אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות אסון אשלים: בעל מניות בכיל מבקש מסמכים על פעילות רותם אמפרט למניעת תקלות צילום: המשרד להגנת הסביבה

בעקבות אסון אשלים: בעל מניות בכיל מבקש מסמכים על פעילות רותם אמפרט למניעת תקלות

עדי שפרעם טוען כי "מעשי ומחדלי נושאי המשרה בכיל וחברת הבת רותם אמפט גרמו לנזקים חמורים לחברות" ומבקש לחשוף את כל הדוחות שנערכו ביחס לתקינות בריכות אידוי השפכים וכן מסמכים המעידים על התחזוקה של התשתיות והמתקנים

04.07.2017, 16:14 | נעמי צורף
בקשה לגילוי מסמכים העוסקים בפעילות כיל ורותם אמפרט הוגשה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב. את הבקשה הגיש בעל המניות בכיל עדי שפרעם באמצעות עוה"ד עידן איידן, דוד תירוש ועידן דיין, לאחר שהמשרד להגנת הסביבה הודיע אמש על פתיחת חקירה פלילית נגד מנהלים בחברות רותם אמפרט וחברת האם שלה כיל בעקבות האסון הסביבתי בנחל אשלים בסוף השבוע האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הודעת המשרד, הנימוק הרשמי לחקירה הוא הזיהום הסביבתי שנגרם ביום שישי לאחר שבריכת מי גבס חומציים של מפעל רותם אמפרט קרסה. הדבר גרם להזרמת 100 אלף קוב תחמוצות למדבר ולזיהום נחל אשלים לאורך של יותר מ-20 קילומטר, תוך חשש לפגיעה מקיפה בחי ובצומח וגרימת נזק אקולוגי נרחב.

"קיימת (לכל הפחות) תשתית ראייתית ראשונית לכך שנושאי המשרה הבכירים ברותם ובכיל כשלו בהטמעת מנגנוני בקרה סבירים שהיה בהם להבטיח את ציות רותם להוראות החוק האוסרות על זיהום הסביבה", נכתב בבקשה, "וממילא ככל שהוטמעו מנגנוני בקרה כלשהם, כשלו נושאי המשרה בפיקוח על פעולות מנגנונים אלו ומנעו מעצמם להיות מודעים להפרות הדין ולסיכונים הנגזרים מהם".

קריסת בריכת האידוי של רותם אמפרט שגרמה לאסון בנחל אשלים, צילום: המשרד להגנת הסביבה קריסת בריכת האידוי של רותם אמפרט שגרמה לאסון בנחל אשלים | צילום: המשרד להגנת הסביבה קריסת בריכת האידוי של רותם אמפרט שגרמה לאסון בנחל אשלים, צילום: המשרד להגנת הסביבה

עוד נטען בבקשה כי "מעשי ומחדלי נושאי המשרה בכיל וברותם גרמו לנזקים חמורים לחברות, שבשלב זה טרם התגבשו במלואם, אך ברור כי מדובר בנזקים כספיים משמעותיים ביותר".

על פי הבקשה, כבר החלו להתקבל אינדיקציות ראשוניות לנזק שנגרם לכיל מאנליסטים בשוק ההון. כך למשל, נכתב בבקשה כי לאומי שוק הון מכמתים את הפגיעה המקסימאלית של הדליפה במפעל בכ-10 מיליון דולר ברווח התפעולי ובכ-100 מיליון דולר בהוצאות שיקום וקנסות מרביים.

שפרעם מבקש באמצעות באי כוחו כי בית המשפט יורה לכיל ורותם אמפרט לחשוף את כל הדוחות שנערכו ביחס לתקינות בריכות אידוי השפכים בעשור האחרון וכן מסמכים המעידים על התחזוקה של התשתיות והמתקנים של בריכות אלו.

בנוסף מתבקש בית המשפט להורות על חשיפת הנהלים שנקבעו על ידי כיל ורותם אמפרט בנוגע למניעה וטיפול באירועי שחרור חומר מזהם לקרקע, לניטור ובקרה מפני דליפות ולשיקום קרקעות ומקורות מים שזוהמו כתוצאה מדליפות וכמו כן דוחות ופרוטוקולים המעידים על יישום נהלים אלו.

עוד מתבקש בית המשפט להורות על חשיפת פרוטוקולי ישיבות דירקטוריוני החברות מהעשור האחרון בהם נידונו גורמי הסיכון שחלים על החברה כתוצאה מהפעלת בריכות האידוי, הנהלים שיש לקבוע כדי לעמוד בהוראות החוק והאמצעים שיש להפעיל לצורך בקרה על יישום נהלים אלו.

כמו כן, מתבקשת גם חשיפתם של דוחות מדידת המלאי של חומצה זרחתית ירוקה, תכתובות בין נושאי שמרה בחברות לבין המשרד להגנת הסביבה בקשר לבריכות אידוי השפכים ודוחות תחקור לבחינת הסיבות לאירועי דליפה מבריכות השפכים בעשור האחרון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אין ספק שהקנסות כולם יהיו בסכום נמוך מעלויות התחזוקה
ברור כשמש שאם היו מבצעים תחזוקה שותפת, אזי סך העלויות של זמן השבתת המערכות לצורך תחזוקה, בתוספת עלויות העבודה והחומרים לצורך התחזוקה, היה גבוה יותר מהקנסות המצחיקים שיוטלו על החברה. לכן - בישראל - אי תחזקה, זלזול בחוק, פגיעה בסביבה, בבעלי החיים ובבני האדם, משתלמת לרוב החברות במשק. מסקנה - צריך להטיל קנסות של כמה מיליארדים - כך שכל חברה תדע שחיסכון בעלויות תחזוקה שוטפת, ייתגמד מול הקנסות.
המגיב  |  05.07.17
2.
רק כאשר ישנה סכנה לנפילה בערך המניה בעלי עניין צועקים חמס?
היכן הייתם לפני כן כאשר היו כל "התקלות" הקודמות? מדוע אז לא ביקשתם את מסמכי הפעילות? אולי שתשלמו על הנזק הסביבתי מכספכם אוכלי פגרים מצויים? הגיע הזמן שכל התעשיות שגורמות נזק סביבתי ישלמו על תיקון הנזק (בדיוק כמו במקרה של BP בגולף של מקסיקו) כולל קנס לממשלה. כך אולי תחשבו יותר על הסביבה ולא רק על הכיס. הקנס לפי החוק אינו מרתיע מספיק 200K-1,600,000 ש"ח זה צחוק מהעבודה. צריך לשכתב את החוק כך שהקנס יהיה בהתאם לנזק הסביבתי שניגרם עם מינימום ותקרה הרבה יותר גבוהים משיש בחוק כעת.
חבר בחברה להגנת הטבע  |  04.07.17