אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
CNN פתחה את עונת ציד הטרולים - ועברה את הגבול

דו"ח טכנולוגי

CNN פתחה את עונת ציד הטרולים - ועברה את הגבול

CNN מתנקמת בטרול שהפיץ את הסרטון של הנשיא טראמפ ומסתבכת, פרשת ההטרדה המינית שאלון מאסק היה רוצה לשכוח, חברת Photobucket מוחקת תמונות של משתמשים ומה קורה כשמשלבים רובוטיקה עם אירוטיקה

06.07.2017, 16:44 | יוסי גורביץ

תפסנו את הטרול!

בתחילת השבוע פרסם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטוויטר סרטון gif שבו הוא נראה כשהוא מכה אדם אחר, כשעל ראשו כתובית של CNN. הסרטון המקורי ישן יחסית, מהתקופה שבה הנשיא היה בעיקר סלבריטי סוג ב'. פרסום הסרטון היכה גלים, משום שהוא תיאר מצב בו מנהיג המעצמה החזקה בעולם מרביץ לכלי תקשורת.

מאין הגיע הסרטון הזה? CNN החליטו לברר. אנשי המערכת התחקו אחריו אל אחד הפורומים הידועים לשמצה של אתר רדיט, r_donald. את הסרטון העלה משתמש בעל הכינוי המלבב hanassholesolo. בדיקות נוספות גילו שמדובר באדם בעל עבר ניאו-נאצי מרשים. הבחור, שחשב שהוא יוכל להפיץ תוכן שנאה ואלימות ברדיט בלי שאף אחד יזהה אותו, הופתע כשהגיעו אליו אנשי CNN ופרסם פוסט התנצלות. רדיט, כהרגלה, מחקה את הפוסט.

מתוך הסרטון שפרסם טראמפ מתוך הסרטון שפרסם טראמפ מתוך הסרטון שפרסם טראמפ

אבל CNN לא הסתפקה בכך: הרשת הודיעה שהיא יודעת את זהותו של מר hanassholesolo ונמנעת מלחשוף אותה רק משום שהוא הביע חרטה ומחק את התוכן שיצר. בנוסף, הצהירה שהמטרה היא למנוע מאחרים מללכת בדרכו - ותחשוף את זהות הטרול אם יחזור להטריל.

באותו רגע, יצרו מדעתם כל אתרי הקונספירציה הימנים בארצות הברית. הם טענו ש-CNN סוחטת את הטרול האומלל, שהוא בכלל ילד בן 15 (בתגובה, אמרה CNN שהוא בן 37) ואפילו ג'וליאן אסאנג' דחף את ראשו החולה לקלחת והודיע ש-CNN עברה על החוק במדינת ניו יורק. הטרול הימני הידוע Weev הודיע שהוא מתכוון לבצע התקפת דוקסינג ולחשוף את הפרטים על העיתונאים של CNN ואת בני משפחותיהם; הוא פרסם את האיום שלו ב-Daily Stormer, אתר ניאו נאצי מוביל. כפי שציינו בגיזמודו, זה בעצם המודוס אופרנדי הקבוע של תומכי טראמפ: להפוך את התקשורת לסיפור, להאשים אותה בפשע, וליילל עד השמיים.

לטרול מגיע להיענש ויש להניח שלא מדובר בברנש חיובי במיוחד. ואולם, CNN עברה פה את הגבול: היא השתמשה במשאבים העצומים שלה כדי למצוא אדם פרטי, שפרסם קליפ, אותו הפך נשיא ארה"ב לסנסציה. לו רצתה, יכלה CNN לתבוע את הטרול - בגין השחרת שמה או שימוש בלתי חוקי בלוגו שלה. תחת זאת, היא בחרה להניח קולר על צווארו ולאיים עליו בשיימינג; דבר שהגיוני שמשתמשים יעשו זה לזה (כשכוחותיהם שקולים, או כשהמבייש חלש יותר), אבל לא כשתאגיד עושה את זה. הטרול היה צריך לקחת בחשבון שיש מצב שיתפסו אותו, אבל הוא עדין (מין סוג של) בן אדם, שכוחו חסר משמעות אל מול זה של תאגיד כ-CNN. מוסר השכל: חישבו היטב לפני שאתם מטרילים.

הפגישה שטסלה מנסה לקבור

עמק הסיליקון כולו מסתחרר משורה של האשמות על הטרדות ותקיפות מיניות פחות או יותר בכל הענפים שלו, כשהמכה האחרונה היא בענף ה-VC, קרנות ההון סיכון. לפני מספר חודשים התלוננה מהנדסת בטסלה, איי ג'יי ונדרמיידן, על כך שהיא סבלה מאפליה מינית ואף תבעה את החברה. זמן קצר לאחר מכן טסלה פיטרה אותה.

כעת נחשפת העובדה שכשבוע לאחר התביעה שהגישה ונדרמיידן, לקראת יום האישה הבינלאומי, נערכה טסלה להציג לנשים העובדות בה סדנה על שמנים אתריים וכיצד הם יכולים לשפר את חייהן. חלק ניכר מהעובדות התלוננו על כך שיש להן דברים אחרים שיכולים לשפר את חייהן, כולל טיפול בהטרדה מינית בחברה. נערכה ישיבת עובדים ובה הציגה ונדרמיידן את טענותיה, ואז עלו אחריה כ-20 נשים ושטחו כל אחת את הפגיעות שהן ספגו. הן תיארו סביבת עבודה עוינת לנשים; אחת מהן תיארה חלקים של המפעל כ"אזור ציד". כאשר המנחה שאלה את הנשים כמה מהן ספגו שריקות ורמיזות מיניות מעובדים גברים, חלק ניכר מהן הרימו את היד.

הטרדה מינית? לא אצלנו. וגם לא תלונות על הטרדה מינית. מאסק, צילום: בלומברג הטרדה מינית? לא אצלנו. וגם לא תלונות על הטרדה מינית. מאסק | צילום: בלומברג הטרדה מינית? לא אצלנו. וגם לא תלונות על הטרדה מינית. מאסק, צילום: בלומברג

טסלה ממש לא אוהבת לדבר על האירוע הזה. הוא לא מתאים לדימוי שלה, של חברה עתידנית שמקדמת מכוניות יקרות לאנשים עם יותר מדי כסף. הפגישה נוהלה על ידי שישה גברים ואישה אחת. המנהלים במקום - אלון מאסק לא נכח בפגישה – נראו מזועזעים ממה שהם שומעים. אחד מהם אמר שהמצב לא קביל מבחינתו, כי יש לו בנות – ופה התפוצצו חלק מהנשים בפגישה, כשהן מציינות שיש להן זכויות בלי קשר לשאלה האם למנהל יש בנות.

לא ידוע באלו צעדים נקטה החברה אחר כך; הדבר היחיד שידוע הוא שהמפוטרת היחידה היתה ונדרמיידן ושזמן קצר לאחר פיטוריה שלח מאסק מייל לכל עובדי החברה ובה התרה בהם לא לתבוע את החברה: "אם אתה חלק מקבוצה בעלת יצוג חסר, אין לך את הזכות להיות חלאה בעצמך. היו לנו כמה מקרים בטסלה שבהם מישהו מקבוצה בעלת יצוג חסר קיבל עבודה או קודם מעבר למועמדים מוכשרים אחרים ואז החליט לתבוע את טסלה במיליוני דולרים כי חש שהוא לא קודם מספיק. זה בעליל לא קול". מטסלה נמסר בתגובה שמאסק לא התייחס לוונדרמיידן בשמה.

במזרח אין כל חדש

משרד הפנים של אוקראינה הודיע אמש (ד') שהוא הצליח לבלום עוד מתקפה גדולה נוסח Petya, שהתחילה ב-01:40 שעון קייב ואמורה היתה להגיע לשיאה באזור 16:00. המשטרה בלמה את ההפצה של הווירוס, שאמורה היתה לצאת משרתי חברת Intellect Service האוקראינית. המשטרה פשטה על משרדי החברה והחרימה את השרתים.

לטענת הרשויות, תוכנה פופולרית של Intellect Service, בשם M.E. Doc (יישום ניהול חשבונות שנפוץ מאוד באוקראינה) הכילה דלתות אחוריות שמאפשרות הפצה של נוזקת Petya. החברה הכחישה תחילה את קיומה של דלת אחורית, אבל אחר כך הודתה בה ואמרה שהיא פועלת בדחיפות לסגירתה.

ההודעה שמציגה נוזקת הכופר פטיה, צילום: The Hacker News ההודעה שמציגה נוזקת הכופר פטיה | צילום: The Hacker News ההודעה שמציגה נוזקת הכופר פטיה, צילום: The Hacker News

במקביל, מישהו נכנס לחשבון הביטקוין של Petya ורוקן אותו מכ-10,000 דולר בביטקוין; מיד לאחר מכן נכנס מהחשבון ההוא כסף כתרומה לאתרים DeepPaste ו-PasteBin; וזמן קצר לאחר מכן, הועלתה לשני האתרים האלה הודעה שאומרת שניתן לשחזר את הקבצים ש-NotPetya הצפין תמורת 100 ביטקוין – שווה ערך של כרבע מיליון דולר.

מי שזה לא יהיה, הוא השאיר קישור לחדר צ'ט ברשת האפלה, שם אפשר ליצור איתו קשר. חוקרי אבטחה סבורים שמדובר בהטרלה של עיתונאים. עבדכם הנאמן סבור שמדובר בניסיון של שירותי המודיעין של פוטין לשוב ולטשטש את התקפת החבלה שלהם כנגד אוקראינה כאילו היא התקפת כופר.

קצרצרים

1. אלפי סוחרים קטנים באמזון, איביי ואטסי התעוררו לפני מספר ימים וגילו שהאתר שלהם הפך לשרץ ענק: התמונות שבאמצעותן הם קידמו את המוצרים שלהם נעלמו והותירו הודעות שגיאה מכוערות של Photobucket, ענקית אחסון התמונות. מסתבר שזו עשתה תרגיל מסריח והעלימה את כל התמונות של כל מי שלא השליש לה 400 דולר כדמי שימוש שנתיים עבור הזכות (החינמית עד כה) של שימוש בתמונות באתר שלישי. משתמשים זועמים האשימו את פוטובקט בסחיטה, אבל זו ציינה בתגובה שלפני שבועיים היא הודיעה שהיא משנה את תנאי השימוש שלה ואם לא טרחתם לברר מה זה אומר, לכו דברו עם הלמפה.

2. מרטין שקרלי הוא לטעמי אחד האנשים הבזויים ביותר בעולם: מדובר במנכ"ל חברת תרופות לשעבר, שהעלה את המחיר של התרופות לטיפול באיידס ביותר מאלף אחוזים כי הוא יכול (ולא התבייש או התנצל). שקרלי נבעט מטוויטר לפני מספר חודשים משום שהיא הטריד בשיטתיות עיתונאית - וכעת הוא בבית משפט בשל חשד להונאות פונזי סדרתיות. המשפט הפך לסוג של סנסציה כאשר 232 (!) מושבעים פוטנציאליים נפסלו, משום שהם הודו שהם לא יוכלו לשפוט את שקרלי בהגינות, שכן מבחינתם, מדובר בילד האהבה של לוציפר וקרואלה דה ויל. כעת הורתה השופטת לשקרלי להפסיק להשתמש בטוויטר – הוא פתח חשבון בדוי – משום שהלז השתמש בו כדי להפיץ את הגרסה שלו על המשפט, מה שיכול היה לזהם את דעתם של המושבעים. התביעה טוענת שזה בדיוק מה ששקרלי ניסה לעשות, וכאן יש לנו צורה חדשה של שימוש במדיה חברתית כדי לשבש משפט מושבעים. עוכר דינו של שקרלי טוען שזה כלל איננו המצב, ושמרשו פתית השלג פשוט נסער.

מרטין שקרלי, צילום: בלומברג מרטין שקרלי | צילום: בלומברג מרטין שקרלי, צילום: בלומברג

3. ריו דה ז'נרו סובלת מעליה חדה בקרבות יריות בין כנופיות לבין עצמן ובינן לבין המשטרה (וזה ביום טוב שבו אפשר להבחין בין הכנופיות ובין המשטרה). שני הצדדים לא בדיוק שמעו על משמעת אש, וזה אומר שלא מעט אזרחים מוצאים עצמם באמצע קרב מאולתר כמה פעמים ביום. פיתוחים חדשים נועדו לעזור להם: שתי אפליקציות שהמטרה שלהן היא לדווח לתושב המודאג היכן מתרחשים ברגעים אלה ממש קרבות עירוניים, כדי שיוכל לוודא שהוא לא בסביבה. מדובר באיום מוחשי: מתחילת השנה נרשמו במחוז ריו דה ז'נרו 2,329 מקרי רצח ועוד 480 מקרי הרג על ידי המשטרה – עליה של 11% במספר מקרי הרצח מהתקופה המקבילה אשתקד ועליה של 50% (!) במקרי ההרג על ידי המשטרה.

4. טוב, זה היה צפוי: תעשיית הרובוטיקה נערכת, בחשש מסוים, למיזוג עם תעשיית האירוטיקה. המכון לרובוטיקה אחראית ציין שכרגע יש בשוק רובוטים – "בובות אהבה אנדרואידיות" כלשונו – שמסוגלות ליישם 50 תנוחות מיניות. המשתמש שיש לו יותר מדי כסף - המחיר נע בין 5,000 ל-15,000 דולר - יכול לבצע התאמה של האנדרואיד לטעמו האישי. כבר עכשיו השאלה הגדולה היא האם העמדתם של רובוטים כאלה לרשותם של עברייני מין תצמצם את הנטיה שלהם לפשוע, משום שהרובוטים יספקו את הצרכים שלהם, או האם קיומם של רובוטים חסרי מגן שאתה יכול לנסות עליהם כל סטיה אפשרית תהווה זרז לפגיעה באנשים אמיתיים.

5. ג'ון מקאפי, היוצר של תוכנית האנטי וירוס שנושאת את שמו ואחד האנשים הכי אקסצנטריים בהייטק , נאלץ להתפשר בתביעה שהגיש נגד אינטל: הוא דרש שיותר לו להשתמש בשמו על מוצרי טכנולוגיה, בעוד שאינטל - שרכשה את חברת מקאפי - ושהדבר האחרון שהיא צריכה זה הפסיכי הזה מסתובב בסביבת מוצרי טכנולוגיה, אמרה שלא יקום ולא יהיה. זה נגמר בכך שמקאפי איבד את זכותו להשתמש בשם שלו לכל מוצר הגנת סייבר, או כל מוצר או שירות הגנה אחר. מצד שני, הוא שומר על זכותו להשתמש בשם שלו למצגות, פרסום וקידום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות



7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
טרול? פיספסתי כאן משהו?
לא התעמקתי בסיפור אבל אתה כרגע מתאר כיצד בנאדם קילל או פירסם ביקורת על CNN בנוסח PWNED!!!- בתגובה CNN מאיימת לעשות לו דוקסינג ולשסות בו את האספסוף הליברלי האלים, והוא ה'טרול' הבעייתי בסיפור?!?! אתה, שצועק 'פשיזם' כשמנסים (ולא מצליחים) להוריד הסתה אנטישמית מהאינטרנט, קורא להעניש אדם שסיפר בדיחה פוליטית על כמה שCNN חטפו מטראמפ? ואו. פשוט ואו.
wtf?  |  06.07.17
4.
טעות בכתבה: CNN טענה שהטרול התנצל מיוזמתו
ניסוח הדברים בכתבה הזו מטעה ומפיץ את תיאוריות הקונספירציה שעלו ברשת. להלן התגובה המקורית של CNN בתירגום לעברית: "אחרי פירסום ההתנצלות, הטרול פנה ל-CNN כדי לאשר אותה. בראיון ניכר שהוא חושש שזהותו תתגלה וביקש למנוע זאת מתוך חשש לחייו. רשת CNN לא מפרסמת את שמו של הטרול בגלל שהוא אזרח פרטי שפירסם בקשת התנצלות נרחבת, הראה את חרטתו בטענה שהוריד את הפוסטים המעליבים מהרשת, ובגלל שהוא אמר שהוא אינו מתכוון לחזור על התנהגות מגעילה זו שוב. בנוסף, *הוא אמר* שהתנצלותו יכולה לשמש דוגמה לאחרים כיצד לא לנהוג". אומנם CNN גילתה את זהותו של הטרול לפני פירסום ההתנצלות של הטרול, אך אין שום הוכחות שהיא הכריחה אותו לעשות זאת. ההחלטה שלה לא לפרסם את זהות הטרול היא בהתאם לבקשתו וה"איום" לפרסם את זהותו אם יחזור לסורו הגיוני, שהרי זו תהיה הוכחה שההתנצלות היתה שקרית ונועדה רק כדי לאפשר לו להמשיך להטריל (לא רק את CNN - הטרול פירסם גם תגובות גזעניות ובפרט אנטישמיות).
Tina  |  06.07.17
לכל התגובות