אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם: תם עידן הכסף הקל של הבנקים המרכזיים צילום: בלומברג

מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם: תם עידן הכסף הקל של הבנקים המרכזיים

ריי דליו, מייסד ברידג'ווטר, התייחס לשינוי האסטרטגיה המוניטארית בקרב נגידים. בשנה שעברה נחשף ב"כלכליסט" סיפורה של הקרן המסתורית, המתנהלת בסודיות לפי עקרונות ביזאריים ונוקשים

07.07.2017, 18:07 | שירות כלכליסט

ריי דליו, המייסד של ברידג'ווטר, קרן הגידור הגדולה בעולם, טוען כי עידן הכסף הקל מגיע לסיומו. במאמר שפרסם אתמול (ה') בלינקדאין, הסביר דאליו כי "כפי שניתן להבין" הבנקים המרכזיים מסמלים את סיומה של תקופה שנמשכה תשע שנים של הקלה מוניטארית.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, נגידי הבנקים משנים אסטרטגיה ומתמקדים כעת בהעלאת שיעורי הריבית בקצב שישמור על הצמיחה והאינפלציה מאוזנים. אולם, הם מסתכנים בהאטה נוספת אם יטעו. "האחריות שלנו כעת היא להמשיך לרקוד, אבל קרוב יותר ליציאה תוך ניסיון לקרוא בקפה", כתב דאליו.

מאמר זה מצטרף למאמר נוסף שפרסם במאי, אז כתב שהוא מודאג לגבי העתיד וחושש שהעוצמה של ההאטה הבאה עלולה ליצור "מחלוקות חברתיות ופוליטיות גדולות יותר משקיימות עכשיו". ואילו הפעם הוא דווקא אמר כי הגיע הזמן לעצור ולהודות לנגידי הבנקים המרכזיים שקידמו מדיניות של הקלה מוניטארית. "הם נלחמו כדי לעשות זאת, והותקפו יותר משהוערכו על כך".

דליו מסיים את המאמר בטענה כי אינו חושב שבועת חובות עומדת להתפוצץ בקרוב, בעיקר מכיוון שבשנים האחרונות הופחת המינוף במאזנים. עם זאת, הוסיף: "אנחנו רואים הסתברות גדולה יותר ל-'Big Squeeze'.

ריי דליו, צילום: בלומברג ריי דליו | צילום: בלומברג ריי דליו, צילום: בלומברג

בתחילת חודש מרץ פורסם כי דליו, גורו ההשקעות המסתורי שקרן הגידור שלו מתנהלת כמו כת סודית בלב יער בקונטיקט, פורש. עם זאת, פורסם אז, הוא ימשיך לכהן כיו"ר משותף וסמנכ"ל השקעות משותף בקרן שנחשבת לקרן הגידור הגדולה בעולם.

סיפורו המדהים של דליו, שמנסה לשבט את מוחו למחשב כדי שהקרן שהקים תמשיך להכות את המתחרים שנה אחרי שנה, נחשף ב"כלכליסט" לפני כשנה וחצי. הקרן מתנהלת בסודיות מוחלטת לפי עקרונות ביזאריים ונוקשים, ומי שלא מציית נזרק החוצה.

 

כתבות שנעשו על הקרן ב"וול סטריט ג'ורנל" ו"ניו יורק טיימס" ציטטו עדויות של עובדים לשעבר בחברה, שתיארו את החוויה שעברו כדומה לחברות בכת. דליו התייחס לכך בכנס שנערך בניו יורק בספטמבר ואמר כי "יש אנשים ששונאים את זה, ויש אנשים שלא רואים את עצמם עובדים באף מקום אחר".

 

במכתבו, דליו הסביר שעזיבתו את תפקיד המנכ"ל היא חלק ממהפך ארגוני שבסופו הוא יעזוב את החברה שהקים. "כל ארגון שאותו מנהל אדם בן יותר משישים ושטוען שאינו נמצא בתקופת מעבר הוא נאיבי, או שקרן", כתב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות