אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיילוט: העברת בעלות בטאבו באמצעות האינטרנט צילום: 123RF

פיילוט: העברת בעלות בטאבו באמצעות האינטרנט

לכלכליסט נודע כי משרד המשפטים יחל את הפיילוט באוגוסט באופן חלקי ובנובמבר ניתן יהיה לבצע את ההליך כולו באופן מקוון

10.07.2017, 08:17 | דותן לוי

משרד המשפטים ישיק באוגוסט פיילוט של שירות מיוחד שיאפשר לבצע העברת בעלות בטאבו בצורה מקוונת ובלי להגיע ללשכות הרישום, כך נודע ל"כלכליסט". לפי הנוהל החדש, שני הצדדים יחתמו על שטר מכר, יסרקו אותו למחשב באמצעות כרטיס אלקטרוני שיופקד בידי עורכי דין שיאמתו את המסמכים. הכרטיס ומסמכים נוספים, כמו אישור על היעדר חוב לרשות המקומית או לרשות המסים, יעברו לאתר של הטאבו. לאחר העברת המסכמים התיק ייבדק על ידי הבודקים של הלשכות, כפי שמקובל כיום.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

לפי ההערכות של משרד המשפטים, המהלך יוכל לקצר את משך ההמתנה להעברת בעלות בטאבו, שנמשכת כיום כ־45 יום, ב־90%. מה שיאפשר זאת, בין היתר, הוא שמשרד המשפטים יוכל לחלק את הבקשות בין הלשכות ללא קשר למיקום הנכס, כך שאם יש עומס במחוז שבו הנכס ממוקם, הבקשה תעבור ללשכה במחוז אחר.

במסגרת הפיילוט שיחל באוגוסט ניתן יהיה לבצע העברת בעלות רק על דירות שאין עליהן משכנתא משום שבשלב זה אין ממשק עם הבנקים. בהמשך, החל מנובמבר, הפיילוט צפוי להתרחב כך שניתן יהיה לבצע את ההליך כולו בצורה ממוחשבת. הדבר יתאפשר לאחר שללשכות הטאבו יהיה ממשק ממוחשב עם רשות המסים, הבנקים, בתי המשפט והרשויות המקומיות.

מדובר במהלך נוסף למחשוב לשכות הטאבו. לפני שמונה חודשים הושק שירות שמאפשר רישום הערת אזהרה בצורה מקוונת.

תגובת שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, "בשנה האחרונה עובר הטאבו שינויים ארגוניים וטכנולוגים רבים שהופכים אותו לגוף עדכני, עם פלטפורמה מקוונת איכותית ומהימנה שמטייבת את הליכי הרישום באופן משמעותי. עסקת מכר מקוונת היא פריצת דרך של ממש בתחום השירות הממשלתי המקוון בכלל, ובפרט בכל הקשור לפעילות אגף רישום והסדר מקרקעין. מדובר בפעולה שהינה ליבת העשייה בלשכות הטאבו בארץ, והפיכתה למקוונת הופכת אותה לאמינה ובטוחה יותר, מקלה על תהליך הרישום ומכניסה אותו למאה ה21, ומצמצמת, יחד עם יתר הממשקים הקיימים, את הלחץ על לשכות הרישום ברחבי הארץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות