אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפו: נושאת המטוסים הענקית ג'ורג' בוש ליד נמל חיפה

צפו: נושאת המטוסים הענקית ג'ורג' בוש ליד נמל חיפה

5,700 אנשי צוות, מסלול המראה של 200 מטר, 80 מטוסי קרב ו-5,700 אנשי צוות. נושאת המטוסים הענקית ג'ורג' בוש שבה לישראל אחרי 17 שנה. כך היא נראית

01.07.2017, 23:05 | שירות כלכליסט ו-ynet

לאחר יותר מ-17 שנים עוגנת נושאת המטוסים האמריקאית ג'ורג' בוש בסמוך לנמל חיפה. זאת כחלק משיתוף הפעולה הביטחוני בין צה"ל לצבא ארה"ב.

לעוברים ושבים בסמוך לנמל קשה להתעלם מנושאת המטוסים הענקית שאורכה 333 מטרים ועל סיפונה פועלים כ-5,700 אנשי צוות. אורכו של מסלול הטיסה שעל סיפונה הוא כ-200 מטר. היא מתנשאת לגובה של 20 קומות מעל לפני הים, ומונעת באמצעות שני כורים גרעיניים. 

בחיפה עוגנת "בוש", אבל בתקופה האחרונה היה לה חלק משמעותי מאוד בלחימה נגד דאעש. מטוס F-18 שהמריא מנושאת מטוסים זו לפני שבועיים, בעת שהייתה בים התיכון, יירט מטוס סוחוי 22 סורי שארצות הברית אמרה כי הפציץ ליד כוחות אמריקניים. זו הייתה הפעם הראשונה שארצות הברית הפילה מטוס מאויש מאז 1999.

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

מדי יום שוגרו מטוסי F-18 מנושאת המטוסים הענקית להפצצת מטרות דאעש בסוריה ובעיראק. מלבד מטוסים אלו, נמצאים על נושאת המטוסים גם מסוקים ימיים כמו "סיהוק", מטוסי מטען כ"גרומן C-2" ומטוס הביון הוקאי. בסך הכול, נמצאים על סיפונה של נושאת המטוסים כ-80 מטוסי קרב, וכן מסוקים ואמצעי לחימה שונים להגנה על הספינה עצמה.

נושאת המטוסים תשהה באזור עד יום רביעי, ובעוד שלושה ימים יציינו אנשי צוות הספינה את יום העצמאות האמריקני, החל ב-4 ביולי. במהלך השבוע אמורים לבקר בה אישים ואנשי צבא ישראלים, בראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן.

בשנות ה-80 וה-90 היה נמל חיפה נמל בית של ספינות הצי השישי של צבא ארה"ב. עשרות אלפי מלחים הגיעו אליה מדי שנה, ותרמו רבות לכלכלת העיר. עם פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000, הפסיקו הספינות האמריקניות לפקוד את הנמל. רק בשנת 2007 הגיעה שוב ספינה אמריקנית לחיפה, אולם נושאת מטוסים לא פקדה את העיר זה 17 שנה, עד הבוקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות