אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחר: כינוס חירום של ראשי רשויות נגד חוק התשלום לחברי מועצה צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

מחר: כינוס חירום של ראשי רשויות נגד חוק התשלום לחברי מועצה

ראשי רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ מתנגדים לחוק תשלום הגמול לחברי מועצה על השתתפות בישיבות. יו"ר מרכז השלטון המקומי איים השבוע שאם החוק יטיל חלק מהעלות על הרשויות "תהיה מלחמת עולם ונשבית את מערכת החינוך"

05.07.2017, 20:29 | שחר אילן

מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות יערכו מחר (ה') בתל אביב כינוס חירום של ראשי רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ נגד חוק תשלום הגמול לחברי מועצה על השתתפות בישיבות.

במרכז השלטון המקומי טוענים שעלות ההצעות השונות לתשלום לחברי המועצה נעה בין 68 מיליון שקל (הצעת יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם מהליכוד) ל-126 מיליון שקל (הצעת ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו). באוצר הסכימו לממן את ההצעות ב-20 מיליון שקל וגם זה רק לשנתיים וברשויות חוששים שההפרש ייפול עליהן.

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו"ר מרכז המועצות האזוריות עמיר ריטוב שלחו היום מכתב לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי בו ביקשו לזמן דיון דחוף בנושא. ביבס איים השבוע שאם החוק יטיל חלק מהעלות על הרשויות המקומיות "תהיה מלחמת עולם ונשבית את מערכת החינוך".

הנבחרים היחידים ברשויות המקומיות בישראל שמקבלים שכר הם ראש הרשות וחלק מסגניו. החוק אינו מאפשר לחברי מועצה רגילים ולסגנים שאינם בשכר לקבל אפילו החזר הוצאות או תשלום עבור השתתפות בישיבות. זאת, למרות שחברי מועצה נדרשים להשתתף בישיבות של מועצת הרשות והועדות שלה שרבות מהן נערכות בשעות העבודה. המצב הזה גם מקנה יתרון לעסקנים מקצועיים שמקבלים משכורת ממוסד הקשור למפלגתם.

ח"כ יוליה מלינובסקי, ישראל ביתנו, צילום: דוברות ישראל ביתנו ח"כ יוליה מלינובסקי, ישראל ביתנו | צילום: דוברות ישראל ביתנו ח"כ יוליה מלינובסקי, ישראל ביתנו, צילום: דוברות ישראל ביתנו

ועדת הפנים של הכנסת אישרה שלשום (ב') לקריאה ראשונה את הצעת החוק להענקת גמול לחברי מועצה עבור השתתפות בישיבות. את הצעת החוק מובילים הח"כים אמסלם ואכרם חסון (כולנו) ואוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת). בישיבה הביעו האוצר ומרכז השלטון המקומי התנגדות נחרצת לחוק.

ביום ראשון תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק נוספת ברוח זו של ח"כ מלינובסקי שעליה חתום גם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מהליכוד. ההצעה

של מלינובסקי תעניק לחברי מועצה תשלום כמו דירקטורים בחברות ממשלתיות על כל ישיבות המועצה או ישיבות דירקטוריון של חברה עירונית (750 שקל לישיבה) וחצי מתעריף זה על כל ישיבת ועדה עירונית (375 שקל).

כדי להקטין את בעיית העלויות של הרשויות המקומיות מציעים אמסלם ומלינובסקי שהשתתפות המדינה תהיה דיפרנציאלית כלומר היא תהיה גבוהה מאוד ברשויות חלשות ונמוכה ברשויות חזקות (דוגמת עיריית מודיעין בראשות ביבס).

מלינובסקי אומרת שבמצב הנוכחי "כדי להיות חבר מועצה אתה צריך להיות מיליונר או פנסיונר, כי צריך להשקיע המון זמן וכסף כדי למלא תפקיד. אם רוצים אנשים איכותיים ולא רק אינטרסנטים ומכערים צריכים למצוא מנגנון. ראש עיר מקבל משכורת". עם זאת ציינה שמדובר רק בהצעה שמתווה כיוון וניתן לשנותה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות