אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר: בנק ברקליס ישלם לרשות המסים 80 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הסדר: בנק ברקליס ישלם לרשות המסים 80 מיליון שקל

הסתיימו שני הליכים שונים של בנק ברקליס ישראל מול הרשויות - ההסדר שנחתם מול רשות המסים מסדיר מחלוקת על חובת תשלום מס, ובמקביל נסגרו תיקי החקירה הפלילית לעובדי ברקליס שנחשדו בסיוע להתחמקות מתשלום של הבנק

04.07.2017, 07:03 | תומר גנון ועמרי מילמן

בנק ברקליס הבריטי ישלם כ־80 מיליון שקל לרשות המסים בישראל במסגרת הסדר לסיום ההליכים נגדו, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשני הליכים שונים שבהם היה מעורב הבנק מול הרשויות בישראל אשר הסתיימו במועדים סמוכים. ההסדר מול רשות המסים כולל תשלום מס על עסקאות שהיתה לגביהן מחלוקת. כמו כן ייסגרו כל התיקים הפליליים של עובדים בקבוצת ברקליס שנחקרו בחשד שסייעו לחברה לחמוק מתשלומי מס בישראל. אחד הנחקרים בפרשה היה מנכ"ל השלוחה הישראלית של ברקליס, לן רוזן.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בסוף יולי 2015 פשטו חוקרים מיחידת חקירות מע"מ תל אביב של רשות המסים על נציגות בנק ברקליס בישראל (ברקליס PLC) ברחוב הארבעה בתל אביב. החוקרים תפסו מסמכים, וחקרו באזהרה מעורבים.

על פי החשד של רשות המסים, ברקליס המוגדר על ידי בנק ישראל כבנק חוץ המספק שירותי ייעוץ השקעות לחברות גדולות במשק באמצעות הנציגות בארץ, החליט בעבר לסווג חלק מהתשלומים שקיבל מחברות בישראל כפטורים ממס, זאת בניגוד לכאורה לחוות דעת מוקדמת שקיבל מרשות המסים שלפיה חלק מהעסקאות שהתקיימו חייבות בתשלום מע"מ.

מדובר בכמה עסקאות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים על פני כמה שנים. אחת העסקאות שנבדקו בהקשר זה היתה לגבי הכנסות שהתקבלו מחברת טכנולוגיה מוכרת.

ב־2011 ברקליס ישראל ערך בדיקה מקדמית (פרה־רולינג) מול רשות המסים, בשאלה אילו הכנסות שלו בישראל חייבות במס. זאת לאור היותו חברה זרה המחזיקה נציגות בישראל.

לאור הפנייה, הרשות הגדירה לבנק אילו עסקאות יהיו פטורות ממע"מ ואילו לא. למרות זאת, כך הועלה החשד, בברקליס ישראל החליטו לדווח על הכנסות שהיו חייבות לכאורה בתשלום מע"מ כהכנסות הפטורות ממנו. בעקבות כך החליטו ברשות המסים לפתוח בחקירה פלילית בחשד שהבנק נתן לכאורה מצגי שווא כדי להתחמק מתשלום מס.

במקביל לחקירה הפלילית בנק ברקליס, המיוצג על ידי עו"ד פנחס רובין ממשרד גורניצקי ושות', ניהל מגעים עם רשות המסים להגיע להסדר על תשלומי המס שבמחלוקת.

בברקליס שאפו כתנאי להסדר לעסקת חבילה שתכלול גם את סיום ההליכים הפליליים נגד הבנק. כאמור, לאחר מגעים בין הצדדים הוחלט שברקליס ישלם כ־80 מיליון שקל. במקביל גם ההליכים הפליליים נגד הבנק הסתיימו.

מנכ"ל ברקליס ישראל לן רוזן. נחקר בפרשה שהסתיימה, צילום: עמית שעל מנכ"ל ברקליס ישראל לן רוזן. נחקר בפרשה שהסתיימה | צילום: עמית שעל מנכ"ל ברקליס ישראל לן רוזן. נחקר בפרשה שהסתיימה, צילום: עמית שעל

גורמים הקשורים לברקליס אמרו בסמוך לפתיחת החקירה, כי ההתנהלות של עובדי הנציגות בישראל נעשתה בתיאום מלא עם הנהלת הבנק בלונדון ובידיעתה. לדבריהם, ברקליס עמד במהלך השנים האחרונות בקשר רציף עם הרשויות בישראל בענייני תשלומי המס, ואף קיבל חוות דעת מקצועיות ממומחים ישראלים על חבות המס של הבנק הזר בישראל. הבנק, כך הם מסרו, שיתף פעולה עם הרשות בחקירה ובהליך האזרחי והעביר לה את כל המסמכים ונתונים נוספים שהתבקשו ונמצאו בלב המחלוקת.

גורם נוסף הקשור לפרשה הוסיף כי "קבוצת המס הגלובלית של ברקליס ממוקמת בלונדון ועובדת ישירות מול רואי החשבון של הבנק, ארנסט אנד יאנג. ברקליס ישראל ומנהליו לא היו מעורבים כלל במדיניות המס".

מרשות המסים נמסר כי חובת הסודיות מונעת ממנה להתייחס לתיקים הנמצאים בטיפולה. מבנק ברקליס לא נמסרה תגובה.

נציגות ברקליס בישראל נפתחה ב־2008 ואינה נותנת שירותים ללקוחות פרטיים, אלא רק ייעוץ השקעות לחברות. לברקליס - אחת מחברות השירותים הפיננסיים הגדולות והוותיקות בעולם - פעילות גלובלית בבנקאות פרטית ובבנקאות הקשורה להשקעות, והיא מעסיקה כ־150 אלף עובדים ברחבי העולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות