אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רון אילון הודה בבית המשפט: yes מפרה באופן קבוע את כללי התקשורת צילום: אריאל בשור

רון אילון הודה בבית המשפט: yes מפרה באופן קבוע את כללי התקשורת

מנכ"ל חברת הלוויין אומר כי החברה מתערבת בהפקות מקור של מפיקים חיצוניים למרות התקנות האוסרות זאת. "את הדין אני לא זוכר, אבל ממש לא ככה נוהגים. אף פעם". תגובת yes: "ביננו ל-RGE יש סכסוך עסקי. yes מקיימת את כל כללי הרגולציה. צר לנו ש-RGE לא בוחלת באמצעים כדי לקדם את האינטרסים העסקיים"

09.07.2017, 11:51 | אביב גוטר
מנכ"ל yes, רון אילון, טען כי החברה נוהגת להתערב בהפקות מקור המופקות על ידי ערוצי הפצה חיצוניים, למרות שהדבר נוגד את הכללים – כך עולה מפרוטוקולים שהגיעו לידי "כלכליסט" מאחד הדיונים בעתירה של חברה yes נגד RGE המתנהלים בימים אלו בבית המשפט המחוזי תל אביב. יצוין כי מדובר בסכסוך עסקי בין שתי החברות והוא אינו קשור לפרשת בזק הנחקרת במשרדי הרשות לניירות ערך.

קראו עוד בכלכליסט

על פי חוק התקשורת, חברות הטלוויזיה הרב-ערוצית המשדרות באמצעות כבלים ולוויין (HOT ו-yes) מחויבות להשקיע 8% מהכנסותיהן בהפקות טלוויזיוניות מקוריות בישראל. על פי הכללים, תקציב הפקות המקור מחולק לשניים: לפחות 50% מחובת ההפקה מוקצה לערוצי מפיקים חיצוניים ל-HOT וyes, והמחצית השנייה נתונה להפקת ערוצי הבית של HOT ו-yes.

ההגבלה על יצירת לפחות 50% מהפקות המקור בערוצים חיצוניים נועדה לייצר גיוון ופלורליזם, יצירת 'שוק רעיונות' בהפקות מקוריות, חיזוק התחרות על תוכן והגשמת חופש הביטוי והיצירה על המסך. ההגבלה נועדה למנוע מצב שבו אדם יחיד או קבוצה קטנה קובעים את תוכן ואופי השידורים על גבי המסך. לשם כך נקבע כי לHOT ו-yes אסור להתערב כל התערבות בתוכן ההפקה, והן אף לא יכולות לקבוע איזו תוכנית תפיק ומתי לשבץ אותה בלוח השידורים.

רון אילון מנכ"ל yes, צילום: אריאל בשור רון אילון מנכ"ל yes | צילום: אריאל בשור רון אילון מנכ"ל yes, צילום: אריאל בשור

במהלך הדיון נשאל אילון האם הוא מודע לתקנות אלו בחוק התקשורת, והשיב כי "לא כך נוהגים". "את הדין אני לא זוכר, או שהוא לא חודד לי, אבל ממש לא ככה נוהגים. אף פעם, בשום פלטפורמה למיטב ידיעתי, ובאף סדרה שעבדנו". במילים אחרות אומר אילון כי הוא אינו מכיר את החוק ובכל הסדרות ש-yes הפיקה באמצעות ערוצים חיצוניים היא נהגה להתערב דרך קבע. גורמים בשוק ההפקה עימם שוחח כלכליסט מחזקים את דבריו של אילון ואומרים כי yes נוהגת לא אחת להתערב בהפקות מסוג זה, בין אם זה בשעות השידורים ובין אם בבחירת השחקנים וליהוקם לתכניות השונות.

אילון, הנמצא בכותרות גם בפרשת בזק-yes, בחשד שפעל לניפוח תזרים המזומנים החופשי של חברת הלוויין כדי לעמוד ביעד הבונוס האישי שלו לשנת 2016, מצהיר בפני בית המשפט כי yes נוהגת פעם אחר פעם להפר את תקנות חוק התקשורת, וזאת למרות שבשנת 2011 ננזפה yes על ידי המועצה לשידורי כבלים ולוויין לאחר הפרות חוזרות ונשנות בהם צמצמה yes את סכומי הכספים הנדרשים להעביר למפיקי ערוצים עצמאיים.

בשנת 2011 המועצה החליטה להתערב בהפרות של חברת yes בעניין צמצום ההשקעה בהפקות מקור ואיימה על yes בהטלת קנסות משמעותיים. נציגי חברת yes התייצבו בפני המועצה באותה העת והודו שהם מפרים את החוק אולם העונש שהמועצה שוקלת להטיל עליהם אינו מידתי. נציגי yes טענו כי אי עמידה בהוראות נבעה משיקולים של טובת היצירה וכי לא החסירו כספי השקעה בהפקות מקור מהמסך.

נציגי yes טענו כי הטלת סנקציות כבדות עשויה לגרום לכך שyes תסיט את כל סכום ההפקה השנתי שלהם בהפקות מקור לערוצים שאינם בבעלותם, במה שעשוי לגרום לנזק בלתי מידתי ולפגיעה בתחרות ביחס להפרה שבוצעה.

תגובת yes: כידוע לכל, בין חברת yes ל-RGE קיים סכסוך עסקי. yes מקיימת את כל כללי הרגולציה. צר לנו ש-RGE לא בוחלת באמצעים כדי לקדם את האינטרסים העסקיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות