אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנליסט בכיר: כך יכול מחיר הנפט לזנק ל-120 דולר לחבית צילום: רויטרס

אנליסט בכיר: כך יכול מחיר הנפט לזנק ל-120 דולר לחבית

לפי ניל דוויין מחברת ההשקעות אליאנס, היצע הנפט עלול להיפגע בשל שורה של סיכונים גיאופוליטיים; מומחה אחר ממתן את התחזית, אך עדיין צופה אפשרות לזינוק ל-80-70 דולר לחבית

08.07.2017, 11:58 | שירות כלכליסט
היצע הנפט עלול להיפגע בשל הסיכונים הגיאופוליטיים, ושיבושים מעין אלו עלולים לגרום למחירים לנסוק - כך מסביר ניל דוויין, אסטרטג גלובלי בחברת ההשקעות אליאנס.

קראו עוד בכלכליסט

"שני מיליון החביות שוונצואלה מפיקה בכל יום עלולים להיעלם בכל רגע. מקסיקו נראית ענייה, אזרבייג'ן בצרות. יצור הנפט בסין קורס במהירות", כך אמר אתמול (ו') דוויין בראיון ל-CNBC, "צריך שתתרחש טעות אחת בלבד והדבר היחיד שנדבר עליו בבוקר הוא איך הנפט זינק ל-120 דולר לחבית".

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

דוויין אמר כי נוכח הסיכונים הגיאופוליטיים, מחירי הנפט עלולים לזנק בשל פגיעותן הרבה של כמה מדינות יצרניות. בנוסף לכך, כרגע המחירים נמוכים מדי עבור כל מי שחושב על פתיחת בארות חדשים, שבהם יהיה צורך בעתיד.

הרמן וונג מחברת S&P גלובל פלטס מסכים כי קיים סיכון גיאופוליטי משמעותי לאספקת הנפט הגלובלית. לדבריו, "קיימים תרחישים בעלי היתכנות גבוהה שבהם אפשר לראות – אולי לא 120 דולר לחבית – אבל מחיר גבוה. משהו כמו 70 או 80 דולר לחבית. זאת בשל כמה מהסוגיות הגיאופוליטיות וחששות לאספקה. ונצואלה בהחלט בתוהו ובוהו כעת".

במקביל, תפוקת הנפט של ארה"ב גדלה ביותר מ-88 אלף חביות ליום, או יותר מ-1%, ועומדת כעת על 9.34 מיליון חביות ליום - כך לפי נתונים של מינהל נתוני האנרגיה האמריקאי. בנוסף, תפוקתן היומית של מדינות אופ"ק עלתה ב-220 אלף חביות ל-32.49 מיליון חביות ביוני. עם זאת, המלאים בארה"ב נפלו בחדות ב-6.3 מיליון חביות בשבוע שעבר. לפי וונג, שאלת מיליון הדולר היא האם המלאים יצנחו בקצב מהיר יותר בחודשים הקרובים. הוא הוסיף כי ייתכן בהחלט כי השוק יאזן את עצמו עד 2018. כזכור, במאי האחרון, חברות אופ"ק וכמה יצרניות מחוץ לארגון הסכימו להאריך את ההסכם לקיצוץ 1.8 מיליון חביות ליום ממכסת הייצור שלהן, וזאת עד למרץ 2018.

"תפוקת הנפט האמריקאית כבר עתה עומדת על חצי מיליון חביות יותר ממה שהייתה לפני הסכם הגבלת התפוקה של חברות אופ"ק. (צריך לזכור) את לוב ואת ניגריה ונראה כי המצב הביטחוני שם נרגע כעת", אמר. שתי מדינות אלו הוחרגו מההסכם של אופ"ק בשל המצב הביטחוני ששרר בהן עד אז והן לא הוגבלו בתפוקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
איזה בעיות פוליטיות יכולות להיות במפיקות הנפט?
הכוונה לבעיות חדשות. המצב בלוב עיראק קטר יכול להיות גרוע יותר? וככל שהמצב יהיה גרוע יותר כך הן ירצו להפיק יותר. ומה בארה"ב ונורבגיה? אסדות בין העמוק עם הפקה יקרה הושבתו. ברגע שהמחיר יתייצב מעל 60 הן יחזרו להפיק ועצרו עלייה נוספת. לכן ההיצע יהיה יציב על הביקוש כתבו לפני.
atuk19  |  08.07.17
לכל התגובות