אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לחברת החשמל: חויבה למכור עודפי גז למתחרותיה צילום: אלבטרוס

מכה לחברת החשמל: חויבה למכור עודפי גז למתחרותיה

רשות החשמל מבקשת לפתוח את שוק הגז לתחרות ומאלצת את חברת החשמל להפוך לספק חדש במשק שיתחרה במאגר תמר. עד כה חברת החשמל סירבה למכור גז לתחנות הכוח המתחרות וכעת היא תיאלץ לעשות זאת, ועוד במחיר עלות בלבד

28.06.2017, 22:27 | ליאור גוטמן

רשות החשמל עושה סדר בהסכמי הגז במשק ובראשם הסכם הגז הענקי של חברת החשמל: מליאת רשות החשמל, בראשות ד"ר אסף אילת, קבעה היום שחברת החשמל חייבת למכור את כל עודפי הגז שברשותה, וזאת במחיר עלות.

קראו עוד בכלכליסט

חברת החשמל חתמה באמצע 2012 על אחד מחוזי הגז העקומים במשק. חוזה זה קיבע לא רק מחיר התחלתי גבוה יחסית (5.04 דולר ליחידת אנרגיה) אלא גם שתי הצמדות שגורמות למחיר הגז שלה לעלות באופן קבוע.

מה שעוד מכביד על חברת החשמל הוא סעיף חוזי (TOP-TAKE OF PAY) לפיו היא התחייבה לשלם על לפחות 80% מהחוזה, גם אם לא צרכה את הגז בפועל. מציאות זו הביאה את חברת החשמל להיתקע עם עודפי גז שתורגמו לפני שנתיים לאזהרה בדו"חות על תשלומים עודפים בהיקף חריג של כ־1.8 מיליארד שקל ולכאורה ללא סיבה.

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

בחודש האחרון ביטל שר האנרגיה יובל שטייניץ תוכנית להקמת תחנת כוח גדולה וחדשה שהופקדה במקור בידי חברת החשמל. הקמת התחנה היתה אמורה גם לסייע לחברת החשמל להתמודד עם עודפי גז. ולכן, לפי דיווח חברת החשמל לבורסה מאתמול, "החברה תפעל באופן סביר למזעור עלויות הסכם תמר ולעמידה בהתחייבות מנגנון ה־TOP, תוך מיצוי כלל הכלים העומדים לרשותה", כאשר אלו הוגדרו הורדת מחיר הגז עד 2021, מכירה משנית ליצרני חשמל פרטיים ובמחיר עלות בלבד, כלומר 5.8 דולר נכון להיום. עד היום חברת החשמל יכלה למכור גז, אולם הדבר הוגדר כרשות בלבד כאשר המחיר שנקבע לה בזמנו על ידי משרד האנרגיה היה תקורה פלוס 12%. כאן באה רשות החשמל וגם חותכת לחברת החשמל את הקופון.

עוד נקבע שחברת החשמל תמכור עודפים רק לתחנות כוח שמתחרות בה, כך שבפועל היא תהפוך לספק חדש במשק ותתחרה במונופול תמר. תוקף ההתניה הזו יפה עד לחיבור מאגר לוויתן למשק בסוף שנת 2019. רשות החשמל מצדה תכיר בכל העלויות הללו שיימדדו בכל שנה מחדש, ותגלם אותן בתעריף החשמל של כלל הלקוחות.

היום נחשף ב"כלכליסט" שחברת החשמל שוקלת לקנות כמות גז חדשה מתמר כדי לפתות אותה לפתוח את החוזה ולעדכן את המחיר ב־25% כלפי מטה. כעת אוסרת רשות החשמל על החברה לרכוש סתם כך עוד גז, כך שהניסיון לפנות בבקשה לתמר כנראה שנגדע באיבו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות