי., צילום: איי אף פי

30 ספורטאים לפחות, כולל שחקני כדורגל, היו חלק ממזימה להסתיר ולחפות על דגימות של מעל אלף ספורטאים בין השנים 2015-2011, כך גרס דו"ח מקלרן שבדק את החשדות. בעיתון הבריטי "מייל און סנדיי" דיווחו כי פיפ"א חוקרת אם נבחרת רוסיה למונדיאל 2014 הייתה חלק מהמזימה.

עם זאת, בפיפ"א טענו כי אף אחת מהדגימות של שחקני הנבחרת לא הייתה שלילית. "פיפ"א פשוט אישרה שבשיתוף עם הסוכנות למלחמה בסמים בספורט (WADA) היא עדיין חוקרת את ההאשמות הקשורות לשחקני הכדורגל כפי שעלו בדו"ח מקלרן", מסר דובר של הארגון. "אולם, פיפ"א לא התייחסה לשום שחקן ספציפי, זאת מכיוון שאינה יכולה להגיב על הסטטוס של חקירות מתמשכות".

הדו"ח השני שחיבר המשפטן הקנדי ד"ר ריצ'ארד מקלרן, פורסם בדצמבר 2016. לפי הדו"ח הזה, הרשויות ברוסיה סייעו לספורטאים שהשתמשו בחומרים אסורים על ידי החלפת הדגימות החיוביות שלהם בדגימות נקיות. אך בפיפ"א מדגישים כי הדגימות שנלקחו משחקנים במונדיאל 2014, כולל מכל הנבחרת הרוסית, נשלחו למעבדות בהסמכה של WADA בלוצרן שוויץ. הם הוסיפו כי תהליך דומה יחול גם בגביע הקונפדרציות השנה ברוסיה, שנחשב לטורניר החימום לקראת המונדיאל שיתקיים במדינה בשנה הבאה. "בכל הקשור לגביע הקונפדרציות של פיפ"א, כל שחקן משתתף עבר בדיקות דם ושתן בהפתעה", נמסר מהארגון. " התוצאות הן של הבדיקות בהפתעה והן של הדגימות שנלקחו לאחר המשחקים היו שליליות עד כה".

רוסיה הודחה במונדיאל כבר בשלב הבתים, לאחר שסיימה שני משחקים בתיקו והפסידה בשלישי.

מקלרן אישר ש-33 שחקני כדורגל, כולל שחקנים לא רוסים, מוזכרים בדו"ח, אך לא נחשפו פרטים נוספים והמידע הועבר לפדרציות ולרגולטורים.

"לא הייתה ולעולם לא תהיה בעיית סמים בכדורגל שלנו, הנבחרת שלנו נבדקת כל הזמן, הם עוברים בדיקות סמים לאחר כל משחק", אמר סגן ראש ממשלת רוסיה, ויטאלי מוטקו לסוכנות הידיעות TASS.

דו"ח מקלרן בחן את ההאשמות שהועלו על ידי ד"ר גריגורי רודצ'נקוב, שניהל את המעבדה לפענוח בדיקות הסמים באולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014.

בדו"ח הראשון ציינו כי בדיקות הסמים החיוביות הוברחו באמצעות "מחילות עכברים" והוחלפו בבדיקות נקיות ושליליות.

ב-WADA המליצו להשעות את כל הספורטאים הרוסיים מאולימפיאדת ריו ב-2016, אך הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) החליט לאפשר לכל פדרציית ספורט להחליט בעניין.

בעקבות זאת, רק התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) השעתה את הספורטאים הרוסים, השעיה שעדיין בתוקף גם לאליפות האתלטיקה הקיץ בלונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות