אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה זמן ניתן לקיים חקירה פלילית בלי לחשוף חומרי חקירה בפני החשודים? צילום: shutterstock

כמה זמן ניתן לקיים חקירה פלילית בלי לחשוף חומרי חקירה בפני החשודים?

ביהמ"ש התייחס לסוגייה זו וקבע כי " אין חולק כי זכותו של חשוד להליך הוגן, אולם זכותו זו דרה לצדם של אינטרסים מקבילים ובכלל זה – אפשרות ניהול החקירה ללא מפרע, איסוף ראיות, חתירה לגילוי האמת, עם מינימום חשש לפגיעה בהליך החקירתי"

04.07.2017, 10:24 | זוהר שחר לוי

בית משפט השלום בראשל"צ דן בעניינו של חשוד בפרשת הלבנת הון והורה על שחרור חלק מנכסיו לצורך תשלום חובות לביטוח לאומי ולמס הכנסה. בקשתו של החשוד לקבל לידיו את חומרי החקירה בעניינו נדחתה: "זכותו של חשוד להליך הוגן, אולם זכותו זו דרה לצדם של אינטרסים מקבילים ובכלל זה – אפשרות ניהול החקירה ללא מפרע". הסנגור, עו"ד ציון סהראי: "זוהי חתירה תחת עקרונות הדמוקרטיה ובכוונתי לערער".

במסגרת בקשה של המשטרה להאריך את תפיסתה ברכוש של חשוד בעבירות הלבנת הון, עלה על הסדר היום נושא עקרוני בחקירות משטרתיות והוא האם ניתן לקיים חקירה לאורך זמן ולהאריך תפיסת נכסים מבלי להעביר לצד החשוד חומרי חקירה, כלומר במעמד צד אחד. התשובה, לפי השופט ארז מלמד, היא שניתן לעשות כן, אך נראה שצפויים עוד הליכי ערעור בנושא.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

בנובמבר האחרון עוכב שרל בן מרגי, בעלי מור שירותים, המספקת שירותי מטבע, על ידי המשטרה בחשד לביצוע עבירות של הלבנת הון ובהמשך נעצר למספר ימים. עיכובו היה במסגרת פרשה רחבת היקף שעסקה בהפקת חשבוניות פיקטיביות בהיקף של מאות מיליוני שקלים. במסגרת החקירה נעצרו מעורבים נוספים. החשד היה כי החברה שבבעלותו שימשה כ"פלטפורמה" לביצוע עבירות של הלבנת הון. במהלך החיפוש שנערך בביתו נתפס רכוש רב ונתפסו במקביל נכסים השייכים לו המצטברים להיקף של 2.4 מיליון שקל.

לאחרונה הגישה המדינה בקשה להאריך את משך תפיסת הנכסים לתקופה נוספת של שלושה חודשים. לשיטתה, החשד הוא כי בן מרגי ניהל רישומים כוזבים בהיקף של 4.5 מיליון שקל. המדינה טוענת כי מדובר בחקירה רחבת היקף וכי הבקשה להאריך את תפיסת הרכוש היא מידתית ויש לקבלה מה עוד שבמידה ויוגש כתב אישום בעניינו היא תבקש לחלט את הרכוש ככל שיורשע.

מנגד, טען סנגורו של בן מרגי, עו"ד ציון סהראי, כי מאחר וחלף זמן רב מאז פתיחת החקירה וכבר הוגשו במסגרתה מספר כתבי אישום, הרי שחובתה לחשוף המסמכים המשמשים בסיס לבקשתה. לדבריו, במסגרת ההליך בית המשפט נחשף למסמכים שונים שאינם מועברים לעיונו אלא במעמד צד אחד ופוגעים בזכות החשוד להליך הוגן. "המשך החזקת התפוסים", טען עו"ד סהראי, "הינה בלתי מידתית , פוגעת אנושות בחשוד ועלולה לגרום לסגירת עסקו ולהובילו לקריסה כלכלית".

"תכלית התפיסה הינה לצורך הבטחתו של חילוט אפשרי בעתיד", כתב השופט מלמד בהחלטתו. "יחד עם זאת לא ניתן להתעלם מזכותו של החשוד לקניינו, כמו גם לטענה לפיה ניהל עסק חוקי לחלוטין, וחטאו, ככל שחטא, מתמצא אך בהפרת חובת הדיווח בניגוד לחוק איסור הלבנת הון". בית המשפט הורה על שחרור חלק מהכספים והרכוש לצורך תשלום חובותיו של החשוד.

יחד עם זאת, בית המשפט דחה את טענתו הנוספת של עו"ד סהראי, לפיה החלטות בעניין תפיסת הנכסים התקבלו במעמד צד אחד באופן שפוגע בזכויות החשוד. "האם קיימת חובה לחשוף בפני החשוד את המסמכים שהוגשו לעיונו של בית המשפט בלבד?", שאל השופט מלמד והשיב כי התשובה היא שלילית. "חשיפת חומרי החקירה, ולו באופן חלקי, בשלב זה, עלולה לפגוע בהליך החקירתי, אשר הינו מורכב ממילא. אין חולק כי זכותו של חשוד להליך הוגן, אולם זכותו זו דרה לצדם של אינטרסים מקבילים ובכלל זה – אפשרות ניהול החקירה ללא מפרע, איסוף ראיות, חתירה לגילוי האמת, עם מינימום חשש לפגיעה בהליך החקירתי".

עו"ד סהראי, ממשרד רזניק, סרטל, סהראי, מסר: "חרף התנגדות עזה מצד הפרקליטות הורה בית המשפט לשחרר כמעט 200 אלף שקל מתוך הכספים שנתפסו. אשר לסוגייה המשפטית שעניינה הצגת מסמכים סודיים לעיון בית המשפט בלבד, טענתי היא כי לא ניתן לקיים דיון משפטי הוגן מבלי לחשוף את המסמכים לעיון ההגנה. קיום דיון באפן הזה חותר תחת עקרונות הדמוקרטיה והשיטה המשפטית הישראלית, ובכוונתי להגיש ערר על ההחלטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות