אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שעשועון משחקי המוח שיפר את הזיכרון לחולי דמנציה צילום: Sahakian Lab – Cambridge univsersity

שעשועון משחקי המוח שיפר את הזיכרון לחולי דמנציה

צוות חוקרים פיתח אפליקציית משחק מיוחדת לאייפד לאימון המוח עבור חולי דמנציה ואלצהיימר. המשתתפים בניסוי הראו שיפור של כ-40% בזכרון האפיזודי שלהם

03.07.2017, 18:05 | ויקי אוסלנדר
אפליקציה לאימון המוח הצליחה לשפר את הזיכרון לחולים הנמצאים בשלבים הראשונים של דמנציה, כך לפי מחקר שנעשה באוניברסיטת קיימברידג'. החוקרים חילקו 42 חולים שסובלים מהפרעה קוגנטיבית מתונה (aMCI) לקבוצות תרגול וביקורת.

קראו עוד בכלכליסט

החולים שהשתתפו בקבוצת התרגול שיחקו במשחק שפותח על ידי החוקרים באוניברסיטה הבריטית במהלך 8 מפגשים של שעה אחת במהלך 4 שבועות. החולים בקבוצת הביקורת המשיכו ללכת לביקורי רופאים שגרתיים. המשתתפים בקבוצת התרגול שיפרו את הביצועים שלהם בעד 40% בכל הקשור לזיכרון אפיזודי. זיכרון לדברים חיוניים ליום יום אך שניתן לשכוח לאחר מכן (למשל, היכן חונה המכונית).

שעשועון משחקי המוח משפר את הזיכרון אצל דמנטיים, צילום: Sahakian Lab – Cambridge univsersity שעשועון משחקי המוח משפר את הזיכרון אצל דמנטיים | צילום: Sahakian Lab – Cambridge univsersity שעשועון משחקי המוח משפר את הזיכרון אצל דמנטיים, צילום: Sahakian Lab – Cambridge univsersity

המשחק "Game Show" מתנהל על אייפד ובו המשתמש לוקח חלק במעין שעשועון. בכל שלב המשתמש מתבקש לצוות תבנית גיאומטרית למיקום מסוים וכל תשובה נכונה מתוגמלת במטבעות. המשחק מסתיים לאחר 6 טעויות מצטברות או סוף סיבוב המשחק. סוג הטעויות וכמותן מאפשרת להתאים רמת משחקים לכל משתמש ומנחה השעשועון מדרבן את המשתמשים להשלים שלבים מתקדמים יותר מהמשחק האחרון.

חולים שסובלים מ-aMCI נוטים גם לסבול מבעיות מוטיבציה הנוגעות לתרגולי זיכרון אחרים שפותחו למצבם הראשוני. עם זאת החוקרים המובילים את מחקר זה טוענים כי המשחק שפתחו הצליח להתגבר גם על בעיה זו. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Neuropsychopharmacology.

"המטופלים מצאו את המשחק מעניין ומרתק וחשו מוטיבציה להתאמן לאורך שמונה שעות", ציין החוקר המוביל ד"ר ג'ורג' סאבווליץ (Savulich). החוקרים מקווים כי המשחק יצליח להאט את תהליך הדמנציה, מחלה שעדיין לא קיימים עבורה טיפולים מקובלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות