אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השחיתות מסכנת את הכדורגל הפורטוגלי צילום: איי אף פי

השחיתות מסכנת את הכדורגל הפורטוגלי

על ספורטינג ליסבון, שזכתה ב-18 אליפויות, מאפיל צל של שוחד ושחיתות. בנוסף, החודש הואשמה בנפיקה, הקבוצה הגדולה ביותר בפורטוגל, בקיום קשרים בעייתיים עם שופטים

11.07.2017, 14:26 | שירות כלכליסט
במבט ראשון הכדורגל הפורטוגלי מעולם לא היה במצב בריא יותר. הנבחרת הלאומית היא אלופת אירופה, הכוכב הגדול כריסטיאנו רונלדו הוכתר כשחקן הטוב בעולם וקבוצות בינלאומיות מוציאות מיליונים עבור שחקנים שגדלו במדינה אך מבחינתו של ברונו דה קרבלו, נשיא ספורטינג ליסבון שזכתה ב-18 אליפויות, על ההצלחות הללו מאפיל צל של שוחד ושחיתות שניתן להתגבר עליו רק באמצעות התערבות חיצונית ורגולציה.

קראו עוד בכלכליסט

נבחרת פורטוגל , צילום: איי אף פי נבחרת פורטוגל | צילום: איי אף פי נבחרת פורטוגל , צילום: איי אף פי

"כבר ארבע שנים שאני אומר שהממשלה צריכה להתערב בעניין", אומר דה קרבליו, שלא מסתיר את דעותיו מאז נבחר לתפקיד ב-2013, בראיון שקיים מאצטדיון ז'וזה אלבדה של הקבוצה. "הממשלה צריכה לומר: מספיק".

שלוש הקבוצות המובילות בפורטוגל מתחרות על לב האוהדים במדינה המונה 10 מיליון תושבים, ואין זה שכיח שהמנהלים נקלעים למחלוקות ציבוריות. החודש הואשמה בנפיקה, הקבוצה הגדולה ביותר בפורטוגל ויריבתה המרה של ספורטינג, בקיום קשרים לא הולמים עם שופטים, זאת לאחר שהודלפו מיילים לתקשורת המקומית. פרשה זו התגלתה כעשור לאחר שערוריית שחיתות אחרת שהסתיימה בהרחקה לשנתיים מפעילות כדורגל של פינטו דה קוסטה, הנשיא הוותיק של פורטו, לאחר שנחשד בניסיון לשלם שוחד.

בנפיקה מכחישה את ההאשמות לגבי התנהלות לא הולמת. אולם, בעיתון פובליקו בפורטוגל דיווחו כי הפרקליטות בודקת את העניין.

הראיון עם דה קרבלו מתקיים ליד השולחן שלו, המשקיף על תמונות מוגדלות של רונלדו ולואיס פיגו, שחקן נוסף שבדומה לרונלדו החל את הקריירה בספורטינג והפך לכוכב על במועדונים כמו ריאל מדריד. הוא מרים את הקול בתסכול כשהוא מתאר כיצד שוק ההעברות העולמי המגלגל 5 מיליארד דולר חשוף לשחיתות, כשהתנהגות לא מוסרית ולא חוקית שכיחה במיוחד בפורטוגל. "קל מאד לגנוב כסף ממועדון", הוא אומר ומשם ממשיך ומתאר את תהליך התשלומים הלא חוקיים המבוצע. "אפילו לא צריך לפתוח חשבון בנק, זה פשוט עד כדי כך".

דה קרבליו אומר את הדברים שנה לאחר שז'ואו ואלה א אזברדו, לשעבר נשיא בנפיקה, שוחרר מהכלא לאחר שריצה עונש מאסר בגין מעילה בכספי ההעברות של שחקנים. בנפרד, הרשויות בספרד, צרפת ובריטניה חוקרות העברות של שחקנים וחוזים, בעקבות ההדלפה העצומה של מסמכים שסיפקו מבט חטוף לעולם החסוי לרוב של המימון בכדורגל. דה קרבלו טוען שסוכנים מפוקפקים מציעים לעיתים שוחד לבכירים במועדונים.

דובר של הליגה הבכירה בפורטוגל סירב להגיב על האשמות נגד בנפיקה, וטען כי מדובר בחקירה מתמשכת מצד משרד התובע הציבורי. הוא הוסיף כי אינו יכול להגיב על דבריו של קרבלו.

היכולות של ספורטינג לייצר שחקנים מוכשרים היא עובדה ידועה באירופה – 10 מכל 14 שחקנים ששיחקו בנבחרת פורטוגל בטורניר יורו האחרון עברו באקדמיה לנוער של הקבוצה. אולם עד לאחרונה היא השתרכה מאחורי פורטו ובנפיקה בכל הקשור להשגת הסכומים הגבוהים ביותר עבור השחקנים שלה.

דה קרבלו אומר שקבוצות צריכות לשקול פעמיים את הסכומים שהן מוציאות על סוכנים, וחשף כי לא השתמש בסוכן כשארגן את המכירה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ספורטינג: ההעברה ב-45 מיליון יורו (51 מיליון דולר) בשנה שעברה של הקשר ז'ואאו מריו לאינטר. עם זאת, בנפיקה, שהרוויחה בסביבות 80 מיליון יורו ממכירת שחקנים בשנה שעברה, שילמה גם 30 מיליון יורו בעמלות לסוכנים, נתון שהוא גבוה בהרבה מהסכומים הגבוהים ביותר ששילמה אי פעם עבור שחקנים.

"אפשר ליצור מערכת יחסים עם סוכנים רק אם הם מבינים שעליהם למצוא דרך לא לאכול את העוגה בשלמותה", הוא מסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות