אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתרון המדינה למחירי הירקות: שוק איכרים צילום: גל בן זאב

פתרון המדינה למחירי הירקות: שוק איכרים

אחרי שמשרד החקלאות ויתר על פיקוח על הרווחים של משווקי הירקות, הוא יוזם שוקי איכרים עם תוצרת ללא פערי תיווך, בעלות של 20 מיליון שקל ובשיתוף הרשויות המקומיות

06.07.2017, 08:28 | נורית קדוש

משרד החקלאות ישקיע מיליוני שקלים בפיתוח זירות מכירה ישירות מהחקלאי לצרכן בניסיון להתמודד עם המחירים הגבוהים של הירקות והפירות.

קראו עוד בכלכליסט

בקול קורא שפרסם המשרד, הוא מודיע על כוונתו להקצות 20 מיליון שקל לתמיכה בשווקי איכרים בין השנים 2017–2019. במשרד הסבירו את המהלך בכך שהקיץ האחרון התאפיין בריבוי התארגנויות עצמאיות של חקלאים למכירה ישירה במטרה לקצר את שרשרת האספקה ולהביא לצמצום פערי התיווך.

המשרד ערך מיפוי של השווקים הקיימים, לשם בחינת הצרכים הנדרשים והפעלה של שווקים חדשים וכדי לעודד ולהגדיל את היקפן של התארגנויות אלו במתווה יעיל יותר. המטרות הן להוריד את מחיר התוצרת החקלאית, להגדיל את הצריכה של פירות וירקות מייצור מקומי, ולסייע לחקלאים בודדים הפועלים באופן עצמאי להתאגד תחת פעילות של שוק וכך להגדיל קהל היעד.

בלי לפקח על הרווחיות

המהלך יוצא לדרך אחרי שבתום בחינה ממושכת של האפשרות לפקח על רווחיות המשווקים ממכירת ירקות ופירות, בחר המשרד שלא לפקח על הרווחיות אלא לחייב את רשתות השיווק והסיטונאים רק למסור דו"חות כספיים המפרטים את נתוני הרכישה והמכירה של פירות וירקות. בצו, שעליו חתם שר החקלאות אורי אריאל, יידרשו הרשתות והסיטונאים הגדולים לדווח בפרקי זמן קבועים הן על מחירי הפירות והירקות בשוק והן על הרווח מהמכירות.

שוק איכרים בתל אביב, צילום: צביקה טישלר שוק איכרים בתל אביב | צילום: צביקה טישלר שוק איכרים בתל אביב, צילום: צביקה טישלר

לאחרונה השיק משרד החקלאות סקר מחירים יומי של מחירי פירות וירקות סיטוניים. במשרד הסבירו כי הסקר, שיהיה נגיש לציבור באפליקציה חינמית ובאתר אינטרנט, יאפשר יותר שקיפות בנוגע למחירי התוצרת החקלאית, ויוכל לסייע לחקלאים לקבל תמורה הוגנת ליבולם. להערכת המשרד, השקיפות במחירים אף תגביר את התחרות ובכך תסייע בהבטחת מחירים מאוזנים והוגנים יותר לאורך שרשרת השיווק.

נקבע סל ירקות בסיסי

לאחר בחינת מספר חלופות אפשריות של סיוע לחקלאים הוחלט כי המתווה המועדף יהיה באמצעות תמיכה ישירה ברשויות המקומיות בסכום של עד 750 אלף שקל לרשות. בתמורה הרשויות יתחייבו להפעיל את אירועי שוק האיכרים. על הרשויות המקומיות הנתמכות להבטיח כי חלק מהתוצרת יהיה במחיר מוגבל: כדי לקבל את התמיכה, יידרשו הרשויות להתחייב לכך שבכל אירוע שוק איכרים יימכרו 16 סוגי פירות ובהם ירקות שמשרד החקלאות קבע כסל בסיסי, במחיר שאינו עולה על המחיר הסיטוני העדכני ביותר לאותו מוצר, בהתאם למחירון המתפרסם באינטרנט.

הסל כולל מלפפונים, עגבניות, פלפל אדום, חציל, בצל, גזר ותפוחי אדמה; בננות, תפוח מוזהב וסמית, אבוקדו, אשכולית, תפוזים ולימונים. עוד יידרשו הרשויות להציב שילוט בכניסה לשוק האיכרים המיידע את הצרכנים על המחירים בהם יימכרו המוצרים הבסיסיים המפורטים וכן, לא לגבות כל תשלום מהחקלאים עבור הצבה או הקמה של דוכן באירועי שוק האיכרים, גם לא בעבור חשמל, דמי ניהול, מים, ארנונה, שירותי ניקיון, שירותי פינוי פסולת ודמי שירות. הציבור הוזמן למסור את הערותיו תוך עשרה ימים.

המהלך להרחבת זירות המכירה הישירות, הוא תולדה של טענות קשות מצד החקלאים על מחירים נמוכים שהם מקבלים עבור התוצרת, עד כדי כך שלא תמיד משתלם להם לקטוף את הירקות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה