אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בוותיקן: כתב אישום על התעללות מינית נגד שר האוצר של הכנסייה צילום: גטי אימג'ס

דרמה בוותיקן: כתב אישום על התעללות מינית נגד שר האוצר של הכנסייה

כתב אישום באוסטרליה נגד המזכיר הכלכלי של הוותיקן הקרדינל גו'רג' פל, המואשם שפגע מינית בקורבנות במסגרת תפקידו ככומר במדינת ויקטוריה. פל מכחיש: "אני חוזר וטוען שאני חף מפשע, ושההאשמות נגדי הן שקריות"

29.06.2017, 16:55 | מיקי גרינפלד

דרמה בוותיקן: הקרדינל האוסטרלי גורג' פל (George Pell), המזכיר הכלכלי של הוותיקן (התואר המקביל לשר האוצר), מואשם באוסטרליה בפגיעה והתעללות מינית חוזרת בנערים. כך הודיעה היום משטרת אוסטרליה. פל טוען בעקביות בשנים האחרונות לחפותו, מול האשמות שפורסמו בתקשורת האוסטרלית ומול החקירה המשטרתית שנוהלה בעניין החל מהשנה שעברה.

לנוכח ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום הוא שוחרר מהוותיקן לחופשה המוגדרת 'זמנית' לטובת התמודדות עם הטענות בבית משפט אוסטרלי.  

קראו עוד בכלכליסט

"אני מצפה לקבל סוף סוף את יומי בבית המשפט. אני חוזר וטוען שאני חף מפשע, ושההאשמות נגדי הן שקריות. הרעיון של התעללות מינית מתועב בעיני", אמר פל בתגובה להחלטת על הגשת כתב אישום. "אני רוצה לטהר את שמיר ולשוב לעבודה ברומא", הוסיף פל, שלא ענה לשאלות עיתונאים מעבר להצהרה זו.

ממשטרת מדינת ויקטוריה שבאוסטרליה, שם כיהן פל בתפקיד כומר בשנות ה-70, נמסר שנגד פל הוגש כתב אישום, שמתייחס לכמה וכמה תלונות בעניין "שורה של עבירות הנוגעות לפגיעות מיניות בעבר". המשטרה לא סיפקה פרטים נוספים על הקורבנות או על תקופת האירועים. פל, כיום בן 76, זומן לדיון ראשוני בבית המשפט במלבורן, ב-18 ביולי.

הסבב הנוכחי של הטענות נגד פל החל בשנה שעברה. בשנת 2002 הוא זוכה בבית משפט אוסטרלי מכתב אישום שבמרכזו עמדו טענות על התעללות מינית בנער בן 12 במחנה קיץ לנוער קתולי בשנת 1961 (תקופת הכשרתו בסמינר). 14 שנה לאחר הזיכוי החלו לצוץ האשמות נוספות, על התעללות מינית שביצע הוא עצמו בעבר, ועל התעלמותו כבישוף מדיווחים על התעללות מינית של אחרים. הדיווחים על ההאשמות פורסמו בחודש פברואר 2016, ומאז התנהלה חקירה אוסטרלית בעניין. באוקטובר 2016 אף הגיעו חוקרים מטעם ממשלת אוסטרליה לוותיקן, לצורך חקירה מיוחדת של הקרדינל – לאחר שסירב להגיע לאוסטרליה לצורך החקירה, ובכך עורר ביקורת ציבורית נוקבת. כאמור, לאורך כל הדרך הכחיש פל את הטענות.

שערוריית ההתעללות המינית בכנסיה הקתולית פרצה בשנת 2002, לאחר שנחשפה פרשת התעללות של כמרים ובישופים בבוסטון וסביבתה בילדים שביקרו בכנסייה. הבוסטון גלוב דיווח בסדרה כתבות על הכמרים המתעללים, ועל ידיעתה של הכנסייה – שבמקום להסגיר את הכמרים לרשויות, הגנה עליהם באמצעות העברתם למשרה חלופית במקום אחר.

לאחר החשיפה הראשונית בבוסטון קורבנות נוספים של אנשי כנסייה חשפו את סיפוריהם האישיים ובליווי התקשורת נחשפו אלפי אירועי התעללות נוספים של אנשי כנסיה ברחבי העולם. העניין המחודש בהאשמות נגד פל, שמהן זוכה בעבר כאמור, החל במסגרת העיסוק התקשורתי באוסטרליה בפגיעות עבר של אנשי כנסייה.

 , צילום: גטי אימג צילום: גטי אימג'ס  , צילום: גטי אימג

מאיגרא רמא

מינויו של פל לתפקיד המזכיר הכללי של הוותיקן באפריל 2014 הפתיע רבים, בית היתר לנוכח הסמכויות הנרחבות שניתנו לו. המינוי נתפס כחלק מהמהלך הכולל של האפיפיור פרנצ'סקוס לתיקון דרכיה המפוקפקות של הכנסייה בענייני הכספים. בצו מיוחד העניק פרנסיסקוס לקרדינל האוסטרלי והארכיבישוף של סידני ג'ורג' פל (George Pell) סמכויות נרחבות מאד, למעשה על כל המערכת הפיננסית והכלכלית של הוותיקן, לצורך הובלת הרפורמות הנדרשות. התואר הרשמי שניתן לפל היה 'המזכיר הכלכלי', והוא נדרש לדווח על פעולותיו ישירות לאפיפיור.

ה"וול סטריט ג'ורנל" טען בזמנו שבקרדינל פל מצא האפיפיור שילוב נדיר של ניסיון פיננסי, הבנה בתקשורת, ואישיות ישירה ונועזת. פל, בוגר אוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה, שיחק בעברו רוגבי (בגרסה האוסטרלית), ובאחת העמדות היותר קשוחות של המשחק (בשל גובהו בעיקר, מעל 1.90). אופיו הקשוח וחסר הפשרות, במילים ומעשים, שיקף לשיטת העיתון במידה רבה את העמדה ששיחק.

אשר להבנה הפיננסית של האיש, זו הוכחה בין השאר בשדרוג הניהולי הנרחב והמוצלח שהוביל במערכת הכנסייה הקתולית בסידני, המעסיקה כ-11 אלף עובדים. פל הצליח להעלות באופן חד את הכנסות הכנסייה במטרופולין מנכסיה המושכרים, באופן שאיפשר צמיחה של פי 3 בתקציבה השנתי.

לאור ההוראות בכתב המינוי שהוציא האפיפיור, פל הפך למעשה לבעל הבית של כלכלת הוותיקן ומוסדותיה הפיננסים, ואף אדם בעל סמכות, למעט האפיפיור, לא יכול היה להתנגד להוראותיו.

מייד לאחר המינוי שכר פל את פירמת רואי החשבון PricewaterhouseCoopers לצורך דו"ח ביקורת פנים מיוחד על כל המערכת הפיננסית של הוותיקן. היעד שהציב המזכיר הכלכלי לאנשי PwC היה ברור מאד - להוביל לכפיית ניהול חשבונאי אחיד ומשותף על כל 136 המחלקות בוותיקן.

עד כניסתו של המזכיר החדש לתפקיד לא היתה שיטה חשבונאית מאוחדת למוסדות של מדינת הכנסייה, כל אחת מהמחלקות התנהלה על פי סטנדרטיים ששירתו את צרכיה, לא הוגש תקציב שנתי באף אחת מהן וצוות הקרדינלים שפיקח על המערכת נפגש פעמיים בשנה בלבד. החל משנת 2015, ועל פי הוראותיו של פל, כל המוסדות בקרייה חויבו באישור תקציב שנתי. המשרד שלו עצמו פרסם לקראת שנת 2015 תקציב שנתי ראשון בהיסטוריה של הנהגת הכסף הקדוש.

יעד אחד של פל היה הגירעון התקציבי המתמשך, שעמד בשנת 2014 על פי הודעת הוותיקן על 26 מיליון יורו, וב-2015 על כ-35 מיליון יורו. כחלק מהנסיון להגדלת שורת ההכנסות הושקעו בשנים האחרונות משאבים רבים במשיכת קהל למוזיאון הוותיקן (שאכן הובילו לעלייה של 20% במספר המבקרים ב-3 השנים האחרונות), אך הדבר לא הספיק. בצד ההוצאות, צמצום משרות הוא מהלך בעייתי באיטליה ובוותיקן, כך שמשם לא ניתן היה להתקדם. "שמנו לנו יעד לסגור את הגירעון, על מנת להעביר את הכסף לטובת סיוע לעניים", אמר בשעתו הקרדינל מאוסטרליה בראיון לוול סטריט ג'ורנל.

לטובת איתור צעדים שיסייעו לצמצום הגירעון שכר פל יועצים פיננסיים מפירמות מרכזיות, בהובלת מקינזי (McKinsey) - ולאחר שאלה בחנו פעם נוספת את נכסי הכנסייה נחשפו "בורות" עם פוטנציאל משמעותי. כך למשל אותרו נכסים בשווי עתק של 1.4 מיליארד יורו שלא היו רשומים בספרים. "אני לא אומר שהיה בכך ניהול לא תקין, הנכס פשוט נותר שם ליום גשום", אמר פל בתגובה לממצאים.

שימוש בבורות שנתגלו לצורך שיפור מאזן ההכנסות של הכס הקדוש חייב אישור מיוחד של האפיפיור, לנוכח ההסדרים המסורתיים לפיהם נכסי הנדל"ן של הכנסייה נוהלו על ידי מנהל העזבונות של הכס הקדוש (Administration of the Patrimony of the Holy See) - המוכר בכינויו הקצר ASPA. פל טען כי ניהול אלפי הנכסים נעשה באופן לא יעיל וללא תחזוק מספק, באופן שפוגע מהותית ברמת ההכנסות. מעבר לכך, כך טען המזכיר הכללי, פטור פסול משכר דירה שניתן לעובדי בזיליקת פטרוס הקדוש על ידי ASPA גרם לגירעון של מאות אלפי יורו בתקציב הכנסייה, ומנע את ההשקעה בשדרוג השנתי הנהוג בבזיליקה.

פל ביקש אישור להשתלט על הנכסים ולהוביל מהלך של התייעלות כוללת בניהול הפעילות. ביולי 2014 קיבל את אישור האפיפיור, ואחד השינויים הניהוליים הדרמטיים ביותר שנעשו בוותיקן מאז היווסדו במאה שעברה יצא לדרך. הכוח שצבר פל עורר התנגדות בקרב חלק מהאנשים החזקים בוותיקן, ופעולת נגד שקטה מצידם הובילה לאט לאט לפגיעה בסמכויותיו ולריסון כוחו, ובהמשך לירידה במעמדו בחצר הוותיקן.

הוותיקן , צילום: דוד הכהן הוותיקן | צילום: דוד הכהן הוותיקן , צילום: דוד הכהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות