אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החברות ניסחה נוהל לשרים לבחירת דירקטורים צילום: צביקה טישלר

רשות החברות ניסחה נוהל לשרים לבחירת דירקטורים

הנוהל נועד להסדיר מינוי מועמדים מתוך נבחרת הדירקטורים הרשמית ולהקשות על עקיפתה

06.07.2017, 08:04 | עמרי מילמן

בזמן שמבקר המדינה בוחן קשרים בין עובדי רשות החברות למועמדים לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות מנבחרת הדירקטורים, במסגרת דו"ח שהוא מחבר בנושא, הרשות פרסמה שלשום לשרי הממשלה נוהל המסדיר את הטיפול במועמדים שאינם חלק מהנבחרת, כדי להתייחס למסלול שזכה לכינוי "מסלול עוקף נבחרת".

הנוהל הרשמי שהופץ לשרים לא שונה מהדרך בה פעלה הרשות עד כה, אולם כחלק מתהליך ההסדרה הוצא מסמך לשרים באופן רשמי, המנמק גם מדוע הם נדרשים להתייחס בראש ובראשונה למועמדים בנבחרת הדירקטורים ולא לחפש מועמד אחד שיתאים למשרה.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל לבדיקת מבקר המדינה שדרש את התייחסות הגורמים המעורבים לפני כארבעה חודשים, מקדם ביטן בימים אלו את מה שמכונה "חוק הג'ובים" שמסיר את הדרישה לכישורים עודפים מצד שרים וחברי כנסת. מבקר המדינה ביקש מהכנסת להמתין עם החקיקה עד שיפרסם את ממצאיו בנושא רשות החברות. על פי הערכות הממצאים אמורים להתפרסם בקרוב.

מימין: שי באב"ד ואורי יוגב, צילום: אוראל כהן מימין: שי באב"ד ואורי יוגב | צילום: אוראל כהן מימין: שי באב"ד ואורי יוגב, צילום: אוראל כהן

הנוהל המוסדר קובע כי שרים שמעוניינים במועמד שאינו חלק מהנבחרת נדרשים להעביר פנייה בכתב לרשות החברות שחתומה על ידי שר האוצר והשר הרלבנטי לחברה הממשלתית. מודגש כי לא תתקבל פנייה החתומה על ידי עוזרים שונים לאור חוסר תיאום שהתרחש בעבר בין שרים לעוזריהם. אותם שמות יפורסמו באתר הרשות לציבור הרחב. תוך יומיים מפניית השרים יישלח שאלון "תואם נבחרת" לאותו מועמד של השרים שידרש לענות עליו תוך חודש. רשות החברות אף מבהירה כי אם המועמד לא משתף איתה פעולה וממלא את השאלון, ניתן יהיה לא לאשר את המינוי. רק אם אותו מועמד מקבל ציון שעומד בתנאי הסף של נבחרת החברות הוא יוכל לעבור לשלב ועדת גילאור שנדרשת לאשר מינויים בכירים בשירות הציבורי.

הרשות הוציאה את הנוהל החדש כחלק מתוכניות העבודה שלה, ובהתאם לדרישות של מבקר המדינה. כמעט מחצית מהנוהל מוקדש להבהרת המחוייבות של השרים לא

להסתפק במועמד שלהם ש"יוכשר" במסלול עוקף נבחרת אלא לבחון אותו לצד מועמדים אחרים. בנוהל מצויין כי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה קובעת כי "אל לו לשר להסתפק בבחינתו של מועמד אחד, אלא עליו לבחון ולהשוות את כושרם ותכונותיהם של מספר מועמדים למינוי. לצורך זה עליו לעשות להרחבת מאגר האנשים שמתוכם ניתן לבחור את המועמדים הראויים ביותר".

מנהל רשות החברות, אורי יוגב, אמור לסיים את תפקידו בחודש ספטמבר. מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ונציב שירות המדינה לשעבר משה דיין החליטו עוד ב־30 באפריל להקים ועדת איתור לתפקיד מנהל רשות החברות.

במקביל ועדת השרים שהקים ראש הממשלה, שבראשה עומדים שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין אמורה גם היא לעסוק בנושא נבחרת הדירקטורים. לאחר שגיבשה הוועדה המלצה שהציע שר האנרגיה יובל שטייניץ, לפני שלושה חודשים, לצמצם את חברי ועדות האיתור מ-5 ל-3 כפשרה בין הרצון של שר השיכון גלנט לבטל את ועדות האיתור של בכירי המגזר הציבורי, לבין התנגדות הדרגים המקצועיים, ולמנות משנה למנכ"ל במשרדי הממשלה שמונים מעל 150 עובדים - היתה אמורה לבחון את עתיד נבחרת הדירקטורים. אולם היא לא התקדמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות