אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התנפלות על ההגרלה של כחלון: הסיכוי הגבוה ביותר - ביבנה צילום: תומי הרפז

ניתוח כלכליסט

התנפלות על ההגרלה של כחלון: הסיכוי הגבוה ביותר - ביבנה

שר האוצר הכריז לפני שלושה שבועות על הגרלת ענק של 15 אלף דירות בתוכנית מחיר למשתכן והביא לזינוק במספר הנרשמים. מתוך שבע הערים המבוקשות ביותר הסיכוי הגבוה ביותר לזכות הוא ביבנה. הביקוש הגבוה ביותר נרשם בראשל"צ

06.07.2017, 10:08 | ענת דניאלי

הסיכוי הממוצע לזכות בדירה בהגרלה הגדולה של פרויקט מחיר למשתכן בשבע הערים המבוקשות במדינה עומד על כ־12%, כך עולה מבדיקת "כלכליסט". בהגרלה הגדולה עליה הכריזו שרי האוצר והבינוי בחודש שעבר, יוגרלו 15 אלף יחידות דיור ב־24 ישובים ו־90 פרויקטים שונים. עד כה נרשמו אליה 37.2 אלף זוגות והיא תיסגר להרשמה ביום שבת הקרוב בחצות. תוצאותיה יפורסמו ב־14 באוגוסט.

קראו עוד בכלכליסט

בזמן ההכרזה הרשמית על ההגרלה בכ־80% מהפרויקטים עדיין לא הוגשה בקשה להיתר בנייה. לפי הבדיקה, במרבית המקרים גם בערים המבוקשות ביותר בתוכנית, עדיין לא החל אפילו ההליך הראשוני לצורך קידום הפרויקט.

בכדי שיזם יקדם פרויקט בנייה לאחר שרכש קרקע, גם לא במסגרת התוכנית, ראשית עליו להגיש את מסמכי התוכנית לוועדת התכנון המקומית לצורך קבלת היתר בנייה. בקשתו של היזם עוברת הליך מתמשך בו הרשות מבקשת שינויים ומתנה את קבלת ההיתר בשורה של דרישות. הזמן הממוצע לקבלת היתר מהרשות המקומית הנו כעשרה חודשים.

היתר בנייה מאושר קובע באופן סופי את גודלה של הדירה, מספר החדרים בה, גודלם של המרפסת והמחסן, מספר החניות, כיווני האוויר ושורה של נתונים נוספים החשובים לרוכשים על מנת לבחור דירה. מה גם שמחיר הדירה תלוי במידה רבה בתוכנית שתאושר.

בעת ההכרזה על ההגרלה הגדולה, מטה הדיור אמר בשקיפות כי מרבית הפרויקטים הכלולים בהגרלה עדיין לא קיבלו היתר בנייה, וכי רק בתוך שנה הזכאים ייפגשו עם היזמים. הפגישה מותנית בקבלת היתר בנייה.

הסיבה העיקרית שבגללה לא ניתן למכור את הדירות ללא היתר בנייה, היא שהקבלן עדיין לא סיים את תהליכי הרישוי בפרויקט ובמטה הדיור לא מעוניינים במקרים שבהם זוכה יבחר דירה ולבסוף יקבל דירה שונה מזו שלה ציפה.

שבע הערים המבוקשות

הדירות בהגרלה הגדולה אמנם מתפרסות על פני 24 יישובים, ישנן שבע ערים בהן הביקוש גבוה בהרבה מהביקוש ביתר היישובים. העיר עם הביקוש הגבוה ביותר היא ראשון לציון. להגרלות בעיר נרשמו עד כה כ־11,645 זכאים. זאת בזמן שבעיר מקדמים ארבעה פרויקטים בלבד בהם יש 456 יחידות דיור (ללא יחידות שמוקצות לבני המקום בלבד). הסיכוי הממוצע לזכות בהגרלה הגדולה ביחידת דיור בראשון לציון עומד על 4% בלבד. בשלב זה רק בפרויקט של לוזון ודניה סיבוס נפתחה בקשה לקבלת היתר בפרויקט.

ההכרזה על ההגרלה הגדולה של מחיר למשתכן, צילום: תומי הרפז ההכרזה על ההגרלה הגדולה של מחיר למשתכן | צילום: תומי הרפז ההכרזה על ההגרלה הגדולה של מחיר למשתכן, צילום: תומי הרפז

במקום השני בטבלת הערים המבוקשות נמצאת הרצליה עם 10,174 נרשמים. זאת בזמן שבעיר ישנן 885 יחידות דיור הנמכרות כחלק מההגרלה הגדולה (ללא יחידות שמוקצות לבני המקום בלבד). הסיכוי הממוצע לזכות ביחידת דיור בהרצליה עומד על 9%. רמי שבירו הוא היזם היחיד שלפרויקט שלו הוגשו מסמכים לצורך קבלת היתר.

במקום השלישי נמצאת העיר מודיעין עם כ־9,798 נרשמים. זאת בזמן שבעיר ישנן 1,033 יחידות דיור הנמכרות כחלק מההגרלה הגדולה (ללא יחידות שמוקצות לבני המקום בלבד). הסיכוי הממוצע לזכות ביחידת דיור במודיעין עומד על 10.5%. אף אחד מ־11 הפרויקטים שמקודמים בעיר לא הגיש מסמכים ראשוניים לצורך קבלת היתר הבנייה.

במקום רביעי נמצאת העיר בית שמש. הביקוש הגבוה בעיר נובע גם מכך שההגרלה בעיר פתוחה גם לזכאים מסדרה ב' בתוכנית - שלא נרשמו בתחילתה וגם כי הפרויקט מותאם לקהילה החרדית. מספר הנרשמים בעיר עומד על 9,063 וסיכוי הממוצע לזכות ביחידת דיור בעיר עומד על 12%. עשרת הפרויקטים בעיר לא הגישו עדיין מסמכים לצורך קבלת היתר בנייה.

במקום החמישי נמצאת העיר יבנה עם 6,907 נרשמים. זאת בזמן שבעיר יש 1,585 יחידות דיור המשתתפות בהגרלה (ללא יחידות שמוקצות לבני המקום בלבד). הסיכוי הממוצע לזכות ביחידת דיור בעיר עומד על 23% - הגבוה ביותר מבין הערים שנבדקו. גם ביבנה כל הפרויקטים טרם הגישו תכניות לצורך קבלת היתר בנייה.

במקום השישי נמצאת ראש העין עם 6,781 נרשמים. זאת בזמן שבעיר יש 1,351 יחידות דיור הנמכרות כחלק מההגרלה הגדולה (ללא יחידות שמוקצות לבני המקום בלבד). הסיכוי הממוצע לזכות ביחידת דיור בעיר עומד על 20% וטרם הוגשה אף בקשה בעיר לקבלת היתר בנייה.

במקום השביעי נמצאת רעננה עם 4,954 נרשמים. זאת בזמן שבעיר יש רק 106 יחידות דיור דירות המשתתפות בהגרלה (ללא יחידות שמוקצות לבני המקום בלבד). הסיכוי הממוצע לזכות ביחידת דיור בעיר עומד על 2%. מתוך ארבעת הפרויקטים בעיר בשניים יש כבר החלטה של הוועדה (היזמים שרבט גיורא ורמי שבירו) ופרויקט נוסף של חברת בוני בניין כבר הגיש מסמכים.

במסגרת תוכנית מחיר למשתכן רשאים הרשומים לסדרה א' לבטל פעמיים זכייתם בטרם ירדו לסדרה ב' שטרם נפתחו עבורה הגרלות פרט לבודדות. מרבית הרשומים להגרלה הגדולה מסדרה א' עדיין בעלי זכות לבטל את זכייתם. כלומר, יתכן כי חלק מאלו שנרשמו להגרלה הגדולה יבטלו את זכייתם וימשיכו להירשם להגרלות הגדולות.

בדומה למקרים שהיו עד כה בתוכנית, צפוי כי הראשונים לזכות ירכשו את הדירות הזולות יותר. ככל שיתקדמו ברשימת הזוכים הדירות שיוותרו יהיו יקרות יותר ולכן הסבירות שהזוכים בהן יבטלו את הרשמתם עולה.

זינוק במספר הנרשמים

ההגרלה הגדולה הבאה צפויה להיפתח ככל הנראה כבר בחודש ספטמבר. הגרלה זו צפויה לכלול כ־15 אלף יחידות דיור נוספות. בין הישובים שישתתפו בהגרלה זו ניתן למנות את אילת, בית דגן, מבשרת ציון, ראשון לציון, ראש העין, מודיעין ויישובים רבים נוספים ברחבי הארץ.

מפרסום ההגרלה הגדולה החל זינוק בהרשמות לתוכנית מחיר למשתכן. במהלך חודש יוני נרשמו כ־6,000 זוגות צעירים נוספים לתוכנית.

לצורך השוואה בחודש שעבר נרשמו 2,626 זוגות בלבד. כיום רשומים לתוכנית 93,125 זכאים וזכו כ־11 אלף בלבד. הרשומים החדשים זכאים להירשם להגרלות בסדרה ב' בלבד. עדיין לא ברור מתי ייפתחו ההגרלות עבור סדרה זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

50 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

46.
כחלון פוגע בצעירים - המשך
העיקר לטפל בדיור, גם כשהרבה ענפים אחרים פה גוססים ורקובים לו חשוב למצוא חן בעיניי מקבץ אנשים צעירים, שחלקם הגדול יכול לקנות דירה גם כרגע, ומעדיף לעשות כותרות ובאלגן והכל בשביל דור שחולם שממשכורת ממוצעת הוא יוכל לקנות פנטהאוז חלומי במקום דירת 4 חדרים סטנדרטית. חשוב מאוד להיזהר משינויים כי אוכלוסיה גדולה רכשה דירות לא בשביל ששר שצמא למנדטים ימחק להם את ההון העצמי.
דניאל  |  08.07.17
לכל התגובות