אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ"ל ביצע עסקאות גידור במט"ח בהיקף של 120 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

החשכ"ל ביצע עסקאות גידור במט"ח בהיקף של 120 מיליון דולר

במסגרת העסקה קיבע האוצר את שער הדולר העתידי שהמדינה תידרש לשלם בעת המרת המטבע כדי למנוע חשיפה לשינויים בשערים. כחלון: "הירידה המתמשכת בשער הדולר מחייבת אותנו לפעול בכל האמצעים כדי לעזור לתעשיינים"

03.07.2017, 19:23 | עמרי מילמן

חטיבת המימון באגף החשב הכללי במשרד האוצר ביצעה היום (ב') עסקאות גידור מסוג דולר-שקל בהיקף של 120 מיליון דולר על החוב במטבע חוץ. עסקאות מסוג זה נועדו לצמצם את החשיפה של החוב הממשלתי לשינויים במטבע חוץ מבלי לסחור במט"ח, שכן האוצר למעשה מקבע בהן את שער הדולר העתידי שהמדינה תידרש לשלם, ובכך מונע חשיפה לשינויים בשער המטבע. עסקה זו למעשה קובעת כי הצד השני לעסקה ימכור לממשלה דולרים במחיר שנקבע בעת ביצוע העסקה.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

האפקט של עסקאות כאלה הוא החלשת השקל שכן הן מגדילות את הביקוש לדולרים (מצד הצד שמבצע את עסקת הגידור מול האוצר) וכן מאותתות לשוק כי האוצר מתערב בשער המטבע ומקטינות את התמריץ לרכוש שקלים לאור האפשרות שערכן יירד בהמשך.

לפי האוצר, החוב במטבע חוץ של ממשלת ישראל עמד בסוף רבעון ראשון בשנת 2017 על כ-28 מיליארד דולר, מתוכם הסתכם החוב הדולרי בכ-23 מיליארד דולר, כ- 84% מכלל החוב במטבע חוץ של הממשלה.

שר האוצר, משה כחלון מסר בתגובה כי "הירידה המתמשכת בשער הדולר מביאה לפגיעה בתעשייה המקומית ומחייבת אותנו לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו. במקביל לוועדה לעידוד התעשייה שפועלת בימים אלה ותציג את מסקנותיה בחודש אוגוסט, הנחיתי את הנהלת האוצר להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לתעשיינים באופן מיידי".

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "גידור החוב במטבע חוץ הינו חלק מהתוכנית האסטרטגית של אגף החשב הכללי לצמצום החשיפה למטבע חוץ והגברת הוודאות בחוב הממשלתי ותקציב הריבית. תוכנית אסטרטגית זו נתמכת בתנאי השוק הטקטיים".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "אני מברך על פעילותו של שר האוצר משה כחלון שבאה לחזק את הדולר ולסייע לתעשייה הישראלית. חולשתו של הדולר פוגעת בצורה אנושה בתעשייה הישראלית ובסופו של דבר במשק כולו. התעשייה פועלת בימים אלו אל מול שערי מטבע בלתי אפשריים אשר גורמים למפעלים להצטמצם עד כדי פיטורי עובדים כפי שאנו רואים בימים האחרונים. ולכן פעילותו של שר האוצר היא כמו אוויר לנשימה לתעשייה, וחייבים להמשיך לעשות הכל על מנת ולחזק אותה".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות