אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ נפגש עם פוטין: "זה כבוד להיות איתך" צילום: אי פי איי

טראמפ נפגש עם פוטין: "זה כבוד להיות איתך"

היום יצאה לדרך פסגת מנהיגי המדינות המתועשות בעיר המבורג שבגרמניה. בפסגה יועלו לדיון נושאים רגישים רבים, שצפויים להציב את טראמפ בעמדת מיעוט, בהם המלחמה בשינוי האקלים, מדיניות המכסים שהוא מקדם, והתגובה לניסוי הטילים של צפון קוריאה

07.07.2017, 17:33 | ליטל סמט

פסגת מנהיגי המדינות המתועשות, G20, יצאה לדרך. הפסגה בהמבורג, גרמניה תימשך יומיים, ויריית הפתיחה שלה היתה הפגישה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לאחר שלחצו יד בפתח הה, בשעה 16:45 נועדו השניים בפגישה רשמית ובה אמר טראמפ לפוטין: "זה כבוד לפגוש אותך". בתגובה אמר נשיא רוסיה: "אני נרגש לפגוש איתך אישית ואני מצפה שפגישתנו תביא עימה תוצאות". נשיא ארה"ב סירב להתייחס לשאלה שהופנתה אליו ולפיה ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב הביאה אותו לבית הלבן, אך אמר לפוטין: "עינינו נשואות קדימה לקראת דברים חיוביים רבים שיקרו עבור רוסיה וארה"ב".

קראו עוד בכלכליסט

קרובים מתמיד. טראמפ ופוטין, צילום: אי פי איי קרובים מתמיד. טראמפ ופוטין | צילום: אי פי איי קרובים מתמיד. טראמפ ופוטין, צילום: אי פי איי

הפגישה עוררה עניין רב, על רקע החקירה בארה"ב על ההתערבות הרוסית בבחירות שהסתיימו בניצחונו של טראמפ. "אני מצפה לפגישות עם מנהיגי העולם, כולל לפגישה שלי עם ולדימיר פוטין. יש לנו הרבה על מה לשוחח", צייץ טראמפ הבוקר לפני הפגישה. הטענה הרשמית שנשמעה לפני הפגישה היתה שבכוונתם לתקן את היחסים שנפגעו מהטענות בארה"ב שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות.

לחיצת היד בין שני הנשיאים:

סרטון קצר שפורסם בעמוד הפייסבוק של ממשלת גרמניה הראה את שני המנהיגים לוחצים ידיים, וטראמפ אף מניח את ידו על הגב של פוטין ושניהם מחייכים. לפי דיווח ב-NBC, השתתפו בפגישה הרשמית בין שני הנשיאים 4 אנשים נוספים בלבד: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון, הנחשב מקורב לטראמפ, ושני מתורגמנים.

מימין: פוטין וטראמפ לוחצים יד, לראשונה, צילום: רויטרס מימין: פוטין וטראמפ לוחצים יד, לראשונה | צילום: רויטרס מימין: פוטין וטראמפ לוחצים יד, לראשונה, צילום: רויטרס

על הפרק בפסגה: הסכם האקלים וצפון קוריאה

אף שבינתיים הפגישה משכה את מרבית תשומת הלב התקשורתית עד כה, בפסגה צפויים לעלות לדיון נושאים רגישים רבים, רובם יציבו את טראמפ בעמדת מיעוט, ביניהם המלחמה בשינויי האקלים והסכמי הסחר בין המדינות, זאת בנוסף לדיונים על אופן התגובה לניסויי הטילים בצפון קוריאה.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המארחת את הפסגה מתכוונת להעלות את נושאי האקלים לראש סדר הדיונים, והתחייבה כבר להגן על הסכם פריז, שממנו פרש בחודש שעבר טראמפ. "אני אעשה כל שביכולתי למצוא פשרה ותשובות לשאלות החשובות ביותר לעיצוב הגלובליזציה", אמרה אתמול מרקל לעיתונאים. "באופן טבעי, נושא האקלים יעלה פה לדיון, וכפי שאתם יכולים להבין יתקיימו פה דיונים לא קלים בכלל".  

היום בנאום הפתיחה שלה אמרה מרקל: "כולנו מודעים לאתגרים הגלובליים הגדולים שעומדים בפנינו. אנחנו יודעים שהזמן קצר ולכן לרוב אפשר למצוא פתרונות רק אם נהיה מוכנים להתפשר ולעבוד ביחד מבלי להתכופף יותר מדי לאחור, שכן בוודאי שאנחנו יכולים להביע דעות שונות על חלק מהנושאים".

הפגנות בכינוס ה-G20 בגרמניה, צילום: איי אף פי הפגנות בכינוס ה-G20 בגרמניה | צילום: איי אף פי הפגנות בכינוס ה-G20 בגרמניה, צילום: איי אף פי

במהלך הפסגה צפוי טראמפ למצוא עצמו תחת התקפה מאירופה וסין גם בכל הקשור למדיניות "לקנות תוצרת ארה"ב" שהוא מנסה לקדם, שכוללת איום להטיל מכס של 20% על ייבוא פלדה. נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק ונשיא הנציבות האירופית ז'אן - קלוד יונקר מיהרו להזהיר את טראמפ כי יהיו השלכות למהלך מסוג זה. במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו בהמבורג אמרו כי אירופה תגיב אם טראמפ יפצח במלחמת סחר על ידי הטלת מכסים. "אירופה מוכנה להגיב באופן מיידי ומידתי", הזהירו.

המבורג סוערת

הפסגה כולה יוצאת לדרך על רקע הפגנות המוניות שארגנו בימים האחרונים פעילים נגד גלובליזציה. אתמול הפגינו כ-12 אלף אנשים בהמבורג, וקיימו צעדה בשם "ברוכים הבאים לגיהנום", הם הציתו מכוניות וזרקו פצצות עשן. על מנת למנוע הפרעות נוספות קרוב ל-20 אלף שוטרים הוצבו ברחובות המבורג במטרה לשמור על השקט, והרשויות אסרו על קיום צעדות בעיר.

עם זאת, ההפגנות נמשכות גם היום, ולפי הדיווחים הגברת הראשונה של ארה"ב מלניה טראמפ נאלצה לוותר על סיור מתוכנן בעיר עם שאר בני ובנות הזוג של המנהיגים, לאחר שבשל ההפגנות מחוץ למלון שלה לא קיבלה אישור ביטחוני לעזוב. בדומה, שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה נאלץ לבטל אירוע עם תלמידי בית ספר בשל המצב הביטחוני בעיר.

הפגנות בפסגת ה-G20 בהמבורג, היום, צילום: איי פי הפגנות בפסגת ה-G20 בהמבורג, היום | צילום: איי פי הפגנות בפסגת ה-G20 בהמבורג, היום, צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות